UPDATE Războiul continuă! Municipalitatea şi-a dat jos bannerele de la stadionul Oţelul

UPDATE Războiul continuă! Municipalitatea şi-a dat jos bannerele de la stadionul Oţelul

Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
23 comentarii

Oţelul este pe punctul de rămâne fără nici un sprijin de la autoritatea locală * În speranţa că tensiunile vor fi eliminate repede, conducerea clubului încearcă să-l convingă pe Grgioraş să revină la echipa


 

Disputa dintre patronul FC Oţelul, Dan Grigore Adamescu, şi fostul director general al clubului, actualul primar al Galaţiului, Marius Stan, şi-a consumat astăzi un nou episod. Cele trei bannere imense de la tribuna a doua a stadionul Oţelului, care reprezentau municipalitatea - sigla oraşului pusă lângă cea a clubului, „Primăria Municipiului Galaţi” şi „Consiliul Local Galaţi” - au fost date jos. „Ni s-a transmis că primarul Marius Stan doreşte să delimiteze municipalitatea de activitatea clubului”, a explicat Dănuţ Lungu, ofiţer de presă al FC Oţelul.
Astfel, Marius Stan a trecut la fapte, după ce anunţase încă de săptămâna trecută, printr-o scrisoare deschisă către suporterii echipei, că este posibil să retragă sprijinul municipalităţii faţă de club. „Doresc să-i propun oraşului o analiză serioasă privind continuarea sprijinului către club şi să mă delimitez categoric de ceea ce cred că poate fi o subjugare a intereselor sportive celor financiare”, spunea Stan în acel comunicat.
Consiliul Local alocase pentru Oţelul suma de 500.000 de euro din bugetul pe acest an şi se dorea o suplimentare la rectificarea din vară. În noile condiţii, este foarte posibil să fie supusă votului consilierilor locali, anularea acestei finanţări.

Încă se speră la întoarcere lui Grig

Chiar şi în această situaţie, directorul general Narcis Răducan va încerca să-l convingă pe antrenorul Petre Grigoraş să revină la echipă. „La nivelul băncii tehnice este posibil orice, ne dorim şi încercăm să-l convingem pe Grig să revină. Dacă nu vom avea succes, vom căuta să găsim repede altă soluţie. În ceea ce priveşte situaţia clubului, am încredere că se va ajunge totuşi la un numitor comun şi să continuăm ce am început”, a declarat Narcis Răducan.

Şeful LPF  arată cu degetul spre Adamescu

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir, a catalogat drept "gravă" situaţia clubului Oţelul Galaţi şi a afirmat că speră ca problemele de la acest club să se rezolve repede până nu încep să investigheze procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA). El nu a dorit să dea nume, dar l-a acuzat voalat pe Dan Adamescu că vrea să ia bani din fotbal în loc să investească. "La Galaţi e o problemă care ar trebui să se stingă repede, până nu intră DNA-ul pe fir acolo. Sunt unii care au venit să ia bani din fotbal, nu să bage bani în fotbal şi asta e grav. Dacă nu se rezolvă problemele repede e posibil ca Oţelul şi să retrogradeze, chiar dacă acum sunt la -8 în clasamentul adevărului. Nu vreau să vorbesc mai mult. Cunosc ce s-a întâmplat, cu amănunte, dar nu pot să vorbesc. Îl las pe Marius Stan să vorbească. Trebuie să strângă rândurile acolo. Banii pot să îi ia, dar să nu distrugă echipa unui oraş", a spus Dragomir.
Clubul Oţelul Galaţi a fost preluat în 14 septembrie 2012 de The Nova Group, firmă controlată de omul de afaceri Dan Adamescu. Către fotbalişti s-a ajuns să fie salarii restante, iar antrenorul Petre Grigoraş, numit în această iarnă, a părăsit echipa din cauza tensiunilor de la club.

Citit 3512 ori Ultima modificare Miercuri, 27 Februarie 2013 09:19

23 comentarii

  • postat de Marius Stanica Joi, 28 Februarie 2013 09:04 Link la comentariu
    0
    0

    "Consiliul Local alocase pentru Oţelul suma de 500.000 de euro din bugetul pe acest an " !!!!!!!!!!


    de cand Consiliul local din banii POPULATIEI trebuie sa dea jumatate de milion de euro la fotbalisti si patroni de fotbal care sa faca evaziune fiscala oricum si sa isi cumpere masini scumpe si sa dea banii la curve ???


    Cu acesti bani se puteau face 200 de scari de bloc schimbat tevile de apa rece cu tevi noi de propilena si robineti noi (care sa se inchida usor si repede cand ai probleme in casa) !

    Raportează
  • postat de antimanipulare Miercuri, 27 Februarie 2013 17:45 Link la comentariu
    0
    0

    manipulare manipulare manipulare asta-i tara manipularii unii traiesc din manipulare si fac bani cei mai priceputi manipulatori sunt politicienii

    urasc manipulatorii pentru ca nu consider manipularea drept o munca ci o trauma psihica

    aruncati manipulatorii la gunoi starpitii pentru progres

    Raportează
  • postat de SteelGalati Miercuri, 27 Februarie 2013 14:30 Link la comentariu
    0
    0

    Stimati sau nestemati "domni",DACA VOI CREDETI CA LA GALATI,RESPECTIV IN RAPA TIGLINA S-A RASTURNAT CARUTA CU PROSTI,VA INSELATI AMARNIC !!!!Sa nu va faceti iluzii ca daca aveti bani furati cinstit va puteti bate joc de noi:traditie ,nue & RENUME !!! Nu stiu dupa ce legi va ghidati dumneavoastra dar va reaminesc legea primordiala CEA A BUNULUI SIMT-DACA AVETI !!!Banii, n-are miros sa parafrazez un clasic in viata-dr sa nu credeti ca daca aveti bani dispuneti dupa bunul plac de vietile si sentimentele noastre!!!!SPER CA ATI RECEPTIONAT CUM SE CUVINE MESAJUL,NOUA NU NE ESTE FRICA DE PUTEREA VOASTRA FINANCIARA!!!!! DE (RE)TINUT MINTE,DACA AVETI !!!

    Raportează
  • postat de Savo Miercuri, 27 Februarie 2013 08:31 Link la comentariu
    0
    0

    Pai daca primarul Marius Stan doreşte să delimiteze municipalitatea de activitatea clubului ar fi trebuit ca cei 500.000 de euro sa-i fi alocat acolo unde orasul chiar are nevoie de ei si nu intr-un club privat de fotbal, caruia fie vorba intre noi, i-a cam apus steaua. De ce din bani publici trebuie sustinuta o activitate privata ? Cand d-nul Stan se hotaraste sa devina cu adevarat Primarul acestui oras, sa ne anunte si pe noi, insa ar fi bine ca acest lucru sa se petreca in acest (unic) mandat.

    Raportează
  • postat de CAFELUTA SOLIDARA Miercuri, 27 Februarie 2013 07:05 Link la comentariu
    0
    0

    1 LISTA TRADATORILOR DIN COMBINAT — COBRA-GALATI 26-02-2013 08:44
    Doar 307 zile ramase pt publicarea LISTEI RUSINII

    1)Bezman
    2)Eftimie
    3)Crisan
    4)Postolache
    5)Onica
    6)Dragan
    7)Toma
    8)Macovei
    9)Harnagea
    10)Cerbu
    11)BEREgic
    12)Modiga
    13)ILINCA DIACONU

    -307 pt a nu ii
    uita pe cei ce iar au TRADAT-CCM
    din AMG ,girati de cei TRADATI!

    Raportează
  • postat de Laura Marți, 26 Februarie 2013 21:56 Link la comentariu
    0
    0

    Stadionul Otelul este a lui Mittal Steel si e girat la banca

    Raportează
  • postat de Ăștia fac mișto. O să apară vreun complex de blocuri sau un supermarket în locul stadionului, din fotbal nu mai ies bani. Marți, 26 Februarie 2013 21:30 Link la comentariu
    0
    0

    Ei, dacă nu apare un supermarket în locul Stadionului Oțelul și echipa mutată aiurea, să nu spuneți voi că nu. Poate fotbaliști vor fi mutați pe Stadionul Dunărea. Este prea bine așezat Stadionul Oțelul pentru a nu ieși ceva construcție, ceva să iasă banu lui Adamescu, poate și lui Stan.

    Raportează
  • postat de flo Marți, 26 Februarie 2013 21:17 Link la comentariu
    0
    0

    Eu unul cred ca ar trebui sa boicotam tot ce tine de adamescu! Personal tocmai mi-am reinnoit asigurarea! Daca in Galati, ar fi toti ca mine, cred ca adamescu ar fi pe ganduri...!

    Raportează
  • postat de Kasanova Marți, 26 Februarie 2013 20:38 Link la comentariu
    0
    0

    Scuze,mea culpa, ma gandeam la tari bananiere, Haiti e in America Centrala

    Raportează
  • postat de smecher Marți, 26 Februarie 2013 20:37 Link la comentariu
    0
    0

    continua si va continua pana cand adamescu va intelege odata pentru totdeauna ca aici a venit sa investeasca nu sa se plimbe tura vura prin galati parca ar fi turist doamne iarta-ma ca are ceva la cap omul asta poate nu e constient sau nu realizeaza ce i se pregateste asa ca mare grija sa aiba ca la clubul asta nu te joci ori faci treaba ori pleci sa iti fie clar iti place tie asa sa scoti suporterii din sarite ca vad ca nu te stapanesti

    Raportează
  • postat de mirc Marți, 26 Februarie 2013 20:02 Link la comentariu
    0
    0

    nu mai e loc de explicatii si comentarii. treaba e clara, lot subtire cu mari scintei in administratie. antrenori... ioc, datorii la jucatori si alti furnizori de servicii. jucatorii buni vinduti pe mai nimic si aduci unii dupa dvd. o mare golanie cu sfirsit asteptat. vinovatii?...noi galatenii ca existam si hranim la sin toti golanii in loc sa le dam de supt de la a treia tita. asa ne trebuie, neam de obositi si smecheri doar pe a ne pacalii unii pe altii. uite, au venit unii mai buni si o sugem din suzeta.

    Raportează
  • postat de sterian Marți, 26 Februarie 2013 19:49 Link la comentariu
    0
    0

    Romani prosti ati votat USL ,da ? Ei acum o luati in freza : echipa OTELUL aproape de desfiintare ,noi impozite in agricultura ,pensionarii , astia care tipau in gura mare ca mor de foame , dar aveau lanturi de aur la gat si maini , nu li se mai dau abonamente, la transportul oresenesc , cu reducere si gratuite si stati sa vedeti ce-o sa mai apara ,taxe si impozite ?

    Raportează
  • postat de pepeman Marți, 26 Februarie 2013 19:37 Link la comentariu
    0
    0

    De bine - de rău, Stan a dat unele explicaţii asupra situaţiei existente, chiar dacă nu sub forma unui comunicat oficial. Aşteptăm lămuriri şi de la Adamescu, prin vocea lui Narcis sau a cui o considera el de cuviinţă. Era vorba de o întrevedere , astăzi, între acţionarul majoritar (şi NU PATRONUL) al clubului, mult prea ocupatul A. şi conducerea executivă, care o mai fi aia. În cazul de faţă, no news is not good news.

    Raportează
  • postat de gica contra Marți, 26 Februarie 2013 19:27 Link la comentariu
    0
    0

    romani prosti l-ati votat pe stan cum ati votat ca turma de oi USl...luati UE de la stan fratilor....apropos o sa luati si UE si de la restul USL...cat mai curand...succesuri!

    Raportează
  • postat de STAN PATITUL Marți, 26 Februarie 2013 18:08 Link la comentariu
    0
    0

    stane esti de tot rasul,nu te poate da nimeni jos, dar e singurul si unicul mandat la primarie, iar unde vei mai candida in numele galatenilor, vei ramane uimit cat de singur esti, salutal si pe prietenul tau adamescu! Am cumparat abonament la OTELUL si cred ca am sa merg cu autobuzul cu el, ce zici primare am voie?

    Raportează
  • postat de geo Marți, 26 Februarie 2013 17:43 Link la comentariu
    0
    0

    cum,oamenilor le pare rau ca au votat cu stan,nu pot sa cred

    Raportează
  • postat de Pt Kasanova Marți, 26 Februarie 2013 17:40 Link la comentariu
    0
    0

    O singura obiectie!! Haiti nu e in Africa.

    Raportează
  • postat de Kasanova Marți, 26 Februarie 2013 16:43 Link la comentariu
    0
    0

    Hodoronctronc, ofer eu la schimb Haiti, facem trocul? Suntem cam tot p-acolo:Rata saraciei: 77%
    Populatie: 10.123.787
    PIB: 7,35 de miliarde de dolari
    PIB per capita: 726 dolari

    Peste jumatate din populatie traieste cu sub 1 dolar pe zi, iar aproximativ 40% au doar 2 dolari/zi. Este considerata cea mai saraca tara africana.

    Raportează
  • postat de Baietii destepti Marți, 26 Februarie 2013 16:30 Link la comentariu
    0
    0

    Mey katalinkostel, ce-ai inteles tu din toata telenovela asta cu Stan cu uite banu,nu e banu? Stan e cunoscut ca cel mai calificat orchestrator de meciuri,inca de pe vremea cand era jucator activ. La el totul are un scop material,pana si titlul a reprezentat o borna necesara in cursa de a deveni primar. Cu toate ca teoretic era platit de 50 de ori mai bine ca director Otelul decat ca primar, a ales varianta din urma. De ce? Fiindca bugetul este de aici chiar de 50 de ori mai mare si cand vin banii din Champions League.
    Sa ne referim strict la fotbal: cum credeati voi in viitorul echipei cand au fost lasati sa plece Salageanu si Antal fara a pune nimic in loc. De ce sa plece Dorinel Munteanu cand visteria era plina? De ce au fugit fara regrete Rapa, Perendija, Inkango sau Pena ca sa-i enumeram pe cei mai reprezentativi? Si ce-am adus in loc, niste jucatori expirati din import ca si carnea de pasare de la Tapul Carpatin? Si la ce puteai sa te astepti de la un patron care n-a calcat in viata lui pe stadionul din Galati, semn de cat de mult il intereseaza pe el echipa?Impacati-va cu ideea ca Stan a adus EL un titlu la Galati si ca a fost recompensat ca primar si va sfatuiesc sa va reorientati spre Dunarea care este actualmente clubul municipalitatii! Si daca aveti de gand sa va refulati nervos, geamurile sucursalelor ASTRA va stau la dispozitie, nu va obositi creierul cu postari p-aci!

    Raportează
  • postat de Hodoronctronc Marți, 26 Februarie 2013 16:29 Link la comentariu
    0
    0

    Userul @eu, care m-a contrazis in articolul anterior; Eu, adica eu mi-am recunoscut greseala, , acum este randul tau sa faci acelasi lucru.
    Scenariile care le facem noi pentru viitorul clubului sunt diverse, dar un lucru este clar.Formatia asta va mai exista in prima liga foarte putin timp sau mai grav, nu va mai exista deloc in fotbalul romanesc.
    Aici ar trebui sa se sesizeze DNA-ul si in cazul Stan, ca presedinte de club si ulterior ca primar, ca sa justifice banul clubului dar si banii municipalitatii pentru clubul de fotbal.
    Si mai face si figuri cu constructia sau reconstructia stadionului Dunarea, .... 80 DE MILIOANE DE EURO fratilor!!!!
    Cine dracu' mai joaca fotbal prin Galati dupa filmul asta horor.
    Dupa aceea tot pentru DNA daca au boase, sa-l agate pe Adamescu, pentru ca 7 milioane de euro din conturile unei societati, chiar daca este tot a lui, nu pot disparea asa peste noapte.
    Dar pentru ca este tara lui Papura Voda, aici totul este posibil, iar noua nu ne ramane decat sa ne postam impresiile.

    Si acum un banc despre toti vanzatorii asti de tara, care au grija numai de buzunarele lor:
    VAND ROMANIA !

    Stare tehnica:
    Are probleme cu alimentarea, o mica defectiune la mecanismul de directie, ca nu tine linia dreapta, si merge cam înfrânata.Cutia de viteze e blocata în marsarier. Este înmatriculata în Europa, cu numere provizorii, se mai poate circula cu ea maxim o luna.
    Istoric:
    Este fabricata acum 2000 de ani, sub licenta romana. A fost avariata în repetate rânduri. Prima data a fost condusa de niste ciobani, dar au mai calarit-o si altii. A fost reparata numai cu piese second hand, aduse de pe la turci. O perioada a fost condusa bine de niste nemti, Carol I si Ferdinand, dar apoi a încaput iarasi pe mâna unor idioti care au bagat-o prin toate gropile.Exteriorul a fost vopsit în 1989, dar interiorul este înca plin de rugina. A mai avut câteva reparatii capitale, în 1600, 1859 si 1918, dar a mai si pierdut o parte din piese.
    Combinatii:
    Predau leasingul, mai sunt de plata la ea câteva zeci de rate FMI. Accept si variante de schimb cu o tara similara din Africa, oricât de mica ar fi dar sa functioneze.
    De ce o vând:
    Sincer sa fiu, o vând ca m-a lasat în drum si nu ma pricep la ea. Plus ca îmi consuma cam mult, si ca s-o repar ma costa cât nu face. Oricum, eu n-am permis de conducere pentru categoria asta de tara, asa ca sa o conduca cine s-o pricepe. Daca nu o vrea nimeni, o dezmembrez si o vând pe bucati (ca flota). E pacat de ea, va spun. Sper sa o ia cineva care stie sa o aprecieze.

    Raportează
  • postat de katalinkostel Marți, 26 Februarie 2013 15:32 Link la comentariu
    0
    0

    E greu pentru voi sa intelegeti anumite aspecte legate de acest club......ramaneti la nivelul unei postari de .....rusine ..si la baie.....este deajuns pentru cat ganditi...:)

    Raportează
  • postat de OtelulGeorge Marți, 26 Februarie 2013 15:22 Link la comentariu
    0
    0

    Rusine M.Stan!!Imi parea rau ca te-am votat.Ti-ai batut joc de echipa care tea facut PRIMAR.

    Raportează
  • postat de Alynutz Marți, 26 Februarie 2013 13:39 Link la comentariu
    0
    0

    Sincer imi pare rau ca l-am votat pe Marius Stan.Nu a facut nimic pentru oras si nu se vede deloc noul Galati.Poate noii bani care ii intra in buzunar lui Stan.Rusine.Se tot lauda ca ne aduce investitori seriosi ca lasa echipa pe maini sigure si uite!Nu m-ar mira sa ne desfiintam!Stan ,la baie!!!!!!!!!Si sa nu va mai aud ca Stan are un merit in castigarea titlului,Dorinel si jucatorii au!Ei sunt EROII!DORINEL SI JUCATORII!Nu Stan,care e GOLAN!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.