LIGA a II-a: FCM Dunărea, învinsă în prelungiri

În etapa a 23-a din Seria I a ligii secunde, soarta meciului FC Clinceni - FCM Dunărea s-a pecetluit în ultimele minute. Trecuseră 88 de minute şi tabela arăta egalitate (1-1). În acel moment, gălăţenii au avut un contraatac în superioritate numerică, s-a ajuns în situaţia de patru contra doi, însă momentul finalizării nu a fost unul fericit, Asanache şutând alături. N-au dat gol galăţenii, dar au făcut-o gazdele, în minutul 96, când arbitrul ploieştean Ilieş a acordat, cu uşurinţă, penalti, fază din care FC Clinceni a înscris golul victoriei cu 2-1. În restul meciului, elevii lui Costel Enache au avut multe momente bune, mai ales în prima jumătate de oră. În această parte a jocului, Dunărea s-a şi aflat în avantaj; în minutul 8, o acţiune de contraatac l-a adus pe Gohoreanu (foto) în poziţie ideală şi acesta a înscris lângă bară. Din păcate, în minutul 30 fundaşul Blănaru a fost nevoit să plece la cabine accidentat şi asta s-a simţit în joc. Până la pauză, gazdele au reuşit egalarea, prin Hamed (minutul 32). Ar mai fi de adăugat că înaintea penaltiului din care Artiom Karamian a făcut 2-1, Cenk a fost eliminat (min. 94) pentru două cartonaşe galbene. Este al şaptelea jucător dunărean care primeşte o astfel de sancţiune în ultimele cinci meciuri, la care se adaugă şi trei penaltiuri împotrivă! Să mai spunem că tehnicianul gălăţean nu a putut folosi şase jucători în acest meci: Ursu, Stelian Cucu, Sorin Cucu, Drăgan, Bâtfoi - suspendaţi şi Şomodean - accidentat.

FCM Dunărea a jucat în formula: Costea - Radu, Panait, Manea, Blănaru (min. 30, Vraciu) - Cenk, Asanache, Sfrijan (min. 70, Moroşanu), Gohoreanu - Neagu, Matei (min. 65, Valentin Ion).

Citit 1463 ori Ultima modificare Duminică, 30 Martie 2014 17:07