"Crosul Tineretului", pledoarie pentru mişcare

Deşi a fost competiţie pentru cei cu vârsta între 14 şi 35 de ani, conform directorul DJTS, Anamaria Vasiliu, „Crosul Tineretelui”, care a avut loc ieri pe Faleza inferioară, s-a transformat într-o cursă populară, al cărei cel mai vârstnic participant, Damian Niţă, are 81 de ani. „Nu am făcut sport de performanţă niciodată, dar particip aproape mereu la crosurile din oraş. Parcurg aproape zilnic în jur de 10 kilometri. Asta mă ţine în putere, alergatul şi mersul pe jos, mişcarea în general”, a mărturisit veteranul cursei de ieri, fost maistru laminorist în Combinat. La polul opus, mezina crosului a fost Diana Lăcrămioara Covrig, care va împlini sâmbătă 12 ani. Practică atletismul la CSŞ, unde este antrenată de Genoveva Modiga, aspect care i-a permis să termine pe locul trei cursa feminină. Prima sosită a fost tot o atletă de performanţă, multipla campioană naţională de cros Veronica Marinescu (CSU), secondată de Andreea Lazăr. La băieţi, primii trei clasaţi au fost Cristian Andrei, Ştefan Popa şi Mihail Vetrov. Printre participanţii la cursa masculină s-a aflat şi dublul campion mondial de juniori la kempo Marcel Dediu (Clubul The One”), care a alergat alături de mai mulţi colegi de la Liceul „Sf. Maria”.

Totodată, a avut loc şi un cros al persoanelor cu handicap locomotor, traseul fiind parcurs de Vasilica Zamfir, Cristian Donose, Adrian Stase şi Cătălin Anton.

Citit 1288 ori Ultima modificare Miercuri, 07 Mai 2014 18:53