Baschetbaliştii de la Phoenix au dat o nouă lovitură în Liga Naţională

Echipa masculină de baschet a clubului gălăţean Phoenix a reuşit, duminică seară, să câştige, scor 74-71, partida din deplasare cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a şasea a Ligii Naţionale. Aceasta este a treia victorie consecutivă pentru formaţia antrenată de Florin Nini, bilanţ cu care Phoenix, aflată la sezonul de debut în prima ligă, a urcat până pe locul cinci în clasament.

Phoenix a dominat prima parte a partidei, aflându-se aproape mereu la conducere, cea mai mare diferenţă în favoarea echipei gălăţene înregistrându-se în minutul 8, scor 10-18. Gazdele au reuşit să echilibreze disputa şi chiar să treacă în avantaj la mijlocul sfertului al treilea (scor 44-43, min. 26). Perioada bună de joc a celor din Mediaş a continuat, ajungându-se la scorul 61-54 cu şase minute înainte de final, dar din acel moment Phoenix a avut forţa să replice şi să controleze ultima parte a disputei. Echipa gălăţeană a revenit în avantaj în min. 38, scor 65-68, situaţie pe care a reuşit să o gestioneze cu bine până la final.

Pentru Phoenix au evoluat: Threatt jr. (17puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive), Bojovic (15-3-3), Pesic (14-5-3), Lemyk (13-2-1), Alin Borşa (6-8-0), Rohde (5-2-0), Petică (3-0-4), Tresac (1-4-1) şi Pârlog (0-5-0).

Citit 1137 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00