Noaptea în care "m-au bântuit" cărţile la Biblioteca "V. A. Urechia"

Noaptea în care "m-au bântuit" cărţile la Biblioteca "V. A. Urechia"
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Întuneric, luminiţe colorate, muzică în surdină. În acest cadru am păşit pe aleea din faţa Bibliotecii "V. A. Urechea", pentru o "Noapte în Bibliotecă". Panoul cu invitaţia la aceasta activitate mă privea din faţa intrării, făcându-mi parcă semne să mă grăbesc. Iuţind pasul, m-a cuprins o rumoare de nedescris. Copiii şi adulţii, toţi laolaltă, aveau mâinile pline de cărţi, iar pe buze multe întrebări la care aşteptau răspunsuri.

Intrând într-o sală de lectură, mii de sclipiri se învârteau în jurul meu - cărţile. Am luat un volum în mână, l-am răsfoit, în timp ce altul parcă mă striga. L-am deschis şi pe acela, dar altul a căzut la picioarele mele, făcându-mă atentă. Toate mi se păreau interesante şi nu ştiam la care să mă opresc. În acel moment am fost anunţaţi ca la etajul întâi, în Sala "Mihai Eminescu", rulează filmul gălăţean "Cafe Journal" şi am intrat şi eu.

Totuşi, cărţile mă atrăgeau mai mult şi am revenit în lumea lor. Am descoperit, într-o altă sală, o măsuţă mică pe care erau, frumos împachetate, cărţi. Era "Întâlnire surpriză cu o carte". Alegând un volum, am descoperit, la ieşirea din bibliotecă, surpriza pe care o voi citi.

CITEŞTE ŞI: "Noaptea în Bibliotecă", la "V.A. Urechia" - târg de carte, concerte, filme şi concursuri

Citit 1057 ori Ultima modificare Luni, 06 Octombrie 2014 19:42

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.