UPDATE/Fetele de la canotaj au adus încă o MEDALIE României la JOCURILE OLIMPICE.

UPDATE, 17,15: Barca de 8+1, în componenţa Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Laura Oprea, Adelina Boguş, Andreea Boghian şi Daniela Druncea, a terminat pe locul trei în ultima cursă feminină de canotaj de la Rio. Echipajul tricolor a rulat aproape 1.500 de metri pe locurile 5-6, iar în ultima parte a cursei a declanşat un atac de zile mari, concretizat cu un loc pe podium. Echipajul României a încheiat cursa la 12 sutimi după echipajul Marii Britanii. Medalia de aur a fost cucerită de Statele Unite.

România are încă două medalii în cont, prin reușita istorică a lui Florin Mergea și Horia Tecău (argint la dublu mixt)  și a lui Gabriel Sîncrăian (bronz la haltere).

Ziua a opta de la Rio aduce în atenție cursa de canotaj 8+1 feminin, care a ajuns în finală, după ce a ocupat locul secund în recalificări.

Duminică, miza cea mai mare a sportului românesc este pe echipa de handbal feminin. Cu patru puncte și aflată la egalitate cu Spania și Angola, handbalistele antrenate de Tomas Ryde au nevoie de cel puțin un egal în partida cu Norvegiei, campioana olimpică entitre, pentru a se califica în sferturile de finală.

PROGRAMUL SPORTIVILOR ROMÂNI

SÂMBĂTĂ, 13 AUGUST (ora României)

Atletism: Cristina Bujin (triplusalt) 15,40 - calificări (Olympic Stadium)

Atletism: Elena Andreea Panţuroiu (triplusalt) 15,40 - calificări (Olympic Stadium)

Atletism: Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole) 16,05 - calificări (Olympic Stadium)

Atletism: Bianca Răzor (400 m) 17,00 - tur 1 (Olympic Stadium)

Canotaj Cogianu, Strungaru, Petrilă, Popa, Bereş, Oprea, Boguş, Boghian, Druncea (8+)17,06 - finala (Lagoa Stadium, Copacabana)

Box: Mihai Nistor (cat. +91 kg) 19,15 - optimi (Rio Centro - Pavilion 6, Barra)