Puştii Oţelului, meci bun la Bacău. Juniorii au rezistat o repriză fără gol primit în Liga 2

(7 voturi)

UPDATE, ora 13.30: Oţelul, care a trimis în teren o echipă formată numai din juniori cu excepţia lui Ciurea, a pierdut primul meci din acest an în liga secundă, scor 0-3, în deplasare cu SC Bacău. Puştii antrenaţi de Stelian Bordieanu au reuşit o primă repriză excelentă, rezistând fără gol primit. Gazdele au deschis scorul în min. 51 şi l-au majorat peste patru minute, dintr-un penalti acordat pentru un henţ contestat vehement de  oaspeţi. „A fost un şut în mână de la mai puţin de doi metri. Ne-au pus-o pe punctul cu var aiurea şi au cam închis astfel meciul”, a spus antrenorul Bordieanu. Juniorii gălăţeni nu s-au pierdut cu firea şi scorul nu a luat proporţii, aşa cum poate mulţi se aşteptau ţinând cont de diferenţele imense de vârstă şi experienţă dintre cele două echipe, SC Bacău reuşind să mai înscrie încă o dată abia în minutele de prelungiri.

Oţelul a fost ţinută în competiţie de următorii jucători: Şt. Bordeianu - R. Oprea, C. Maftei, Iorguş (Anghele, min. 67), Ciurea (cpt.) - I. Chiriac, Istrate, Blănaru, Fl. Toma (Cristof, min.78) – Sefer (A. Bordeianu, min. 83), Perju. Pe banca de rezerve s-au mai aflat Vădeanu - Mănău, Petică şi Lepădatu

* Oţelul va juca, sâmbătă, 27 februarie, în Liga II, la Bacău, cu formaţia de junori A, ce are în componenţă chiar şi jucători de numai 15 ani

Campionatul ligii secunde, Seria I, se reia sâmbătă, 27 februarie, cu Oţelul Galaţi încă în competiţie, ceea ce a ajuns să însemnă mare lucru pentru clubul gălăţean, lăsat de izbelişte de către acţionari de mult timp.

Cu activitatea primei echipe suspendată la sfârşitul lunii ianuarie, Oţelul şi-a pierdut şi jucătorii, lăsaţi să plece la cluburi care-i pot plăti, astfel că s-a ajuns ca steagul roşu-alb-albastru să fie preluat de juniori, care vor încerca să nu-l lase să cadă de tot şi chiar să-l fluture cu mândrie.

La primul meci, cel de astăzi din deplasare cu SC Bacău (ora 11.00), Oţelul va trimite în teren echipa de juniori A, avându-l antrenor pe fostul mare portar al echipei gălăţene, Stelian Bordieanu. „Suntem conştienţi că o să ne fie destul de greu, e diferenţă mare între a juca la campionatul de juniori şi cel al Ligii a II-a, dar încercăm să ne facem cât mai bine treaba. Nu ne predăm, mergem la Bacău să jucăm, vom încerca să dăm totul din noi, dacă avem şanse de a scoate un rezultat bun va fi foarte bine. Sunt convins că aceşti copii vor avea o motivaţie în plus, asta şi-au dorit de mici, să reprezinte clubul Oţelul. Important este ca acest club să nu dispară. Dacă soluţia este să jucăm cu juniorii A, o vom face. Toţi trebuie să fie înţelegători, atât suporterii, cât şi jucătorii”, a declarat antrenorul Stelian Bordieanu.

Din vechea gardă a mai rămas un singur jucător, Robert Ciurea, după ce şi Andrei Marus, care revenise în această săptămână la antrenamente, a luat decizia de a nu mai continua.

Mai mult, vor lipsi la Bacău şi doi dintre puţinii juniori care apucaseră să joace şi să acumuleze minimum de experienţă în liga secundă, mijlocaşul Ionuţ Codreanu şi fundaşul central Ruben Codreanu, primul suspendat iar celălalt accidentat.