Viorel Dinescu, PREMIAT la Festivalul "Grigore Vieru"
Foto: Foto: Bogdan Codrescu

Viorel Dinescu, PREMIAT la Festivalul "Grigore Vieru"
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Scriitorul şi profesorul Viorel Dinescu a făcut cinste oraşului nostru câştigând premii importante la cea de-a VI-a ediţie a Festivalului Internaţional de Poezie „Grigore Vieru”, care a avut loc la Chişinău şi la Iaşi, la sfârşitul lunii mai. Prin intermediul creaţiilor sale, Viorel Dinescu a obţinut "Premiul Grigore Vieru" pentru poezie şi trofeul cu steaua poetului pentru contribuţia deosebită la promovarea valorilor literare româneşti, precum şi a operei vierene, distincţii care înseamnă mult atât pentru gălăţean, întrucât a fost bun prieten cu Grigore Vieru, cât şi pentru oraşul nostru.
"După moartea lui Grigore Vieru, s-a luat iniţiativa înfiinţării festivalului care să îi poarte numele, iniţiativa venind de la Iaşi. Şi Raisa Vieru, soţia poetului, s-a hotărât să ţină un festival duplex, Chişinău-Iaşi şi Iaşi-Chişinău. Anul acesta a fost Chişinău-Iaşi. (…) Premiile nu sunt ale mele, ci ale judeţului Galaţi. Acestea înseamnă o trecere prin timp cu un semn pe care îl lăsăm sau nu. Deci reţineţi că nu sunt premiile mele”, ne-a spus scriitorul gălăţean Viorel Dinescu.
La eveniment au fost prezenţi mai mulţi scriitori români, basarabeni, dar şi de peste hotare.

 

Citeşte şi: Un volum despre viaţa şi opera lui Nichifor Crainic

Citit 2140 ori Ultima modificare Luni, 09 Iunie 2014 17:54

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.