Oţelul - Analiza unui obiectiv ratat

Oţelul - Analiza unui obiectiv ratat

Foto: Ionatan Tutu
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
10 comentarii

* Praf cu contracandidatele, slab cu nou-promovatele * Oţelul nu a scos decât patru puncte din 30 posibile în meciurile cu cele cinci echipe care au devansat-o în clasament


 

Oţelul Galaţi a terminat sezonul pe locul şase, în afara cupelor europene, mai ales din cauza rezultatelor slabe înregistrate împotriva adversarelor directe din lupta pentru acest obiectiv, primele cinci clasate. Spre deosebire de sezonul trecut când au reuşit să câştige titlul şi au punctat în toate meciurile directe cu contracadidatele, în ediţia 2011-2012, contra echipelor de pe podium - CFR Cluj, FC Vaslui şi Steaua - gălăţenii au clacat de fiecare dată: zero puncte!

Nici din confruntările cu Dinamo, prima clasată deasupra roş-alb-albaştrilor cu un avans de şapte puncte, gălăţenii n-au ieşit pe plus: au scos doar un singur punct, deşi în retur au beneficiat mai bine de o repriză de avantajul unui om în plus, după eliminarea lui Marius Niculae.

Doar contra Rapidului au reuşit „oţelarii” să iasă la paritate: au câştigat în tur, la Galaţi, cu 2-0, însă au cedat în retur, 0-1, în ultima partidă de campionat. Astfel, doar patru puncte din 30 posibile au fost culese din meciurile cu adversarii din lupta directă pentru un loc ce asigură prezenţa într-o cupă europeană. Cu un asemenea bilanţ e greu să ai pretenţii!

Greu şi cu nou-promovatele

O altă mare problemă a sezonului recent încheiat pentru Oţelul a fost şi în duelurile cu echipele nou-promovate. Un singur punct scos împotriva Concordiei Chiajna, doar trei cu Petrolul şi patru cu Ceahlăul. În plus, Oţelul este singura echipă din primele şapte clasate, care s-a împiedicat cu ultima clasată, CS Mioveni (egal la Galaţi). Dintre cele cinci nou-promovate, Voinţa Sibiu a fost singura cu care gălăţenii au acumulat toate cele şase puncte. În total, doar 18 puncte din 30!

Locul şase, scos cu echipele de „mijloc”

În aceste condiţii – dezastru cu primele cinci, foarte slab cu cele din coadă – cum de s-a terminat totuşi pe locul 6, o clasare decentă? Graţia rezultatelor bune contra echipelor de la mijlocul clasamentului. Oţelul este singura formaţie din campionat cu toate punctele adunate din meciurile cu Pandurii şi FC Braşov, iar cu o altă echipă de mijloc ce a pus probleme, U.Cluj, au bifat patru puncte.

Sezonul cu cele mai multe meciuri din istorie

Altfel, pe lângă faptul că a fost cel mai încărcat sezon din istoria clubului, cu 44 de meciuri oficiale jucate de Oţelul (34 în campionat, şase în Liga Campionilor, trei în Cupa României şi unul în Supercupă), au existat şi alţi factori ce au condus la ratarea obiectivului, clasarea pe un loc de cupă europeană. Unul determinat a fost conflictul dintre conducerea executivă şi preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului, care a măcinat intens echipa din interior. Cel mai important aspect a fost cel al întârzierii plăţilor, faţă de ediţia precedentă când banii erau viraţi la timp în contul jucătorilor, aspect considerat unul dintre secretele succesului de acum un an. De această dată au existat grave probleme în acest sens, aspect subliniat la meciul cu Voinţa Sibiu, când toţi fotbaliştii introduşi pe teren au purtat banderole albe în semn de protest, iar punctul culminant a fost atins în momentul în care Antal, Iorga şi Sârghi au depus memorii pentru a deveni liberi de contract după ce nu şi-au primit bonusurile prevăzute în contract în momentul prelungirii angajamentelor, în iarnă.

Citit 1793 ori Ultima modificare Miercuri, 23 Mai 2012 22:29

10 comentarii

  • postat de sorinc Joi, 24 Mai 2012 17:17 Link la comentariu
    0
    0

    pentru ddd

    da. problema e ortografia ta.

    Raportează
  • postat de DDD Joi, 24 Mai 2012 14:51 Link la comentariu
    0
    0

    -AM RUPT COMBINATUL,RUP SI PE OTELUL.E VREO PROBLEMA!

    Raportează
  • postat de Marian Joi, 24 Mai 2012 13:52 Link la comentariu
    0
    0

    Domnul care a scis acest articol a facut in asa fel incat sa transforme subiectul sportiv intr-unul electoral... publicitate negativa gratuita asupra candidatului la Primarie, motivul cred ca este acela de a convinge suporterii ca ca Stan nu ar fi chiar asa bun pe cat s-ar parea...
    Trebuie sa multumim Echipei Otelul Galati pt anul de vis care l-am avut 2011-2012 , din echipa aceasta fac parte de la jucatori-conducere-antrenori .
    Avand in vedere ca Stan a reusit sa castige campionatul fara mari investitii cred ca il face un foarte bun manager, noi de aceasta persoana avem nevoie la conducerea Galatiului.
    Eu va pot spune doar atat, numai denigrati adversarii si incercati sa va promovati candidatii prin valoarea lor... politica denigratoare nu cred ca isi mai are loc in anul 2012, asta inseamna ca candidatul vostru nu are calitati si incercati sa improscati cu noroi contracandidatul pentru a castiga cateva voturi de la cei care nu cunosc situatia si iau fabulatiile voastre drept adevaruri...

    P.S: Niciodata nu te certa cu un idiot........Te duce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!

    Raportează
  • postat de Marian Săvăstru Joi, 24 Mai 2012 13:38 Link la comentariu
    0
    0

    Pentru George,

    Sunt patru puncte din 30, in duelurile cu primele cinci clasate: un egal (cu Dinamo) şi o victorie (impotriva Rapidului)

    Otelul-CFR Cluj 0-4
    CFR Cluj-Otelul 2-0
    0 puncte
    FC Vaslui-Otelul 1-0
    Otelul-FC Vaslui 1-2
    0 puncte
    Steaua-Otelul 2-1
    Otelul-Steaua 1-2
    0 puncte
    Dinamo-Otelul 2-1
    Otelul-Dinamo 1-1
    1 punct
    Otelul-Rapid 2-0
    Rapid-Otelul 1-0
    3 puncte

    TOTAL: 4 puncte.

    Raportează
  • postat de claudiu Joi, 24 Mai 2012 12:45 Link la comentariu
    0
    0

    Asta este! Am avut un an greu dupa...un an greu. Oricum otelul este sus in clasament si a contat in lupta la titlu o buna perioada. Privitor la banii furati de Stan la care face trimitere ametitul de Felix cred ca este un nonsens in romania sa vorbesti de oameni care nu fura. Stan macar a demonstrat intr-un domeniu ca se pricepe. Nu spun ca-l recomanda asta la primarie, dar conteaza. Si Ciumacenco are argumentele lui. Lupta se da intre Stan si Ciumacenco, adica intre psd si pnl. Ce-ar fi sa nu mai dam banii pe alegeri si sa organizeze un meci de fotbal psd / pnl? cine castiga, pune primarul!! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Raportează
  • postat de George Joi, 24 Mai 2012 12:32 Link la comentariu
    0
    0

    Nu stiu cine a calculat 4/30 puncte ca sunt 5/30. 2 egaluri si o victorie.

    Raportează
  • postat de nicu Joi, 24 Mai 2012 12:00 Link la comentariu
    0
    0

    felix ori esti prost ori un dobitoc din staful grasului bors poate explica vizitele de taina pe care le-a avut mafiotul de bors cu becali si porumboiu de fapt asa se explica situatia de la otelul am fost lucrati pe la spate de cel care trebuia de fapt sa ne apere am fost lucrati pe axa becali-porumboiu-bors becali si porumboiu stiau ca o echipa ca otelul nu putea fi infrinta pe teren asa au actionat prin sclavul si pupincuristul bors au fost 3 intilniri de taina de fapt asta se vrea sa distrunga otelu

    Raportează
  • postat de DanVoiculescu Joi, 24 Mai 2012 09:49 Link la comentariu
    0
    0

    Felix Motanu, iti tragem sus tie si maica-tii

    Raportează
  • postat de katalinkostel Joi, 24 Mai 2012 09:41 Link la comentariu
    0
    0

    mare dobitoc mai esti Felix.........

    Raportează
  • postat de Felix Joi, 24 Mai 2012 09:17 Link la comentariu
    0
    0

    Pacat de echipa si de oamenii de linga ea,Stan se ocupa de campanie si a avut nevoie de bani(furati),va dati seama ce vom fi noi ratati 4 ani cu acest escroc ?Va dati seama cit va fura din sali de sport,bazine de inot,stadioane, ca numai asta are in cap?Nu fiti PRO-STANI!!!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.