Trei persoane au ajuns la spital, după ce le-a explodat apartamentul

Trei persoane au ajuns la spital, după ce le-a explodat apartamentul
Evaluaţi acest articol
(12 voturi)

Trei persoane au ajuns la spital, în urma unei explozii care s-a produs, sâmbătă dimineaţă, la Târgu Bujor, într-un apartament de la ultimul nivel al unui bloc cu 4 etaje.

Chiar dacă deflagraţia nu a fost urmată de incendiu, situația a impus mobilizarea rapidă a echipajelor de intervenţie. La fața locului au intervenit o autospecială de stingere, un echipaj SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

Militarii au găsit în apartamentul care a sărit în aer trei victime adulte, toate fiind, din fericire, conştiente şi cooperante. Acestea au fost preluate de echipajele medicale și transportate la Spitalul Județean din Galați pentru investigații și îngrijiri de specialitate.

Din motive de siguranță, persoanele aflate la etajele 3 și 4 ale imobilului au fost evacuate.

„Cauza probabilă a producerii exploziei a fost o butelie neetanșată corespunzător. Inspectoratul pentru Situații de Urgență le reamintește cetățenilor importanța respectării măsurilor de siguranță în utilizarea buteliilor și a instalațiilor de gaz, pentru prevenirea unor astfel de evenimente”, a transmis ISU Galați.

Pentru cei trei cetățeni rămași fără adăpost după ce apartamentul le-a fost distrus de explozie, dar și pentru alte două persoane care locuiau în apartamentele vecine s-au găsit soluții de relocare. „Am ajuns imediat la fața locului și am reușit să gestionăm fără alte probleme evenimentul. Deși avem o cameră la Primărie unde i-am fi putut reloca, cele două persoane care locuiau în apartamentele vecine au ales să fie preluate de rude, iar cei trei răniţi se află momentan în spital, pentru investigații. Și pentru ei vom găsi soluții. O echipă de la Primărie va intra în locuință și va face curat”, ne-a spus, telefonic, Ion Andone, primarul orașului Târgu Bujor.

Apartamentul în care s-a produs explozia este practic distrus, iar avarii sunt și la apartamentele vecine. Este așteptat un specialist de la Inspectoratul de Stat în Construcţii Galați, care va stabili, împreună cu pompierii, dacă structura de rezistență a blocului a fost afectată.

În urma deflagrației, o mașină parcată în fața blocului a fost avariată.

Citit 4339 ori Ultima modificare Duminică, 05 Aprilie 2026 18:06

7 comentarii

  • postat de Razzy
    Duminică, 05 Aprilie 2026 10:19
    86.124.200.***
    Saraca Camelia, face si ea parte cred din categoria incultilor care nu au gaze, le bubuie locuinta si fumeaza doua pachete de tigari pe zi. La doua clase, ce pretentii sa avem ?
    6
    6
  • postat de Virgil
    Duminică, 05 Aprilie 2026 09:01
    89.136.187.***
    Camelia esti in afara!
    Afla ca doar prin asigurarea PAD (cea obligatorie) esti asigurat
    pt inundatii, cutremure si alunecari de teren. Cu cea facultativa
    ai multe optiuni. Incendiu, explozii, etc
    2
    11
  • postat de Carcotasul
    Duminică, 05 Aprilie 2026 07:41
    128.127.126.***
    Camelia, confunzi cu polita obligatorie, PAD-ul, mu mai dezinforma!
    1
    13
  • postat de Camelia
    Sâmbătă, 04 Aprilie 2026 22:42
    86.124.201.***
    @ Virgil,
    Nu mai dezinformati lumea, asigurarea facultativa va "salveaza" numai in caz de dezastre naturale.
    9
    14
  • postat de Razzy
    Sâmbătă, 04 Aprilie 2026 14:29
    86.120.239.***
    Asigurare avea vreunul ? Desigur nu dar bani de tigari si troscău sigur aveau ! Isi merita soarta ! Pacat ca le da Primaria din fonduri publice adica de la noi toti pt niste inconstienti !
    27
    14
  • postat de Virgil
    Sâmbătă, 04 Aprilie 2026 12:49
    89.136.187.***
    De asta este buna o asigurare facultativa. Nu se stie niciodata
    soarta omului. Multi prefera sa dea banii pe tigari si bautura
    decat sa dea un 400 lei pe o polita care le poate salva casa
    13
    25
  • postat de @florin
    Sâmbătă, 04 Aprilie 2026 11:35
    86.124.200.***
    Cum erau când i-a luat partidul din ogradă,acum 50ani,unde tăiau iarbă la boboci cu foarfecul de tuns oi,așa au rămas și acum.Ăla face poc,nu legi racordul de gaz ca pe capră de gard,uăi,la bloc
    22
    17

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro