A venit din Liga a III-a şi a devenit EROUL OŢELULUI la primul meci ca titular

A venit din Liga a III-a şi a devenit EROUL OŢELULUI la primul meci ca titular
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Eroul partidei câştigate de Oţelul, sâmbătă, cu Ceahlăul, după loviturile de departajare, în Cupa Ligii, a fost portarul Alexandru Vlasie, aflat la primul său meci ca titular în prima echipă a roş-alb-albaştrilor. Prima dată s-a remarcat în minutul 40, când Margină a scăpat singur cu el, iar portarul gălăţean a avut un plasament foarte bun şi a reuşit să-l blocheze pe atacantul nemţean.

Ceahlăul, adversara care i-a marcat destinul

Momentul de glorie, primul din cariera sa, a fost la loviturile de departajare, când a apărat de două ori, la execuţiile lui Achim şi Marc. Destin, tot în faţa Ceahlăului, echipă de care se leagă toate bornele importante din cariera lui Vlasie!  

Debutul său la seniori a avut loc la un meci cu Ceahlăul (scor 2-2) în liga secundă, în 23 octombrie 2010, pe vremea când era la FCM Dunărea, unde a făcut junioratul. Apoi a plecat în Liga a III-a, la Politehnica Galaţi, iar după desfiinţarea acestei echipe în 2011 a urmat transferul la Oţelul. A jucat doar în Liga a III-a, la Oţelul II, a prins o singura dată lotul primei echipei, în 2012, când a fost rezervă la un meci din Cupa României, tot cu Ceahlăul. Iar sâmbătă a fost eroul Oţelului, la prima sa titularizare. “Mulţumesc celor care mi-au acordat această şansă, tuturor antrenorilor cu care am lucrat de mic şi până acum şi mai ales părinţilor, care m-au încurajat mereu. Sincer, nu prea mă aşteptam să apăr în acest meci, a fost şansa mea şi am profitat la maxim de ea. Am fost pregătit pentru penaltiuri, rămân mai mereu după antrenament să exersez asta”, a mărturisit Vlasie după meci.

I se spune „Kahn”, poreclă primită în primii ani ai junioratului datorită asemănării fizice cu celebrul fost portar german. Are 24 ani şi a aşteptat acest moment cu perseverenţă, o răbdare de invidiat şi încredere totală. „N-am apucat să-l văd pe Kahn jucând, dar am citit multe despre el pe internet. Mulţi spun că nu a fost un talent uriaş şi că a ajuns mare prin muncă şi perserverenţă. Mult timp a fost şi el doar rezervă la Karslruhe, asta e specific portarilor, ocazia pasului cel mare înainte apare mult mai târziu la noi. Trebuie să muncesc mult, să fiu pregătit pentru acel moment, răbdare am destulă”, ne declara „Kahn” al Oţelului în urmă cu doi ani.

Altfel, Andrei Rusu, şeful departamentului de scouting al Oţelului, a precizat că în această săptămână se încearcă transferul unui portar, în condiţiile în care în lot pe acest post sunt doar Vlasie şi Abraham.

Citit 2409 ori Ultima modificare Duminică, 20 Iulie 2014 20:21

13 comentarii

 • postat de otelar
  Marți, 22 Iulie 2014 09:18
  5.13.200.***
  de ce nu ii se da incredere totala acestui portar? daca vine recalcintratul bornescu ar fi o mare problema dlor?
  0
  1
  Raportează
 • postat de A19
  Luni, 21 Iulie 2014 21:32
  5.13.162.***
  Mi-au placut si mie cum au jucat portarul Vlasie si Zaharia dar si jucatorul de culoare.Totusi ne mai trebuiesc cateva transferuri sa rezistam cu bine.Hai baietii forza Otelul
  0
  1
  Raportează
 • postat de dusmanul lui
  Luni, 21 Iulie 2014 19:52
  85.31.218.***
  tudorie sa plece ca nu face nimic pe teren nu ajuta echipa nu alearga si cand primeste pasa repede o da inapoi ,Oameni buni ce ati vazut la acest tudorie?cat de inalt este pe atat de prost pacat de fizicul lui.Si la cojoc nu stie sa loveasca o minge la 11 metri l-as desfiinta.Daca era lovitura data de el decisiva ?Si de bornescu ce vreti cu el?lasati-l pe vlasie sa se afirme si el ca este inalt.are detenta ii mai lipseste putin tehnjca dar o sa se invete.Echipa este in formare sunt tineri trebuie sa-i ajutam si cei care ii huiduie pe teren ca au doar 20 ani sa stie si ei ca copii acesiia alearga de la 9 ani au avut competitii au castigat.au pierdut dar totusi au o vechime de 11 ani asa haideti sa-i incurajam si sa le dam o sansa
  1
  4
  Raportează
 • postat de Andrei
  Luni, 21 Iulie 2014 17:36
  95.77.96.***
  Cine este Cojoc? :))
  0
  3
  Raportează
 • postat de Dan
  Luni, 21 Iulie 2014 14:34
  82.137.13.***
  Transferul lui Florin Cernat la Otelul,ar fi o adevarata lovitura de imagine pentru noi,cam la fel ca a cea a Petrolului
  cu Mutu.
  Bornescu-Cojoc,Miselaricu,Sipovic,Popescu-Karlik,Ikeng-Onwuachi,Cernat,Zaharia-Pouga
  7
  3
  Raportează
 • postat de Mihai
  Luni, 21 Iulie 2014 13:52
  82.137.13.***
  Eu zic ca putem sa scoatem un punct din meciul cu Dinamo,mai ales ca si ei au ramas fara Balgradean,
  Rus,Grigore,Tucudean si nu au adus mai nimic interesant.
  Echipe tip:
  Otelul:Bornescu-Cojoc,Miselaricu,Sipovic,Popescu-Karlik,Ikeng(Avdic)-Onwuachi,Tudorie,Zaharia-Pouga
  Dinamo:Marc-Barboianu,Durimel,Cordos,Grecu-Serban,Mansaly,Elton-Lazar,Bilinski,Rotariu
  (Filip,Matei si Thomas sunt accidentati)
  4
  2
  Raportează
 • postat de hai sa spinem adevarul
  Luni, 21 Iulie 2014 12:13
  5.13.146.***
  da....un fotbal slab,o echipa slaba....un Silviu Ilie care nu mai este nici macar umbra de acum cateva sezoane...un Tudorie extrem de slab,dar care nu are totusi nici o vina...un Cristea complet anapoda...Onwuachi ,un jucator de 20 de min,si un Cucu penibil...ce am vrea?dar sincer?am vazut si lucruri foarte bune....cativa jucatori; Vlasie ,un portar in zi mare(sa vedem mai departe),un Murgoci foarte determinat,un Zaharia incredibil....si peste toti un Cojoc,excelent fundas lateral, si cu mai multe recuperari ,in minutele de prelungiri,decat Filip in toti anii la Otelul....si abia s-a adunat aceasta echipa,si un antrenor nou.....dar mie unul ,asa cum au jucat,mi-au placut mult mai mult ca ce jucam anul trecut.....BRAVO BAIETII.....FELICITARI
  0
  11
  Raportează
 • postat de durul
  Luni, 21 Iulie 2014 11:21
  5.13.132.***
  @ALIN - nu-l astepta pe Cernat ! el nu a venit nici cand erau bani mai multi la Otelul , dar acum crezi ca iti vine pe 2000 de euro ? e pe sfarsit de cariera ,cauta sa mai stoarca cate ceva de pe unde se mai poate ! ce vrei, poate omul nu e pregatit pentru a face si altceva ,desi niste "cocosei" are el stransi ! in general , galatenii nu se prea intorc acasa pe sfarsit de cariera ...
  0
  9
  Raportează
 • postat de Cristian Statescu
  Luni, 21 Iulie 2014 11:15
  5.13.232.***
  In afara de cateva desincronizari ,din aparare, echipa s-a miscat bine si a fost asezata nemteste pe teren ! Au aparut si cativa jucatori tehnici, stapani pe minge, care au dat incredere intregului angrenaj. Mi-au placut in mod deosebit : Onwuachi si Zaharia care, atunci cand au mingea la picior ti-e drag sa-i urmaresti iar daca vor juca meci de meci vor fi curtati de mari echipe . Jucatorii mari apar de nicaieri........important e sa le acorzi increderea de care au atata nevoie la inceputuri ! Portarul Vlasie mi-a placut pentru determinarea si curajul acela, nebun, pe care il au portarii mari, de valoare ! Daca va fi serios si va munci, in continuare , va avea un viitor cum nici el n-a visat !? Totul e sa nu se culce pe laurii unei reusite de-o seara !? Vom vedea !? Mi-au mai placut Miselaricu, Murgoci ( desi a fost sicanat rau de adversarul direct ! ), Stoian, Marus ( cat a jucat ) chiar si Sipovic, mai putin Tudorie care se vede ca vrea, munceste dar nu-si gaseste locul.......... ! In concluzie, spre surprinderea multor cititori care-mi vor citi acest comentariu, aceasta echipa, desi e subtire si mai are nevoie de "plombe", mi-a placut mai mult decat cea care a incheiat campionatul trecut ! Sper sa nu ma insel !? Prevad o echipa asemanatoare celei formate de Petre Grigoras care, ulterior, a castigat campionatul ! Rabdare si........ fara tutun ! Hai baieti , ca se poate !
  3
  9
  Raportează
 • postat de Sanda
  Luni, 21 Iulie 2014 10:50
  81.12.149.***
  Multumim tuturor jucatorilor pentru acest debut, însă Tudorie dacă mai continuă să joace aşa îl rugăm să plece la Steaua! Nu a făcut aproape nimic în acest meci.. Chiar nu poate să se orienteze şi să se plaseze mai bine în teren? Doar este tânăr, înalt.. Cred că nu a fost bine pregătit, nici fizic şi nici moral..
  2
  10
  Raportează
 • postat de Alin
  Luni, 21 Iulie 2014 10:27
  82.137.9.***
  Jucatorul galatean Florin Cernat,este liber de contract.
  6
  6
  Raportează
 • postat de Galatean
  Luni, 21 Iulie 2014 10:03
  195.8.120.***
  Multumim Vlasie ! Ca si suporteri le multumim tuturor jucatorilor care in aceste conditii foarte dificile pentru clubul nostru joaca cu suflet si pasiune pentru culorile orasului nostru ! Tot respectul !
  2
  17
  Raportează
 • postat de Adrian
  Luni, 21 Iulie 2014 08:46
  82.137.9.***
  Echipa arata mai binisor acum:
  Bornescu-Cojoc,Miselaricu,Sipovic,Popescu-Karlik,Ikeng-Onwuachi,Tudorie,Zaharia-Pouga
  6
  5
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.