Evaluaţi acest articol
(10 voturi)
9 comentarii

* Ultima împrospătare a parcului auto de la Circulaţie s-a făcut în 2010, odată cu darea în folosinţă a MCV-urilor cu radar


După echiparea în primăvara acestui an a Poliţiei Galaţi cu aproape 50 de Logan-uri noi nouţe, dar silenţioase şi bune numai pentru deplasarea poliţiştilor, nu pentru misiuni "de urgenţă", toamna a adus un nou lot de maşini noi, mult mai mic, care va ajunge la o structură văduvită în ultimul cincinal.

Şapte autospeciale Volkswagen Polo au fost repartizate Serviciului Poliţiei Rutiere Galaţi, în cadrul programului naţional de înnoire a parcului auto al Poliţiei Române, autospecialele germane fiind, de această dată, echipate, cel puţin în aparenţă, cu tot ce trebuie pentru misiunile în teren. Este vorba despre sistemele optico-acustice, elemente care au lipsit şi lipsesc încă de pe cele 48 de Logan-uri sosite în aprilie şi repartizate unor servicii operative şi secţiilor de poliţie din municipiul Galaţi. Maşinile au fost folosite în starea în care fost recepţionate, dar, se pare, şi ele vor fi echipate cu rampe luminoase şi sisteme acustice.

"Au fost prevăzute sumele de bani necesare pentru montarea sistemelor optico-acustice pe autospecialele intrate în dotarea IPJ Galaţi, în cursul anului 2015 şi distribuite structurilor de ordine publică", se arată într-un comunicat al IPJ Galaţi.

Noile VW Polo de la Rutieră vor fi folosite în misiunile de menţinere a siguranţei rutiere şi pentru fluidizarea traficului. Aceste şapte maşini fac parte din loturile defalcate pe judeţe în ultimii doi ani, perioadă în care, potrivit cifrelor oficiale, au fost alocate Poliţiei Române 2.386 de vehicule.

Citit 7804 ori Ultima modificare Vineri, 15 Ianuarie 2016 02:10

9 comentarii

  • postat de adi Vineri, 06 Noiembrie 2015 16:31 5.2.208.*** Link la comentariu
    0
    0

    uau! masini Volkswagen noi!!! ce fita ptr politia din tara si galati! pacat ca un logan cu un motor de 1.4 benzina sa-r putea sa-i faca cu mana cand trece pe langa ei! sa nu mai vorbim de ce masini sunt in galati.

    Raportează
  • postat de @Cristi Joi, 05 Noiembrie 2015 09:37 89.137.137.*** Link la comentariu
    0
    3

    Mai Cristi, dar tu poti sa juri ca nu ai dat niciodata spaga?

    Raportează
  • postat de Cristi Joi, 05 Noiembrie 2015 09:17 5.2.205.*** Link la comentariu
    2
    4

    Din cei 5 militieni oare poate jura vreo unul ca n-a luat niciodata spaga? :))))

    Raportează
  • postat de cccp Joi, 05 Noiembrie 2015 07:36 5.13.140.*** Link la comentariu
    0
    9

    te doare mintea tigari carpati in pachete de rothmans

    Raportează
  • postat de narq Joi, 05 Noiembrie 2015 07:20 5.2.205.*** Link la comentariu
    0
    16

    Sunt 1.2TSI; de-abia astept sa le vad la un sprint cu 4 rotofei in ea. O sa prinda suta doar la vale, asa ca aveti grija pe unde circulati! Pe scurt: masini mici, motor foarte prost, intretinere foarte scumpa, bani aruncati degeaba (unde trebuie ar zice altii, adica la mama Merkel).

    Raportează
  • postat de Radu Joi, 05 Noiembrie 2015 06:08 5.13.143.*** Link la comentariu
    1
    43

    Aseara (miercuri) am iesit in strada pentru o schimbare!
    In fata mea si a sotiei un grup de "pesti"-30-45 de ani in pantaloni sport,nasuri carne si cu ochii dupa saltat fete! Ii recunosti imediat in Galati!..La o trecere unde politia rutiera blocase strada cu cine credeti ca s-au imbratisat si s-au pupat toti 10?Cu politaiul de la rutiera !
    De asemenea la un semafor in bariera un BMW seria 4 trece pe rosu la intrare in oras chiar daca in spate era MCV-ul.Pune asta sirena si merge dupa el,il opreste si coboara la el.Cand a vazut cine este a facut o plecaciune mica si a plecat fara sa isi faca datoria pentru care este platit din banii tarii!
    Asta este politia din Galati!

    Raportează
  • postat de a23 Joi, 05 Noiembrie 2015 04:32 108.18.226.*** Link la comentariu
    7
    3

    Initiativa buna, speram totusi sa fie mai puternice, niste Passat-uri ar fi fost excelente.

    Raportează
  • postat de anasena Joi, 05 Noiembrie 2015 00:58 86.124.204.*** Link la comentariu
    14
    7

    De ce oare a trebuit să luăm autospeciale Volkswagen, când toată lumea se leapădă de ele acum?
    Așa suntem noi românii.. luăm toate scursurile altora și punem botul la orice pentru interese obscure.
    Măcar aceste mașini au acel soft mincinos dat jos? :)

    Raportează
  • postat de kat Joi, 05 Noiembrie 2015 00:16 5.13.197.*** Link la comentariu
    2
    27

    Numai bune de stat la panda, dupa copaci, la umbra...

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.