BASCHET: Gălăţenii, învinşi de problemele de arbitraj

Meciul dintre CSU Galaţi şi Ştiinţa Bucureşti, din faza a doua de calificare la turneul semifinal al ligii secunde, a avut o desfăşurare extrem de curioasă. După trei „sferturi”, gălăţenii aveau un avantaj de 16 puncte, suficiente - la prima vedere - pentru adjudecarea victoriei. Ce s-a petrecut, însă, în ultima minirepriză este de domeniul incredibilului. În ultimele zece minute în care şi-au intrat în rol cei doi arbitri: Dragoş Barbu (Iaşi) şi Vali Negrea (Constanţa). Ei bine, cei doi au făcut tot posibilul ca principalii jucători ai gazdelor să fie scoşi de pe teren, astfel că s-a ajuns în situaţia ca primii cinci gălăţeni să fie eliminaţi pentru câte cinci greşeli personale. Până la finele timpului regulamentar, bucureştenii au reuşit să egaleze 88-88, fiind necesare minute de prelungire. Cu echipa serios „subţiată”, sportivii antrenaţi de Aurel Pricop nu au mai putut ţine pasul în cele cinci minute suplimentare şi Ştiinţa a câştigat cu 7-5, scorul general devenind 95-93 în favoarea oaspeţilor. De la gazde s-au evidenţiat: Olaru - 29 de puncte, Bălănică - 14 şi Popescu - 13. Meciul următor al băieţilor de la CSU va avea loc în deplasare, la Corona Braşov (sâmbătă, 22 februarie).

Altfel, acasă au jucat şi cei de la Phoenix LPS, întâlnind Rapid Bucureşti. S-au impus oaspeţii cu scorul de 84-49. Antrenorul Gelu Cazanoschi a ţinut să evidenţieze trei dintre jucătorii săi: Andrei Valentin Popa, Cristian Badea şi Adrian Stanciu. Vineri, 21 februarie, gălăţenii vor evolua în deplasare, la Politehnica Iaşi.

Citit 1220 ori Ultima modificare Luni, 17 Februarie 2014 18:09