Evaluaţi acest articol
(20 voturi)
17 comentarii

Odată cu modernizarea străzii Basarabiei, pe segmentul cuprins între străzile Traian (Baia Comunală) şi Mihai Bravu, noile sensuri unice introduse, de curând, în centrul vechi al oraşului, în arealul Basarabiei - Mihai Bravu - Domnească - Prundului - Traian, vor fi, cel mai probabil, suspendate, a anunţat primarul Ionuţ Pucheanu.

"Să ştiţi de pe acum, nu înseamnă retractare, ci vom ajunge la o formă de suspendare pe perioada cât strada Basarabiei va fi în refacere, pentru că tot traficul de pe Basarabiei ar trebui să fie preluat de aceste străduţe. Încă analizăm cu reprezentanţii Poliţiei Rutiere posibilitatea suspendării, pe o perioadă de câteva luni, cât se modernizează Basarabiei", a spus edilul.

Pucheanu a precizat că, în ciuda criticilor lansate de către unii şoferi pe reţelele de socializare, nemulţumiţi de introducerea sensurilor unice, parţial sau în totalitate, pe cele 23 de străzi din centrul vechi al oraşului şi zona Parcului CFR, municipalitatea nu va reveni asupra deciziei. "Ne transformăm încet, încet în experţi în trafic, toată lumea ştie ce e mai bine. De orice altceva era nevoie, mai puţin de ce s-a făcut în ziua respectivă. S-a tot scris despre numărul mare de accidente ce se întâmplă în zona aceea de străzi. Toată lumea merge pe principiul că nu sunt nici pe departe atât de circulate, cum sunt cele principale, intră fără să se asigure în intersecţii. Este un proiect mai vechi al Primăriei, care a primit toate avizele de la instituţiile care au capacitatea de a opina într-un astfel de proiect. Legat de opiniile de pe Facebook, cred că este doar o formă ce ţine de obişnuinţă decât de un impact negativ asupra traficului din zonele respective. Atâta timp cât specialiştii şi-au dat avizul, nu văd de ce ar trebui să retractăm", a declarat primarul Galaţiului.

Acesta a ţinut să sublinieze că nici în ceea ce priveşte trecerile de pietoni supraînălţate, care urmează să fie realizate pe Faleza Superioară, municipalitatea nu va da înapoi, întrucât, în opinia autorităţilor, este singura formă care îi poate determina pe mulţi dintre participanţii la trafic să fie responsabili şi precauţi. "Dacă nu vezi ditamai dâmbul, ca să citez din ceea ce spun nemulţumiţii, cum ai putea vedea un copil, un biciclist? Probleme au fost, în primă fază, şi cu trecerea supraînălţată de la Parcul "Viva", acolo unde au dispărut, însă, accidentele. Amintiţi-vă câţi copii, câţi părinţi împreună cu copii, câţi biciclişti au fost luaţi pe capotă tocmai pentru că toată lumea, în zona aceea de Faleză, găseşte de cuviinţă să tureze motoarele. Siguranţa cetăţenilor municipiului Galaţi este mult mai importantă decât baia de ulei a unui BMW".

Edilul şef nu a ştiut să spună când vor începe lucrările de modernizare a străzii Basarabiei, întrucât autorităţile mai aşteaptă avizul unei instituţii pentru a putea da startul lucrărilor.

Citit 11893 ori Ultima modificare Miercuri, 30 Mai 2018 00:35

17 comentarii

  • postat de Semafor Miercuri, 06 Iunie 2018 05:45 86.124.204.*** Link la comentariu
    1
    0

    Cand vom scapa si de aceste semafoare (inteligente) care mai mult încurcă circulatia

    Raportează
  • postat de cetățean interesat de un oraș civilizat . Marți, 29 Mai 2018 20:46 5.13.178.*** Link la comentariu
    1
    4

    Dle Primar,cred că mai întâi trebuie ținut cont de părerea și opinia oamenilor care te-au cocoțat în jilțul de la înălțimea căruia se pare că nu mai vezi necesitățile lor.
    Nu cunosc și nu am auzit ca vreo instituție să pună voturi în urnă,e drept că sunt situații în care sunt necesare modificări ale traficului dar care trebuiesc făcute în urma unor analize și dezbateri chiar și cu cetățenii urbei plătitori de taxe și impozite.

    Raportează
  • postat de Pe Mihai Bravu si pe Vasile Alecsandrii... Marți, 29 Mai 2018 17:13 77.243.183.*** Link la comentariu
    0
    2

    nu s-a pus niciun semn de sens unic.
    ESTE ACEEASI NEBUNIE DE ANI DE ZILE, SI ACUM !!

    Raportează
  • postat de Adrian Marți, 29 Mai 2018 16:04 5.2.205.*** Link la comentariu
    0
    4

    Pe Radu Negru gasesti semnul sensului unic. 3 la numar. Insa te lovesti de masini care merg pe contrasens. Ii apostrofez iar toti replica ca nu a intrat in vigoare. OMG. DOAMNE MAREEEE gradana ai. Sunt 3 semne de circulatie cu sens unic, descoperite, nu cu pungi pe ele, si tupeistii zic ca nu a intrat in vigoare. In ce oras de cacat traim. 1. Daca nu au intrat in vigoare legal, avem un primar de toata jena, ca a descoperit semnele de circulatie. 2. Daca au intrat in vigoare, realizati ce specimene populeaza orasul. Oras de cacat, cu oameni de toata jene veniti la oras din fundurile judetelor.

    Raportează
  • postat de Adi Marți, 29 Mai 2018 10:27 82.137.12.*** Link la comentariu
    5
    28

    Bai, esti nebun?! Domn' primarele nu tine cont de opinia publica?! Cum a zis: in ciuda criticilor municipalitatea nu va ceda?! Nea' puchene (scuze ca scriu cu litere mici, dar cred ca ase e necesar) am trait mai demult vremurile, cand un tatuc dicta totul. Si acel tatuc a murit impuscat... Inseamna ca madam veorica are dreptate: omoram democratia.
    Intrebare: piciorusele lu' matale au calcat vreodata in acest cartier? Daca nu, te invit eu macar sa ai habar cum arata acest cartier. Probabil cand te vei trezi cu toti locuitorii pe cap, atunci iti vei schimba atitudinea.

    Raportează
  • postat de Galatean Marți, 29 Mai 2018 10:15 82.137.12.*** Link la comentariu
    5
    32

    Spuneţi-i acestui primar că acele accidente nu s-au produs datorită lipsei străzilor cu sens unic ci datorită proastei sau lipsei marcajelor rutiere !!

    Raportează
  • postat de Nicolae Marți, 29 Mai 2018 10:12 188.206.67.*** Link la comentariu
    2
    30

    Asa experti,asa circulatie.Radu Negru la intersectie cu strada Traian este un haos si un act de curaj sa circuli fara semafor si ce este ffff importat este ca intersectia aceasta NU POATE FI EVITATA si NU EXISTA ALTERNATIVA. Politia locala este la doi pasi de intersectie si............TACE. Halal expertiza.Radu Negru va ramane singura legatura directa cu Str.Cosbuc si complexele comerciale dinspre Str.Domneasca. Este mai mult decat necesar un SEMAFOR.

    Raportează
  • postat de dragos Marți, 29 Mai 2018 10:07 5.2.209.*** Link la comentariu
    5
    26

    un primar mai caraghios greu gasesti...sa nu stii tu ca intra basarabiei in reabilitare...

    Raportează
  • postat de Terente...din Galati Marți, 29 Mai 2018 09:29 86.34.180.*** Link la comentariu
    1
    25

    Ca tot pomenira-ti de zona parcului Viva, ca sugestie pt. cerberii din Politia Locala: interziceti cu desavarsire stationarea autoturismelor pe dreapta spre directia "Elice", unde mereu se ingusteaza trecerea pana la blocare, datorita celor ce fac stanga spre Mazepa 2, iar dinspre elice, se circula bara la bara! Acolo trebuiesc luate masuri severe.

    Raportează
  • postat de Rudibravo,1951 Marți, 29 Mai 2018 09:16 82.137.11.*** Link la comentariu
    9
    11

    Foarte bine

    Raportează
  • postat de Nicolae Marți, 29 Mai 2018 09:11 89.136.5.*** Link la comentariu
    5
    11

    Consider că ar fi absolut necesară introducerea sensului unic și pe strada Furnaliștilor,dinspre strada Oțelarilor până în bulevardul Dunărea,în Micro 20 și, pentru că tot suntem în această zonă,propun să se creeze o trecere de pietoni în fața Bisericii Sf.Parascheva. pentru că și așa se traversează pe acolo fără nicio restricție.

    Raportează
  • postat de Alexuz Marți, 29 Mai 2018 07:56 5.2.205.*** Link la comentariu
    5
    21

    Au fost sifonati niste bani.....din nou.

    Raportează
  • postat de MISU Marți, 29 Mai 2018 06:57 100.117.27.*** Link la comentariu
    2
    21

    SUNT BUNE ACELE RIDICATURI DLE PRIMAR DAR VREAU SA INTREB CINE SE FACE RASPUNZATOR DE PUNEREA A TREI(3)GILME PE STRADA POPA SAPCA INTRE STRADA TECUCI SI STRADA MOVILEI ???SUNT TREI RIDICATURI DIN 10 IN 10 METRI!!! CEI DE LA ECOSAL PUN ACELE GILME FARA CAP??? ASTEPTAM RASPUNS LA SUTELE DE SOFERI CARE TRECEM ZILNIC PE POPA SAPCA!!! MENTIONAM CA NU E NICI O SCOALA SAU GRADINITA SAU VREUN LOC CE TREBUIE PUSE ACESTE RIDICATURIMULTUMIM ANTICIPAT.

    Raportează
  • postat de Alicante Marți, 29 Mai 2018 06:51 188.24.249.*** Link la comentariu
    5
    25

    Ca sa nu se mai spuna ca nu a facut primaril Pucheanu ceva pentru orasul asta - a introdus niste sensuri unice pe care apoi le-a suspendat!

    Raportează
  • postat de Ady elevatu Marți, 29 Mai 2018 06:29 188.24.223.*** Link la comentariu
    4
    22

    Domnule primar esti... departe de cum ar trebui sa fii. Parerea mea.

    Raportează
  • postat de Ion Marți, 29 Mai 2018 06:28 79.116.100.*** Link la comentariu
    4
    22

    Foarte buna initiativa cu trecerea suprainaltata de pe faleza.
    Aceiasi treanba ar fi buna si la trecerea de la restaurantul Pescarul.

    Raportează
  • postat de SORIN Marți, 29 Mai 2018 01:43 5.13.233.*** Link la comentariu
    1
    30

    REPARA ȘI ASFALTEAZĂ STRĂZILE ÎNTÂI!

    Raportează