ANAF continuă restituirea taxei auto

ANAF continuă restituirea taxei auto

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)
9 comentarii

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a restituit, în perioada 3 - 5 iunie 2019, în județul Galați, suma de 2.500.013 lei către 941 de contribuabili, sumă ce reprezintă taxe auto achitate de către aceștia în perioada 1 ianuarie 2007 – 31 ianuarie 2017, precizează AJFP Galaţi. „Demersul Ministerului Finanțelor Publice și al ANAF va continua până la restituirea ultimului leu datorat contribuabililor români care au achitat taxe auto (taxe auto pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau timbrul de mediu)”, informează AJFP Galaţi.

Citit 6808 ori Ultima modificare Duminică, 09 Iunie 2019 13:35

9 comentarii

  • postat de Florina Marți, 25 Iunie 2019 14:45 194.105.20.*** Link la comentariu
    0
    0

    Astazi (25 iunie) mi s-a restituit timbrul de mediu, dar fara dobanda (taxa platita in 2014 si cererea depusa in martie 2018), in Galati.

    Raportează
  • postat de Florin Vineri, 21 Iunie 2019 12:07 109.166.131.*** Link la comentariu
    0
    3

    Așa este si in Vrancea nu inteleg cum se poate așa ceva nu am primit taxa dar as fi curios cine a primit ca nu scrie nimeni daca a primit eu cind am avut de plata la anaf ma amenintau cu executarea pentru 300 ron iar pe ei cine dracu ii executa

    Raportează
  • postat de me Joi, 20 Iunie 2019 08:02 86.124.204.*** Link la comentariu
    0
    3

    se apropie si sfarsitul lui iunie si taxele nu au fost returnate ! se platesc dobanzile zilnice si urmeaza si sanctiunile ue. nu se mai spune nimic ! pentru unii mumă, ptr altii ciumă ! ramane doar varianta instanței de judecată?

    Raportează
  • postat de TOFAN Joi, 13 Iunie 2019 07:55 89.137.137.*** Link la comentariu
    0
    4

    BATAIE DE JOC CIT VA MAI DURA PINA PRIMIM TAXA AUTO?

    Raportează
  • postat de Ady Sâmbătă, 08 Iunie 2019 18:54 5.13.179.*** Link la comentariu
    0
    6

    E bataie de joc. In Galati s-au restituit taxele doar pentru 941 de contribuabili in perioada 3-5 iunie, cand in celalalte judete restituirile au fost de cel putin 4-5 ori mai mari. Cei de la ANAF Galati ori nu isi fac treaba, ori nu le pasa. Cica restituirile vor continua...dar nu specifica cand, in ce an. Daca suni la ei iti spun ca nu au bani, testat de mine.

    Raportează
  • postat de Marian Vineri, 07 Iunie 2019 14:07 37.251.222.*** Link la comentariu
    0
    3

    Am platit aceasta taxa sub denumirea de timbru de mediu in sept 2015, dosarul de restituire a fost depus in octombrie 2017, banii inca nu sunt in cont, exista vreo ordine de restituire sau trebuie mers la anaf pt lamuriri?

    Raportează
  • postat de Dana Vineri, 07 Iunie 2019 10:56 109.166.130.*** Link la comentariu
    4
    3

    Daca nu am depus nici o cerere se mai poate restitui taxa auto?

    Raportează
  • postat de Dinu Vineri, 07 Iunie 2019 10:52 92.12.99.*** Link la comentariu
    0
    8

    Si eu tot cu hotărâre judecătorească, dar nimic . Daca aveam eu de dat bani ma executau imediat sau ma trezeam cu penalizări de te ingrozeai. Ce justiție avem noi ?Daca pot sa o numesc asa

    Raportează
  • postat de Nicu Vineri, 07 Iunie 2019 08:39 5.13.228.*** Link la comentariu
    0
    10

    E un proces netransparent de restituire a acestei taxe.
    Personal astept restituirea taxei pentru doua masini, una inmatriculata in oct2015 si alta in ian 2017.
    Pentru ambele masini au fost depuse cereri de mai bine de 1an una dintre ele avand decizie judecatoreasca definitiva.

    Nu am primit nimic pana astazi.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.