BASCHET: Băieții de la Phoenix au pierdut la Oradea

Echipa de baschet masculin Phoenix U Galați a pierdut, scor 87-78 (46-33), meciul susținut sâmbătă seara, în deplasare, în fața echipei CSM CSU Oradea, în cadrul etapei a opta din Liga Națională (LNBM), acesta fiind al doilea meci consecutiv pierdut.

Phoenix a fost dominată în prima parte a partidei, cu diferențe de scor de 12 puncte (31-19), 15 puncte (41-26) și 13 puncte (46-33) la pauză, apoi echipa antrenată de Florin Nini a reușit să revină în joc adjudecându-și ultimele două sferturi (25-24, 20-17), dar insuficient pentru a răsturna situația. Intrarea în ultimul sfert de joc a fost în forță pentru gălățeni, când în minutul 33, prin aruncarea de 3 puncte reușită de Threatt (foto), Phoenix a redus considerabil din diferență, (74-67), iar aruncarea lui Pesic, tot de trei puncte, a adus echipa gălățeană la doar 4 puncte distanță de Oradea (74-70). Gazdele au reușit să marcheze o serie de aruncări de două puncte, care pe fondul ratărilor gălățenilor au mărit diferența de pe tabelă.

Antrenorul Florin Nini s-a declarat mulțumit de modul în care echipa sa s-a prezentat în joc și a acționat. ”A fost un meci în care am dat totul pe teren. Băieții au arătat atitudine și faptul că putem fi mai buni. Mă bucură evoluția lui Petică și Iosif (n.r. Pârlog). Cu siguranță va veni rândul lui Alin (n.r. Borșa) și Țelinoiu pentru că muncim bine și creștem în evoluțiile noastre. Mă bucură modul în care ne-am prezentat și am acționat. Așteptăm la meciul cu Cluj, o sală plină și zgomotoasă”, a spus Nini.

Realizatorii de la Phoenix au fost: Lemyk 20 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Threatt (17-3-1), Pesic (16-5-2), Pârlog (8-3-4), Petică (7-2-4), Rohde (5-0-0), Tresac (3-0-0) și Bojovic (2-5-3). În joc a intrat și Borșa.

După această etapă, Phoenix a coborât în clasamentul LNBM pe locul al șaptelea, cu 11 puncte, la egalitate cu Steaua și BC Mureș.

Următorul meci al echipei Phoenix se va disputa, vineri, pe teren propriu, cu formația U Cluj.

Citit 926 ori Ultima modificare Duminică, 15 Noiembrie 2015 09:40