BASCHETBALIȘTII de la Phoenix încă o nouă înfrângere în fața BCM U Pitești

(1 Vot)

Echipa masculină Phoenix a pierdut, scor 87-106 (47-55), în fața formației BCM U Pitești, în meciul disputat în deplasare, miercuri seară, 30 martie, în cadrul etapei a opta din faza secundă a Ligii Națională de baschet masculin (LNBM), locurile 7-12. În tur, Phoenix s-a impus, la limită, cu scorul 88-86, iar în sezonul regulat a pierdut ambele meciuri (88-100, la Galați și 77-89, la Pitești).

Partida a fost dominată de gazde, care după un prim sfert foarte echilibrat a reușit să își impună ritmul care a adus un minus de 8 puncte în devafoarea gălățenilor la pauză. În a doua parte a meciului, Phoenix, cu o banca prea scurtă, nu a putut să reintre în joc. De remarcat că 48 de puncte din totalul realizat de gazde au fost marcate de rezerve, în timp ce la Phoenix banca a contribuit cu doar 22 de puncte, din care 15 au fost marcate de Sir (5X3 puncte). Cea mai mare diferență în defavoarea gălățenilor a fost înregistrată în ultimul sfert, 23 de puncte (71-94, min 33, respectiv 83-106, min 38).

Realizatorii de la Phoenix au fost: Pesic 21 puncte, 5 recuperi și o pasă decisivă, Threatt (19-5-9), Sir (15-0-2), Lemyk (14-2-0), Petică (8-0-2), Tresac și Bolobiță - câte 3 puncte, Rohde 2 p, Borșa și Pîrlog - câte un punct.

După această etapă, Phoenix se află pe locul șapte la egalitate de puncte (44) cu Dinamo, aflată pe locul opt, cele două se vor întâlni, sâmbătă, de la ora 19,00, la Sala Dunărea, în derbiul nou-promovatelor în prima ligă.

Citit 861 ori Ultima modificare Joi, 31 Martie 2016 00:31