Pugilistul gălăţean LUCIAN BUTE vrea un nou MECI în primăvară

Pugilistul gălăţean LUCIAN BUTE vrea un nou MECI în primăvară

Foto-arhivă
Evaluaţi acest articol
(12 voturi)
7 comentarii


Pugilistul gălăţean Lucian Bute a declarat că îşi va relua antrenamentele în luna ianuarie şi că probabil în martie sau în aprilie va avea un meci cu un boxer bun, informează boxingscene.com.

"Nu mă gândesc la meciul următor. Vreau doar să fac o pauză. Voi începe să mă antrenez în ianuarie şi cred că voi boxa cu un adversar bun în martie sau în aprilie", a spus Bute, pentru TVS Sports. Lucian Bute a precizat că îşi doreşte să fie din nou campion şi că deşi are 35 de ani se simte în formă. "Vreau să fiu din nou campion. Mă simt bine din punct de vedere fizic, dar şi psihic, la 35 de ani. Sunt mai în vârstă, dar experienţa mă ajută", a adăugat el.

Pugilistul Lucian Bute a fost învins de James DeGale, prin decizia unanimă a arbitrilor, într-un meci disputat în urmă cu o lună, la Quebec, britanicul rămânând astfel deţinător al centurii de campion IBF la categoria supermijlocie.

Lucian Bute a deţinut centura IBF timp de cinci ani, din 2007 până în 2012, când a pierdut-o în faţa britanicului Carl Froch. Bute - 32 de victorii (25 KO), două înfrângeri - boxase ultima dată în august, când l-a învins, la Montreal, pe italianul Andrea Di Luisa.

Citit 1601 ori Ultima modificare Marți, 29 Decembrie 2015 16:05

7 comentarii

  • postat de nu mai pariez pe bute Vineri, 01 Ianuarie 2016 21:51 78.97.221.*** Link la comentariu
    0
    2

    Se stie ca acum Bute cam joaca ca sa mai stranga ceva bani. Limita lui s-a aflat la carl froch, asta daca nu a fost ceva aranjament acolo. Acum bute nu mai are glorie dar nu e prost pecheanul si a fost invatat cum sa faca bani si sa mai adune ceva pana cand mai poate. Dupa retragerea din box vom vedea daca mai stie si altceva dar singur nu ajutat. Felicitari oricum ca a invatat limbi straine. Se descurca el dar bute te rugam nu ma intra in ring la misto asta pt fani ca pe mine nu ma intereseaza.

    Raportează
  • postat de GeorgiaN @Eu Joi, 31 Decembrie 2015 07:19 95.76.32.*** Link la comentariu
    1
    4

    Nimeni nu-i profet in tara lui. Avem valori, dar unii isi bat joc de ele...

    Raportează
  • postat de eu Miercuri, 30 Decembrie 2015 09:20 5.13.229.*** Link la comentariu
    6
    8

    Țara are un sportiv de top, canadienii se înghesuie în jurul imaginii lui iar noi aici ne întrecem să-l înjurăm. Mai e ceva de spus?

    Raportează
  • postat de Erata Miercuri, 30 Decembrie 2015 03:22 5.13.243.*** Link la comentariu
    2
    9

    3 infrangeri...din pacate...nu doua!

    Raportează
  • postat de Prof.Dr.Mihai Moraru Miercuri, 30 Decembrie 2015 00:25 5.13.141.*** Link la comentariu
    6
    3

    Boxul este sportul meu preferat,si,de aceea ,consider ca poate am dreptul sa-mi dau si eu aici cu parerea ;BUTE A ARATAT CA ESTE INCA UN BOXEUR DE TOP,chiar am citit unele comentarii care explicau ,foarte verosimil ,ca la recentul meci,mai marii boxului au facut astfel incat, De Gaulle ,acest boxeur modestut , care ,daca ar fi boxat acum cu un Nino Benvenutti,Ray Sugar Robinson,Carlos Monzon,Emille Griffith,si sincer cred,ca si un Alec Nastac al nostru,ar fi fost trimis la podea din primele runduri,repet,incat, DeGaulle sa faca un meci pentru titlu cu invingatorul din 2012 al lui Bute,Carl Froch,despre care au curs rauri de cerneala ,vorbindu-se si despre varii posibile aranjamente din lumea pariorilor,si speculatiile pot continua masiv!Bute nu stiu ,si sincer nu cred ca va mai fi campion,dar este evident ca meciurile sale inca se cauta ,EL MAI POATE FACE BANI FRUMOSI IN RING,si atunci,nu trebuie sa-i cantam prohodul!Iubesc foarte mult si opera ,STIU MARI ARTISTI ROMANI CARE AU CANTAT LA TEATRUL ALLA SCALA si apoi ,dupa ce nu au mai putut innoi contractul au cantata in alte mari teatre si pe onorarii substantiale,chair daca nu mai erau pe PRIMA SCENA DE OPERA A LUMII!REVIN LA BUTE AL NOSTRU; A ARATAT CA INCA POATE SA SE BATA CU UN CAMPION SI SA-L INVINGA,DE CE NU AR MAI PRACTICA BOXUL SIMPATICUL PECHEAN,DACA POATE SI PE BAZA REPUTATIEI SI VALORII SALE DE ACUM II MAI POATE SPORI CONTURTILE IN BANCI,BUCURANDU-NE SI PE NOI CU ALTE VICTORII,POATE SI NU LA FEL DE RASUNATOARE CA PANA ACUM!BUTE GANDESTE CA UN TARAN DESTEPT SI GOSPODAR CARE STIE SA-SI GESTIONEZE SI SA-SI INMULTEASCA AVEREA ,FACAND SA SE VORBEASCA DESPRE DANSUL SI ACUM,LA MODUL LAUDATIV!BRAVO LUI.SI SANATATE TUTUROR SI UN NOU AN CU BINE!

    Raportează
  • postat de @jenant Marți, 29 Decembrie 2015 20:30 89.136.231.*** Link la comentariu
    3
    9

    d-le jenant, bute nu-i agasant....e un galatean ce a stiut si stie in continuare sa faca bani. asta-i meritul sau si daca stie sa intoarca ceva si spre galateni, nu pomana, ceva investitii si locuri de munca, cinste lui. daca nu, asta e, omul face ce vrea cu banii lui....

    Raportează
  • postat de Jenant. Marți, 29 Decembrie 2015 19:31 108.245.201.*** Link la comentariu
    12
    10

    Dle Bute esti chiar agasant , te rugam nu ne mai stresa cu aberatiile dumitale , mergi la un control psihiatric , se pare ca dupa meciul cu Froch ai luat-o pe aratura rau de tot , mai bine ai avea grija de chiriasi ca au inceput sa-ti cada saracii de la balcon . Treci mai bine la amatori , ca de fapt asta esti , ai sa gasesti acolo destui boxeri "buni" .....Lasa-ne , Lasa-ne....
    Esti de-a dreptul jenant.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.