EURO 2016/ Polonia și Portugalia, calificări dramatice în sferturile de finală

UPDATE: Echipa de fotbal a Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2016, sâmbătă seara, după ce a învins formația Croației cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), în prelungiri, pe stadionul Bollaert-Delelis din Lens.

Soarta meciului și a calificării s-a decis după un contraatac purtat de Nani, în care Ronaldo a avut o contribuție majoră, un șut respins de portar, iar Ricardo Quaresma a marcat golul (117). Mingea lui Ronaldo a însemnat primul șut pe poartă din acest meci pentru ambele echipe.

Cu un minut înaintea golului, croații au avut o ocazie uriașă, Perisic trimițând mingea în bară (116).

În sferturile de finală, Portugalia va întâlni Polonia, în data de 30 iunie, la Marsilia.

Echipa naţională de fotbal a Poloniei a câştigat, sâmbătă, meciul cu reprezentativa Elveţiei, scor 1-1, (5-4 după loviturile de departajare) în prima optime de finală de la Euro 2016, disputată la Saint Etienne. În urma acestui rezultat, polonezii s-au calificat în sferturi. Granit Xhaka a ratat singurul penalty pentru Elveţia.

În minutul 39, Grosicki poartă o acţiune, are noroc şi rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspiraţia de a lăsa mingea să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer. Avantajul polonezilor se menține până în minutul 81, când fundaşii polonezi au respins o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea a ajuns la Shaqiri, iar mijlocaşul lui Stoke înscrie un gol de senzație, dintr-o foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală. Elveţia a evoluat în formula: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez - Behrami (Fernandes 77), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) - Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic, iar Polonia: Fabianski - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101'), Grosicki (Peszko 104') - Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawałka. În ”sferturi”, Polonia va întâlni învingătoarea dintre Croația și Portugalia.

În cea de-a doua optime, Țara Galilor s-a calificat după ce a învins Irlanda de Nord, scor 1-0, prin autogolul marcat de McAuley (min 75).

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley (J. Williams 63), Ramsey - Bale, Vokes (Robson-Kanu 55). Antrenor: Chris Coleman. Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley (Magennis 84), Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward (Washington 69), Norwood (McGinn 79), Davis, Dallas - Lafferty. Antrenor: Michael O'Neill.

În faza următoare, Țara Galilor va juca împotriva învingătoarei dintre Belgia și Ungaria, meci ce se va  disputa duminică seară (ora 22,00, Dolce Sport și Pro TV).

Citit 1912 ori Ultima modificare Duminică, 26 Iunie 2016 06:41