Penomenalul! Hattrick şi victorie în Giuleşti! (GALERIE FOTO)

Penomenalul! Hattrick şi victorie în Giuleşti! (GALERIE FOTO)

Pena a înscri golul doi după ce a dribliat portarul / Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
8 comentarii

Fotbaliştii de la Oţelul Galaţi au câştigat, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), partida cu Rapid, din cadrul etapei a 19-a din Liga I. Eroul echipei gălăţene a fost atacantul Marius Pena, care a marcat cele trei goluri ale Oţelului, toate cu execuţii superbe.
Pentru Pena acesta a fost primul hattrick din carieră în Liga I. Oţelul a dominat categoric acest meci, ratând multe alte ocazii uriaşe de a marca.
Golurile au fost marcate de Herea '29 şi Ioniţă '53 pentru Rapid, respectiv Marius Pena '31, '39, '63 pentru Oţelul.
Rapid a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 58, după ce arbitrul Kovacs l-a eliminat prea uşor pe Walace, la o fază la care se impunea doar cartonaş galbem. O altă greşeală majoră de arbitraj a fost în minutul 11, când nu s-a acordat penalti pentru Oţelul la un fault asupra lui Pena.
Oţelul Galaţi a evoluat în următoarea componenţă: Brăneţ - Râpă, Sîrghi, Perendija, Ljubinkovici - Iorga, Filip, Giurgiu, Băjenaru (Viglianti '79) - Paraschiv (Inkango '67, Didi '88), Pena. Antrenor: Viorel Tănase.

Citit 1679 ori Ultima modificare Duminică, 09 Decembrie 2012 12:33

8 comentarii

  • postat de Nobel Luni, 10 Decembrie 2012 10:12 Link la comentariu
    0
    0

    @Gigaflops : "...Apropo: cine voia demisia lui Tase?!" S-au mai gasit destepti care si dupa vitoria cu Vasluiul au aruncat "la shto" aceiasi expresie, dar a venit meciul cu Iasiul si au pierdut la scor de neprezentare. Eu unul n-am fost anti-Tanase declarat, ci doar am tot spus ca era mai bine sa fie adus un antrenor consacrat, cu rezultate, chiar daca era scump. Acelasi lucru il cred si acum si sa pun de ce: chiar daca era o cheltuiala mare (200-250 mii euro pe an) se merita, deoarece din drepturile de televiziune (care se iau in functie de locul din campionat) se puteau recupera usor banii, dar mai ales din valoarea jucatorilor la un eventual transfer. Una era sa fie cotat la o valoare (si site-urile de specialitate afisau niste valori frumoase pentru jucatori) veniti dupa participarea in Champions League, si alta e sa vrei sa vinzi un jucator dupa un sezon dezastruos, in care te-ai luptat sa nu retrogradezi. Iar referitor la expresia "nu joaca antrenorul, ci jucatorii", asa este, doar ca aceiasi jucatori au casrigat si meciurile cu Vasluiul si Rapidul, dar au si pierdut celelalte meciuri (Iasiul, Ceahlaul, etc).

    Raportează
  • postat de suparatu` Duminică, 09 Decembrie 2012 13:31 Link la comentariu
    0
    0

    Titlul articolului, nu al campionatului, ca de asta au grija altzii ....

    Raportează
  • postat de suparatu` Duminică, 09 Decembrie 2012 13:29 Link la comentariu
    0
    0

    Capatzana ai grija de titlu, ma baiatule !

    Raportează
  • postat de adrian Duminică, 09 Decembrie 2012 10:25 Link la comentariu
    0
    0

    noroc,intamplare,sansa..........................................etc.!echipa joaca din grasimea numita Dorinel Munteanu!Tanase=varza!ce d\ra\cu cauta bajenariu asta la galati????????

    Raportează
  • postat de Bravo Oțelul, bravo jucători, ați demonstrat că sunteți o echipă, numai să vreți. Excepțional joc, excepțional joc !!! Hai Oțelul, nu vă lăsați !!! Duminică, 09 Decembrie 2012 08:52 Link la comentariu
    0
    0

    Bravo Oțelul, aveți stofă, dar trebuie să mai vreți, să demonstrați, măcar dim orgoliu de a fi foști campioni. Trebuie să rămânem în Liga 1, măcar din orgoliu, de dragul orașului care nu uită bucuria unică de pe stradă când ne-am bucurat împreună pentru că am devenit Campioni Naționali. Bravo Pena, bravo jucători, frumos, excepțional !!!

    Raportează
  • postat de alizeu77 Duminică, 09 Decembrie 2012 08:06 Link la comentariu
    0
    0

    baiatule, titlul tau seamana groaznic cu un nume de medicament pentru cresterea potentei! cum adica 'penomenal'? titlul nu e de efect sa stii, e doar de efect contrar...
    cat despre rest, schiopii i-au batut pe ologi, chiar antrenorul viorel tanase a recunoscut-o... dar nu e vina otelului ca rapidul e pe duca. felicitari pena!

    Raportează
  • postat de IRINEL Duminică, 09 Decembrie 2012 06:27 Link la comentariu
    0
    0

    Fenomenal, s-a trezit Pena din hibernare in toiul iernii. Si-a adus aminte ca trebuie sa dea goluri, pentru ca acesta este rolul lui in echipa. Iorga ne-a disperat, sa vedem cate etape vor mai trece, pana va mai face si el un meci mare.

    Raportează
  • postat de Gigaflops Sâmbătă, 08 Decembrie 2012 23:28 Link la comentariu
    0
    0

    Noroc ca Pena si-a amintit ca este in lot pentru a da goluri, ca este un atacant "pur sange" daca vrea. Cred ca Iorga, daca se mai afla de 10 ori fata in fata cu portarul rapidului, tot nu marca; se uita la el numai ca sa-l nimereasca. Cel putin, la ultima ocazie, cum portarul era in cadere, un dribling scurt spre stanga si mai avea numai plasa in fata. E bine ca totusi a fost victorie. Poate ca Iorga se revanseaza in meciurile din cupa cu Petrolul. Apropo: cine voia demisia lui Tase?!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.