CSU Danubius şi Arcada, victorii la limită, dar foarte preţioase

(4 voturi)

Lume multă sâmbătă seara la Sala „Dunărea”, unde a avut loc primul cuplaj al sezonului, handbal feminin – volei masculin.

Un meci ca acesta, cu două echipe sensibil egale valoric, nu putea da naştere decât unei dispute foarte strânse. Scorul nu a fost decât în câteva rânduri la o diferenţă de două goluri, în favoarea uneia sau alteia dintre adversare. Spre satisfacţia numerosului public prezent în Sala „Dunărea”, finalul a fost favorabil echipei noastre, care a „gestionat” mai bine ecuaţia meciului. Cu trei minute înainte de ultimul fluier al arbitrilor Octavian Fâneaţă (Arad)/Ştefan Henchea (Baia Mare), oaspetele aveau un gol în faţă: 19-20. A egalat Artean, după care emoţiile s-au amplificat în ultimul minut. Când au mai rămas doar 39 de secunde, Safta şi-a asumat responsabilitatea şi a aruncat pentru ultima dată în acest meci. A fost gol şi victorie: CSU Danubius – Măgura Cisnădie 21-20 (10-10). Pentru curiozitatea cititorilor noştri, iată şi o scurtă evoluţie a scorului: 1-0, 3-3, 7-7, 10-10, 10-12, 14-12, 17-15, 18-18 şi 21-20.

Cele două grupări au beneficiat de 11 aruncări de la 7 metri: Galaţiul 6, două ratate, Cisnădie, 5, una ratată. Minute de penalizare 2-4. Echipa aliniată de antrenorul Valeriu Costea: Elena Şerban, Emilia Anghel, Roxana Caragea – Nicoleta Safta 3 goluri, Alla Şeiko 6, Tamara Bokarici, Daciana Balaban – 1, Cristina Marcu 1, Iulia Artean Stroia 4, Elena Livrinikj 3, Dajana Jovanoska, Denisa Şelever, Andreea Taivan 2 şi Andreea Mihart 1 gol.

Antrenorul Valeriu Costea spunea că este mulţumit de ceea ce au reuşit jucătoarele sale, cu multă muncă. „Aceste fete muncesc, zi de zi, şi sunt nişte jucătoare care, într-adevăr, vor să facem ceva. Am demonstrat astăzi că putem, în faţa unei echipe care a investit foarte mult în acest sezon. Le-am spus jucătoarelor că niciun meci nu seamănă cu altul. Aveam o vorbă şi când eram eu jucător: „Nu au adversarele patru mâini şi patru picioare”. Mai avem două săptămâni până la meciul cu Rapid, timp în care putem să mai reparăm câte ceva. Rapid este o echipă abordabilă, la fel de luptătoare ca şi noi, care nu se dă la o parte, care va juca acasă cu suporterii de partea sa. Vrem doar să ne îndeplinim obiectivul şi să câştigăm cele trei puncte şi să stam acolo liniştiţi, fără să avem alte presiuni”, a declarat tehnicianul gălăţean.

De altfel, la începutul partidei, macedoneanca Dajana Jovanoska a fost felicitată de conducerea clubului şi aplaudată la scenă deschisă de spectatori pentru împlinirea vârstei de 25 de ani. „Am fost foarte emoţionată, a fost ziua mea, iar victoria de astăzi a fost cel mai frumos cadou din partea echipei. Cu fiecare meci devenim tot mai bune, sunt ceva schimbări faţă de sezonul trecut, dar aşa cum se vede jucăm mai bine”, a declarat Dajana la finalul meciului.

În următorul meci, gălăţencele vor juca în deplasare, la Rapid Bucureşti – echipă nou promovată, pe 21 octombrie.

De la Arcada se aştepta mai mult

Fără Gontariu (accidentat), meciul cu CS Municipal Bucureşti s-a încheiat cu o victorie greu conturată. Surprinşi de replica oaspeţilor, jucătorii de la Arcada nu au reuşit să îşi valorifice „resursele”. Şi, în consecinţă, au greşit foarte mult, în toate fazele jocului. La început s-a petrecut un moment festiv, căpitanului Filip Despotovski i-a fost înmânat trofeul câştigat cu o săptămână în urmă – Supercupa României (după victoria în faţa campioanei en-titre, VM Zalău). Meciul a început sub semnul echilibrului, aşa cum au fost toate cele cinci seturi, desfăşurate pe parcursul a două ore şi jumătate. După primele schimburi de mingi a fost 4-1, dar imediat s-a echilibrat, stare ce a durat până la finalul lui, încheiat cu succesul oaspeţilor. Acest duş rece a avut efect pentru un singur set, adjudecat de gălăţeni, destul de clar, pentru ca după setul al treilea tabela a arătat 2-1 pentru CSM. A fost nevoie de eforturi suplimentare, şi de susţinerea publicului, pentru a se egala. În setul al cincilea, lucrurile au fost foarte clare. Bucureştenii s-au arătat mai obosiţi, în timp ce elevii lui Jeliazkov, avându-l pe teren pe căpitanul Despotovski, au evoluat mai aproape de valoarea lor, câştigând setul decisiv la o diferenţă clară. Scorul final a fost 3-2 (24-26, 25-18, 22-25, 25-20, 15-10). A arbitrat cuplul nemţean Cristian Botezatu/Marian Ionescu. Arcada a început în formula: Filippov, Kovacevici, Lukas Rangel, Jeliazkov, Spînu şi Bala – Majtorovici (libero). Au mai jucat: Cristudor, Despotovski, Paşcan şi Suljagici.

Următorul meci are loc în deplasare, la CSS 2 Baia Mare.

CS Universitatea, victorie în startul campionatului

Sâmbătă au debutat şi fetele de la CSU, şi jucând în compania CSM Medgidia. După un început echilibrat, cu set pierdut la limită, „studentele” şi-au intrat în mână şi s-au impus cu scorul de 3-1 (23-25, 25-14, 25-20, 25-19). Antrenoarea Ileana Berdilă a aliniat „sextetul”: Adriana Dudnic, Ionela Vlad (venită de la Craiova), Irina Todaşcă, Teodora Şabloschi, Florina Chirilov (revenită după un retur, la Piteşti), Iuliana Cazamir – Violeta Stan (libero). A mai jucat Cristina Artimov (transferată de la Tulcea).

A arbitrat un cuplu bucureştean: Dan Andrei/Georgiana Gurguiatu. În etapa viitoare, gălăţencele vor juca în Capitală, cu echipa a doua a CS Municipal.

Citit 1494 ori Ultima modificare Duminică, 08 Octombrie 2017 20:12