HOCHEI: Victorie de senzaţie contra Stelei

Steaua Bucureşti - Dunărea Galaţi  6 - 7 ( 1 - 4 , 3 - 1 , 2 - 1 / 0 - 1 )

Intenţia declarată a antrenorului Marius Trandafir de a câştiga puncte în jocurile cu Steaua, la Bucureşti, s-a concretizat şi sâmbătă, pe Patinoarul Artificial „Mihai Flamaropol” Dunărea Galaţi a câştigat în faţa  bucureştenilor, în prelungiri, cu scorul de 7 - 6. Este un succes apreciat, foarte important în actualul turneu play-off al Ligii Naţionale de hochei. Gălăţenii au luat un start furibund şi la jumătatea primei reprize aveau 3 - 0: Patrick Rosemberg (ajutat de Martin Persson şi Adam Vylicil) - min 2, Persson  - min. 5 şi Vylicil (Filip Randa şi Rosemberg) - min 10, prima treime s-a încheiat cu o nouă reuşită gălăţeană - Vylicil  şi gălăţenii aveau 4-1 pe tabela de scor. În repriza a doua diferenţa se măreşte: Rosemberg - min. 21, însă Steaua revine în forţă, dar după două treimi, scorul este favorabil tot celor de la Dunărea. Repriza a treia este la fel de animată, gălăţenii mai înscriu o dată, prin Persson, bucureştenii marchează de două ori, aşa că au fost necesare prelungiri. Conturile sunt încheiate însă rapid (în primul minut din extra time), dunărenii înscriind golul de aur prin Vylicil, asistat de Persson.

Marius Trandafir, antrenor C.S.M. Dunărea: „Felicit întreaga echipă pentru dăruire şi, în mod special, pe Viorel Radu, care dă siguranţă întregii echipe, fiind un adevărat model. E drept că în repriza a doua am avut o cădere, dar ne-am revenit şi am câştigat un meci pe care, în general, l-am dominat. Iată că am avut dreptate când am spus că putem lua puncte de la Steaua”!

Citit 1164 ori Ultima modificare Duminică, 13 Ianuarie 2013 14:25