Calificare în turneul final pentru juniorii mari

Turneul seriei K semifinale a Campionatului Naţional de baschet masculin pentru juniorii Under 18 s-a încheiat ieri, la Galaţi, după trei zile în care şase formaţii s-au confruntat pe parchetul Sălii Sporturilor Dunărea: U Mobitelco Cluj, Steaua CSM EximBank Bucureşti, CSM CSŞ Craiova, Phoenix LPS Galaţi, ASC Vipo Bucureşti şi Dinamo CSŞ 6 Bucureşti, care se aflau în această ordine în clasament.

În prima zi a competiţiei, baschetbaliştii de la Phoenix LPS, antrenaţi de Gelu Cazanoschi şi Dragoş Gherasim, au învins pe Vipo cu 92-82 după prelungiri (81-81, scor după 40 de minute) şi Dinamo, scor 87-77. În partida cu dinamoviştii, cei mai buni jucători de la Phoenix au fost Tudorache (realizator a 35 de puncte) şi Popa (32 p).

A doua zi, supremaţia a aparţinut primelor două clasate, Steaua Bucureşti şi U Mobitelco Cluj, în faţa cărora echipa gălăţeană a cedat cu 35-78, respectiv 52-74.

Ieri, în ultimul lor meci din acest turneu, cei de la Phoenix LPS au învins CSM CSŞ Craiova, cu scorul 75-71 (17-14, 15-13, 20-22, 23-22), victorie graţie căreia gălăţenii şi-au consolidat depăşirea oltenilor în clasament, urcând pe locul trei. Marcatorii echipei gălăţene în acest joc  au fost: Tudorache 30 puncte, Popa 26, Mihăilă 7, Codreanu 6, Necula 4 şi Boubătrîn 2.

Seria s-a încheiat cu următorul clasament: 1 U Mobitelco 28 p, 2 Steaua 27 p, 3 Phoenix LPS 22 p, 4 CSM CSŞ Craiova 20 p, 5 Dinamo 18 p şi ASC Vipo 17. Primele patru clasate s-au calificat în turneul final.

Citit 884 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Aprilie 2014 17:24