Cluburile sportive nu vor primi bani mai mulţi de la Primăria Galaţi

Cluburile sportive nu vor primi bani mai mulţi de la Primăria Galaţi
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

La şedinţa de astăzi a Consiliului Local, aleşii ar trebui să împartă banii către asociaţiile sportive care au cerut finanţare de la bugetul local. Spunem „ar trebui” deoarece proiectele de hotărâre ar fi trebuit aprobate încă de acum o săptămână. Cluburile şi asociaţiile sportive au încercat să tragă spuza pe turta proprie, dovadă apelul public făcut de către directorul executiv al Clubului ICMRS, Valentin Tudose, care le-a cerut aleşilor locali ajutor pentru ca popicele şi tenisul de masă, două sporturi cu tradiţie în Galaţi, să nu se piardă. Directorul a oferit municipalităţii locuri de cazare la club, promiţând chiar şi realizarea unei cantine pe care să o pună la dispoziţia municipalităţii. Viceprimarul PSD Florin Popa i-a retezat avântul declarând că asociaţiile sportive ar trebui să aibă venituri proprii şi alţi finanţatori, nu doar Consiliul Local.
Pentru ca sportivii să nu-şi facă mari iluzii, primarul Marius Stan a anunţat că alocările financiare nu le vor depăşi pe cele din anul precedent: „Spre surprinderea noastră, sunt entităţi sportive care cer sprijin financiar de la Consiliul Local de zece ori mai mult faţă de anul trecut, unele chiar de 20 de ori. E vorba de a nu întrece, totuşi, măsura. Avem un buget mai mare pentru sport, dar de acolo finanţăm şi cheltuielile de întreţinere ale bazelor sportive, la care se adaugă, din acest an, şi Sala Sporturilor. În plus s-a propus construirea măcar a unui teren de sport în interiorul unui cartier. Fac apel către asociaţiile sportive să se rezume la ce a fost anul trecut”, a tranşat situaţia edilul Galaţiului.

Citit 1547 ori Ultima modificare Miercuri, 24 Aprilie 2013 18:01

7 comentarii

  • postat de ducu
    Vineri, 26 Aprilie 2013 10:13
    Sunt de acord in totalitate cu Gabi,un bun cetatean trebuie sa vina cu critici si mai ales, cu propuneri pertinente...dar ,din pacate, se vine numai cu spurcaciuni,unii se leaga de cum arata,cum zambeste si ,mai rau, de familia primarului,altii ii cere sa dezapezeasca tot judetul,altul sa schimbe mersul trenurilor,necunoscand ca el este primarul orasului Galati si ca atare se ocupa numai de problemele orasului Galati ...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Neculai Moruzi
    Vineri, 26 Aprilie 2013 00:53
    Venit din lumea sportului si cerand si primind la Otelul sume uriase, mult peste cat cer toate celelalte cluburi la un loc anul asta, cand a ajuns la putere si-a schimbat complet atitudinea ... si fata de sport, caruia ii intoarce spatele.
    0
    0
    Raportează
  • postat de KasaNova
    Joi, 25 Aprilie 2013 11:31
    Ar fi bine daca raman aceeasi bani de repartizat atat timp cat ar ramane vreo 600.000 de euro in plus de la echipa de fotbal Otelul. Numai sa mai taie de la bani echipa de rugby a PC-ului care ii foloseste sa-i plimbe in Europa pe consilierii locali! Cica intr-un an au plecat in Suedia o saptamana 20 de rugbysti inghesuiti intr-un microbuz dar si cativa consilieri cu familiile care i-au urmat intrun autocar cu aer conditionat si toate facilitatile! Pai bine bre, banii de la buget sunt folositi pt turnee internationale amicale in timp ce echipa se afla in liga a 3-a unde activeaza doar 3 cluburi si nu reusesc nici macar sa promoveze in liga a doua? Si ce cautau alde Bugeac si Zamfir si cine o mai fi fost cu echipa prin Europa? Sau poate m-or fi mintit pe mine oamenii, ca aia nu plecau in Suedia ci la Valea Marului iar ala nu era autocar ci camion de transportat detinutii?
    0
    0
    Raportează
  • postat de ADYtza74
    Joi, 25 Aprilie 2013 10:24
    Cand era gata noul stadion in 2014? Dle. Primar nici macar sala sporturilor nu e gata. Mai mare vrajeala nici nu se putea.Ne-am lamurit si cu noua conducere .Aceleasi promisiuni ,dar altfel spuse, aceleasi obiceiuri.Tare mi-as fi dorit sa zic "Uita ma ca asta nu e hot (bandit) ! "
    0
    0
    Raportează
  • postat de gabi
    Joi, 25 Aprilie 2013 09:44
    Dle Primar daca tot incompetenti gen Grosu vor fi directori la bazele sportive pe care le aveti mai bine inchideti tot si faceti altceva cu banii. De exemplu un cimitir fiindca domnia sa se pricepe cel mai bine. Cum Dumnezeu sa fie factor determinant in sport un protejat al pc-ului care nu are nimic de-a face cu activitatea sportiva. Baiatul asta in sase ani de cand administreaza nu a avut nici o initiativa pozitiva , nimic, este un zero barat. Era sa uit , singura initiativa a ADP-ului a fost achizitionarea de palmieri. Ce spuneti domnule primar ? Super idee. Ar fi trebuit sa -i puna pe Bd Cosbuc iar cei trecuti in nefiinta sa fie dusi la groapa cu camila ?! Exotic si avangardist dl Grosu!
    Dle Marius Stan a trecut un an de zile si nimic nu s-a schimbat in ,, noul oras " pe care ni l-ati promis. Aceleasi cumetrii toaca orasul asta de mai bine de 20 de ani si nu ca ar fi nevoie de altele insa daca nu veti reusi sa vedeti un pic lucrurile in profunzime veti fi edilul unui oras mort. Sper si cred ca sunteti bine intentionat dar deocamdata nu se misca nimic . Stiu si stim ca ,,reteaua" e deasa insa daca nu veti incepe ,, jihadul in primarie " toti cei care v-au ales va vor percepe ca unul de-al lor . Parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti mai mult cu oamenii , sa iesiti mai des in public si sa va exprimati ideile si opiniile.
    Cat priveste activitatea sportiva incercati sa dati sportului sprijin prin conducatori care sa iubeasca sportul, oameni care sa-si doreasca performanta , buni organizatori, tineri cu initiativa. E un domeniu pe care il stapaniti si ar trebui sa incepeti cu el . Aduceti in oras turnee internationale, campionate europene, mondiale la diferite discipline ( popice, tenis de masa, box , patinaj artistic, hochei pe gheata , handbal... etc ). Oamenii se vor trezi la viata, se va intampla ceva si-n orasul nostru vom fi mai fregventabili. Va doresc succes .
    0
    0
    Raportează
  • postat de Vali
    Joi, 25 Aprilie 2013 09:34
    intr-un oras care moare cate putin de la o zi la alta, care se usuca vazand cu ochii si in care cine alege sa ramana isi pune singur problema propriei sanatati mintale, cine mai are chef de sport? Mai degraba sa eftineasca preturile la tren sa putem pleca mai repede in Cluj, Arad sau Timisoara!
    0
    0
    Raportează
  • postat de valentin
    Joi, 25 Aprilie 2013 08:02
    Autorul articolului e neinformat sau rautacios. Clubul Sportiv ICMRS de regula s-a multumit mereu cu ceea ce a primit si nu a cerut niciodata mai mult. Sumele primite au fost modeste in comparatie cu altii dar ne-au permis continuarea activitatii pe care am redus-o corespunzator. binenteles ca nu stam numai in banutii de la primarie. in ultimele doua saptamani am participat la doua competitii importante (prezentate in ziarul dtra) unde am luat 2 medalii de aur si 2 de bronz. ceea ce era mai important n-a retinut autorul (sau n-a vrut). Galatiul are o super arena de popice de nivel international. anul acesta se fac eforturi pt ca Bucuresti,Constanta, brasov,etc sa faca ceva similar. dar pana la urma daca in acest oras nu e nimic de ce ar trebui o super arena de popice. La unii rautatea e la ea acasa.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.