PROBLEMELE continuă la Oţelul: În loc de investiţii, fotbalişti lăsaţi în frig

PROBLEMELE continuă la Oţelul: În loc de investiţii, fotbalişti lăsaţi în frig
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Principala preocupare a reprezentantului acţionarilor în conducerea executivă este deocamdată reducerea cheltuielilor * Una dintre măsuri a fost oprirea încălzirii la stadion, astfel că puştii cazaţi acolo au dormit în frig


Toamna trecută, când acţiunile FC Oţelul au fost preluate de TNG, companie controlată de unul dintre cei mai bogaţi afacerişti români, Dan Grigore Adamescu, se vorbea despre intrarea clubului într-o nouă eră, să devină un brand şi mai puternic. Preşedintele Consiliului de Administraţia, Lucian Ciofoaia, promitea atunci că se va investi cât va fi nevoie pentru performanţă. „În funcţie de necesităţi, dar şi de performanţe, vom contribui cu cât va fi nevoie”, declara Ciofoaia în luna octombrie a anului trecut.
Însă, în realitate, lucrurile au stat cu totul altfel, în loc de progres activitatea clubului arătând mai degrabă a declin. Spre sfârşitul lunii trecute, primarul Marius Stan, fost director general al FC Oţelul, afirma că „cei care sunt astăzi acţionari încă nu au dat nici un leu de la ei”, sursele noastre susţinând că la acest aspect lucrurile nu s-au schimbat nici până acum. Mai mult, Stan a afirmat că a lăsat în club în momentul cedării către TNG peste şapte milioane de euro, cam trei milioane s-au cheltuit pe salarii, impozite şi alte necesităţi, dar că restul, aproximativ patru milioane de euro, a fost transferat din conturile clubului. Practic, conform surselor noastre, clubul a funcţionat în ultima vreme din banii încasaţi în acest an din drepturile de televizare.
Ca formă de protest, Stan nu a mai venit la meciuri, apropiaţii acestuia spunând că a promis că o va face abia după ce TNG va veni la club cu prima sută de euro, contribuţie proprie.

Măsuri care distrug imaginea Oţelului

În urmă cu două săptămâni, acţionariatul şi-a trimis un reprezentant care să lucreze în Galaţi, Remus Pascu fiind instalat ca director executiv. În loc de investiţii, primele măsuri au fost îndreptate spre reducerea cheltuielilor. Drastic, fără să se ţină cont de imaginea unui brand construită cu trudă în ani de zile pe gazon şi nu numai. La ultimul meci de pe teren propriu, cel cu Pandurii, nu a mai existat nici măcar „protocolul minim”, nici măcar banala sticlă de apă. De altfel, cel puţin spectatorii din tribuna zero, au fost condamnaţi să facă setea mai bine de două ore, pentru că barul de unde până acum se putea cumpăra apă a fost închis! Totul în condiţiile în care accesul în stadion nu este permis cu vreun recipient.
Culmea ruşinii a reprezentat-o, însă, lipsa hârtiei igienice de la vestiarul arbitrilor!
Totodată, revista „Oţelul”, cam singurul produs din ultima vreme destinat promovării imaginii clubului, fidelizării suporterilor existenţi şi atragerii altora, are apariţia sistată. La un an de zile de la primul număr, la meciul cu Steaua ar fi trebuit să apară numărul 13, însă acest lucru nu se va mai întâmpla, cu atât mai mult cu cât realizatorii acesteia nu şi-au primit nici până acum banii pentru ultimele două ediţii

Fotbalişti lăsaţi în frig

O altă măsură luată de conducerea clubului pentru reducerea cheltuielilor a fost spre sfârşitul săptămânii, când s-a decis oprirea instalaţiei de încălzire la stadion. Asta în condiţiile în care la minihotelul de acolo sunt cazaţi câţiva puşti de la Oţelul II, iar vremea în week-end a fost foarte friguroasă!

Citit 2190 ori Ultima modificare Marți, 19 Martie 2013 16:12

14 comentarii

  • postat de Escu
    Vineri, 22 Martie 2013 17:51
    Magazinul oficial Masita de la Banci mai mult ca sigur se va inchide. Astazi am fost cu un prieten si am cumparat 2 tricouri oficiale (cele de acasa ) de joc. Mai avea baiatul de la magazin un tricou marimea M cel de deplasare inscriptionat cu numele lui Gazale pe spate, unul marimea xl cel de acasa cu numele lui Costin si inca unul marimea xxl parca tot de acasa cu numele unui suporter pe spate dar care l-a refuzat pt ca nu ii venea. In rest tricouri cu otelul cele noi nema de acuma inainte.
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Joi, 21 Martie 2013 10:24
    DOUA SIAMEZE


    IATA CA AVEM SI NOI MITTAL AUTOHTON!CE SE INTIMPLA ACUM LA OTELUL DECIND TNG A PRELUAT BANII CLUBULUI,ESTE PLACA IDENTICA CU CE A FACUT MITTAL DIN SIDEX.
    I D E N T I C .
    Dupa ce se termina banii ca de Adamescu ii poate termina intr-o secunda,numai ca isi ia masuri de precautie nu poti evapora fara sa patesti ceva intr-un timp f scurt.Sa nu va mirati ca dupa ce programul ZERO CONTURI LA OTELUL(seamana al naibii de bine cu programul din combinat ARC 2014-ZERO OBIECTIVE) sa auziti ca cere voie garzii de la liga(un fel de garda de mediu) sa dinamiteze mai intii clubul; de juniori 1 pe motiv de neperformanta,apoi jr.2 pe motiv de instalatie ce si-a incheiat ciclul de viata(vorba lui RIBBO BRUNO),in final si pe FC OTELUL pt ca prezinta pericol inalt de radioactivitate!
    MITTAL DEMOLATORUL SIDERURGIEI-ADAMESCU DEMOLATORUL FOTBALULUI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de jorj.el
    Miercuri, 20 Martie 2013 23:11
    PENTRU SMECHER:Te rog mult de tot :pune punct si incepe de la capat.
    0
    0
    Raportează
  • postat de imi pare rau
    Miercuri, 20 Martie 2013 18:09
    stati fara grija, galatiul nu poate avea echipa cu pretentii europene pe o perioada de timp. asta pentru ca nu are nici fata de oras european, infrastructura, aeroport, economie, edili ce vor sa schimbe lucrurile in bine. nu are un stadion adevarat, si nici nu va avea,. cine credeti ca vine sa arunce sume imense int-un club dintr-un oras de doi lei fara un stadion macar cit de cit la pretentiile clubuluii, oras cu un somaj infiorator. galatiul nu va putea avea acum decit o echipa de coada ligii 1 in cel mai bun caz si poate de locuri fruntase in liga2. asta cu o mare conditie, sa vina sa bage bani un personaj cu avere mai mult de dragul orasului, locuitorilor sau a unor amintiri fotbalistice de inima. din cluburi de doi lei e greu sa scoti bani.
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 20 Martie 2013 17:49
    presimt eu ca otelul galati va pierde cu steaua bucuresti imi pare rau sa o spun dar nu poate sa-i bata pe astia de la steaua e echipa mai buna cu niste jucatori buni daca astia de la otelul galati au fost prosti si i-au dat pe salageanu rapa antal ibeh pena jucatori care puteau ajuta clubul degeaba acum suporterii galatenii urasc steaua bucuresti e drept acest lucru mai ales ca numai de ei se vorbeste la televizor si pentru tradarea lui mihai stoica etc dar in opinia mea e mai puternica steaua daca nu vindea otelul galati pe cei enumerati mai sus poate avea o sansa dar asa nu cred ca ii va bate pe astia de la steaua
    0
    0
    Raportează
  • postat de un admirator al boxului
    Miercuri, 20 Martie 2013 12:41
    Mi-e dor de o gala de box profesionista la Galati, o gala spectaculoasa cum a fost cea trecuta, dar platita cu mult mai mult din banii publici.
    0
    0
    Raportează
  • postat de ciprian_73
    Miercuri, 20 Martie 2013 12:21
    Mie îni place de Adamescu,că e stelist adevărat și vindem toți jucătorii Stelei.Jucătorii Oțelului sunt niște panarame,nu joaca ca Messi sau C.Ronaldo.De-abia astept sa mâncăm bătaie de la Steaua ca sa se vada valoarea jucatorilor nostri.
    0
    0
    Raportează
  • postat de cristi
    Miercuri, 20 Martie 2013 09:37
    Ce merge bine in Galatiul asta? In afara de o patura de pensionari care traiesc vai de mama lor si care se duc sa voteze regulat dupa cum dicteaza manipulatorul sef , in rest totul e pacaleala . Cel mai bine e sa plecati din orasul asta plin de lichele politice si bogati de neam prost. Trebuie lasati maimutoii astia singuri sa fie patronii nevestelor si copiilor lor. Ca dl. primar sa faca ceva ar trebui sa se delimiteze si sa bage in pubela toate gunoaiele din primarie care timp de mai bine de 20 de ani au facut orasul asta varza. O mare responsabilitate d-le Marius Stan! Sper sa aveti puterea sa le ,,rupeti picioarele" nesimtitilor astia .
    Cat despre sportul galatean nu putem spune decat ca e pe cale de disparitie. Prin programe after school si step by step gandite si sustinute de ,, MICUL TITULESCU" copii vor deveni extreme si anume subnutriti sau obezi. Si ca sa spunem tot adevarul , la Galati s-a inventat inotul pe uscat, patinajul fara gheata , atletismul fara pista ,orele de sport in vestiare si de ce nu sa se inventeze si fotbalul fara minge? Intrebati-l pe seful adp-ului ce stie despre sport . Un mare caracter !
    0
    0
    Raportează
  • postat de ice
    Miercuri, 20 Martie 2013 09:34
    Sunt foarte curios! Cand o sa apara un articol in care se ne umplem sufletul de bucurie cand il citim! Citesc presa zi de zi si in afara de de vreo 2 copii mai rasariti cu performante, Galatiul asta e praf! Imi aduc aminte cand eram mai mic, cand mergeam la meciuri cu Steaua, Dinamo, Rapid si statea lumea prin copaci, pt ca stationul era arhi plin si sincer cred ca era un altfel de spirit al suporterilor pt echipa! Iubesc f mult Otelul si e cam dureros sa vezi ca "un prieten" are mereu probleme si tu esti prea mic si nu il poti ajuta!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Sărăcie combinată cu prostie, suferă copiii !!!!
    Miercuri, 20 Martie 2013 09:28
    Sărăcie, sărăcie, dar când vine cu prostie suferă copiii de frig pentru că pe maturii nu-i duc capul. Păi mai vine un val de frig începând de 23 Martie, cu temperaturi negative, mai ales noaptea. Nu aveți robineți pe calorifere și să mai închideți din caloriferele de care nu mai este nevoie și să lăsați căldură pe dormitoare, baie? Doare rău capul? Nu duce capul? Sunt copiiiiiiiii !!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Kasanova
    Miercuri, 20 Martie 2013 09:09
    Bre, vad ca au sarit ciracii lui Adamescu in apararea imaginii lui de hot versat. Vin si intreb inca o data cati dintre voi l-au vazut la fata pe acest individ? Cati bani a investit in club ? De ce nu se da publicitatii modul cum s-a realizat tranzactia? Voi stiti ca prima idee a lui Pascu ala a fost sa ceara chirie echipelor care isi desfasoara activitatea in Sala Siderurgistul? Asta in conditiile in care utilitatile sunt platite acolo de combinat iar terenul e al Primariei?!?Noroc ca s-au sesizat cei din conducerea combinatului si au zis ca opresc platile de intretinere iar Ciofoaia si cu Pascu au transformat chemarea la negocieri a cluburilor intr-o sedinta de genul voiam sa ne cunoastem...Si n-o mai aburiti atat cu relatia patron-angajat ca eu sunt sigur ca Adamescu are de gand sa retrogradeze echipa, sa vanda tot ce e de vandut si s-o abandoneze.Stan,daca era baiat destept, lua clubul la consiliul local si cu banii din Champions League o tinea ani buni pe linia de plutire si se mai folosea de ea in campaniile electorale. Asa a dat chix pe toate fronturile: administratie publica zero barat si doua echipe de cupe europene retrogradate in mandatul sau castigat gratie performantei fotbalistice...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Mazepa
    Miercuri, 20 Martie 2013 08:17
    Informatiile prezentate in articol sunt partial corecte dar sunt prezentate tendentios! Poate ca ar fi fost corect ca articolul sa apara imediat dupa meciul cu Pandurii Tg. Jiu (singura informatie din articol care nu are legatura cu acea partida fiind partea cu caldura la minihotel); asa cum a procedat Capatana (de capul lui sau nu, prezentand informatii vechi de 10 zile) nu face altceva decat sa creasca tensiunea de la club si dintre club si suporteri! Se pare ca masurile de austeritate deranjeaza mai mult "atarnatorii" din jurul echipei decat echipa insasi!
    0
    0
    Raportează
  • postat de GEORGE
    Miercuri, 20 Martie 2013 07:54
    de unde stie CAPATANA?-DE LA PRIETENII LUI DANUT LUNGU CARE ESTE OFITER DE PRESA LA CLUBUL OTELUL SI SORIN PANA FOTOGRAFUL CLUBULUI ACESTIA ALIMENTEAZA ZIARUL VIATA LIBERA CU TOATE ACESTE INFORMATII DEFAIMATOARE LA ADRESA D-LUI ADAMESCU.
    0
    0
    Raportează
  • postat de mmm
    Miercuri, 20 Martie 2013 06:20
    ?
    Mai Capatana, cumva tu stai cu caldura deschisa acasa si in aceste zile? Asa e in economia d epiata, cheltuielilie se restrang, dar tu esti obisnuit cu risipa economiei centralizate, cand nu conteaza cine plateste si ce cheltuieli se fac ca doar plateste altul. CU hartia igienica e ca la spital, acolo o fura asistentele aici functionarii ...(probabil ala grasu cu mustata care face schimbarile)
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.