Florin Marin crede că există viitor pentru OŢELUL: "O vom lua de la capăt în Liga a II-a"

Florin Marin crede că există viitor pentru OŢELUL: "O vom lua de la capăt în Liga a II-a"
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Echipa gălăţeană este practic retrogradată, cu patru etape înaintea finalului * Antrenorul roş-alb-albaştrilor este convins că nu se va ajunge la desfiinţare


Oţelul a rămas fără speranţe la ieşirea din zona retrogradării după rezultatul de egalitate din meciul cu Petrolul (scor 1-1), disputat luni seară. Cu patru etape înainte de final, diferenţa faţă de locul 12, primul de deasupra liniei, este de nouă puncte, care doar teoretic mai poate fi recuperată, nu şi practic.

"Speranţele noastre s-au cam năruit. Am început să marcăm şi să adunăm puncte prea târziu şi, din păcate, aceşti suporteri minunaţi o să trebuiască să privească echipa în liga a doua. În ultimele etape, o să jucăm pentru oamenii care vin să ne susţină, pentru orgoliul nostru şi carierele noastre", a declarat mijlocaşul Iulian Popa.

Team-managerul Cristian Munteanu a spus că singura alinare este jocul foarte bun şi devotamentul arătat de întreaga echipă. "Băieţii au luptat, au dat dovadă de caracter. Jocul echipei din ultima vreme arată că merită mai mult decât liga a doua. Sunt mulţumit şi fericit că i-am văzut cu atâta dăruire şi spirit de sacrificiu. În acelaşi timp, sunt trist pentru că am pierdut două puncte cu care ne-am mai fi agăţat de speranţe în ultimele patru etape", a spus Munteanu.

Totodată, antrenorul Florin Marin s-a arătat foarte încrezător că nu se va ajunge la desfiinţarea echipei la finalului campionatului. "Le mulţumesc jucătorilor că nu au renunţat la luptă, s-au bătut pentru un rezultat bun şi au dat totul pe teren. Şanse mai sunt cam de 1-2 la sută, vom încerca să jucăm în continuare, să nu abandonăm. O vom lua de la capăt şi în Liga a II-a. Nu regret niciun moment că am venit aici, am întâlnit nişte jucători extraordinari", a spus Florin Marin.

În următoarea etapă, Oţelul va juca în deplasare, cu Astra Giurgiu, luni, 11 mai.

 

Pozitia

Echipa

Meciuri

Victorii

Egaluri

Infrangeri

Golaveraj

Puncte

1

ASA Tg. Mureş

30

19

8

3

48-19

65

2

Steaua

30

20

3

7

52-19

63

3

Petrolul

30

13

10

7

39-23

49

4

Astra

30

12

11

7

44-25

47

5

CS U Craiova

30

12

11

7

34-30

47

6

FC Botoşani

30

12

9

9

35-32

45

7

Viitorul

30

11

9

10

40-44

42

8

Dinamo

30

11

8

11

41-41

41

9

CSMS Iaşi

30

10

9

11

28-31

39

10

Pandurii Tg. Jiu

30

9

8

13

36-39

35

11

Concordia

30

7

13

10

32-38

34

12

FC Braşov

30

8

8

14

29-41

32

13

Gaz Metan

30

6

13

11

25-33

31

14

Univ. Cluj

30

7

10

13

26-38

31

15

Rapid Bucureşti

30

7

9

14

18-35

30

16

CFR Cluj

30

13

9

8

37-25

24

17

Ceahlăul

30

5

9

16

22-50

24

18

OŢELUL

30

4

11

15

15-38

23

 

Citit 2130 ori Ultima modificare Miercuri, 06 Mai 2015 09:39

8 comentarii

  • postat de Alex
    Duminică, 10 Mai 2015 13:54
    82.137.15.***
    Sper ca totusi aceasta echipa sa reziste macar in liga a 2-a.Cum ar putea arata echipa:
    Abraham-Milea,Miron,Cucu,Murgoci-Dajbog,Moglan-Chipirliu,Cernat,Stoian-Tudorie
    0
    0
    Raportează
  • postat de un galatean fericit de primar
    Joi, 07 Mai 2015 08:42
    82.137.12.***
    Felicitari domnule Primar!! Inca un lucru bine facut!!
    1
    16
    Raportează
  • postat de A fost o reteta de fraudare a fondurilor UEFA
    Miercuri, 06 Mai 2015 16:23
    5.13.152.***
    Asa cum s-au fraudat fonduri europene , tot asa s-au fraudat si acesti bani veniti "degeaba" in viziunea asasinilor economici autohtoni ! Banii s-au scurs repede in buzunarele miliardarilor de carton (ca si la Urziceni ) , ca au "putut " sa-i ia si nu le-a pus nimeni stavila . Ar fi bine ca UEFA sa urmareasca ce se intampla cu banii pe care ii acorda , sa fie folositi tot in dezvoltarea sportului , nu sa fie furati !
    0
    12
    Raportează
  • postat de Robert Popescu
    Miercuri, 06 Mai 2015 16:10
    82.137.13.***
    Domnule Marin, ca si altii, sunteti un mercenar. Nu aveti oferte din alta parte si vreti sa mai luati niste banuti de aici.
    Noi ar trebui sa ne facem ca nu ne-am prins.
    Mai sunt si alti jucatori in aceeasi situatie si bineinteles ca vor pleca.
    Oricum Otelul, cu mici exceptii, este o echipa de mercenari. De la conducatori, pana la jucatori.
    Respectul meu pentru cei ca Cernat. Astia sunt cu adevarat cu trup si suflet pentru aceasta echipa. Lucru care se vede si in teren.
    Otelul nu mai e de mult.
    Cu bune, cu rele, cat a fost Stan, era stabilitate, era altceva. D-aia s-a si obtinut performanta sportiva.
    Alde Adamescu au dat afara si femeia de serviciu care era din vechi.
    Multa lume vorbeste, putini cunosc cu adevarat ce s-a intamplat si care e situatia.
    Din Otelul nu a mai ramas decat acel vis frumos. Atat.

    P.S. am vazut ca exista unul care posteaza in numele meu. L-as ruga sa se abtina. Poate si el sa aiba propria identitate.
    Am certitudinea ca va continua. O sa-mi schimb numele.
    9
    7
    Raportează
  • postat de corneliu
    Miercuri, 06 Mai 2015 13:23
    5.2.209.***
    Otelul a piedut sprijinul suporterilor dupa smenul lui Adamescu. Oamenii s-au simtit tradati dupa ce clubul a cumparat asigurari de la Adamescu de 7 mil. euro cand nevoile erau altele. Sansa de ma fi campioana dar si sa fii finantat de UEFA a fost ratata pentru generatia asta! De ce clubul nu este parte civila la procesul banditului nu inteleg dar ideea ca "o luam de la capat" e proasta! Adio club, adio echipa! Hai FCM, hai CSU!
    7
    8
    Raportează
  • postat de Lus
    Miercuri, 06 Mai 2015 11:24
    89.137.227.***
    Daca nu se desfiinteaza echipa , sa vedem ce jucatori vor ramane sa joace in divizia secunda. Multi nu vor vrea sa joace la matineu si isi vor cauta alte echipe in primul esalon, ceea ce n-ar fi corect ca daca stam si ne gandim ca Otelul a retrogadat si din vina lor . De aceea zic ca ar trebui sa ramana sa puna umarul la revenirea Otelului in Liga 1. Dar asta daca nu se vor gasi destepti care csa desfiinteze echipa. Bine ar fi sa nu fie asa .
    0
    17
    Raportează
  • postat de Anakin
    Miercuri, 06 Mai 2015 08:10
    194.105.20.***
    Dumnezeu intelege clasamentul asta al vostru!
    5
    8
    Raportează
  • postat de liga lui mitica de la liga
    Miercuri, 06 Mai 2015 06:31
    5.14.177.***
    poate se arata primaria interesata de preluarea echipei, maestrul de ceremonii stan marius si-ar arata iarasi icusinta debordanta manuind arta devalizarii si manipularii
    5
    11
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.