Gălăţenii se vor putea pensiona cu doi ani mai devreme. Modificare legislativă

Gălăţenii se vor putea pensiona cu doi ani mai devreme. Modificare legislativă

Foto: Marian Calestru
Evaluaţi acest articol
(50 voturi)
26 comentarii

Un amendament potrivit căruia persoanele care au locuit cel puțin 30 de ani în Galați sau pe o rază de 8 km în jurul municipiului se pot pensiona cu doi ani mai devreme faţă de vârsta standard a fost adoptat de Camera Deputaţilor, a anunţat, printr-un comunicat de presă, iniţiatorul acestei modificări legsilative, deputatul PNL Victor Paul Dobre.

Conform parlamentarului, Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, care tocmai a fost modificată, prevede că persoanele care au locuit în zonele afectate de poluarea remanentă din cauza extracției și prelucrării minereurilor neferoase cu conținut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, a pulberilor metalice și/sau de cocs metalurgic, precum și a emisiilor de amoniac și derivate, să beneficieze de reducerea vârstei standard de pensionare cu doi ani, fără penalizări.

"Din păcate, până acum, ca urmare a tergiversărilor din cadrul dezbaterilor din Parlament, discuția privind Galațiul a fost blocată. Tocmai de aceea, consider că este o reușită istorică pentru municipiul nostru și o recunoaștere, din partea autorităților statului, a situației speciale din această zonă. După cum se știe, conform studiilor realizate la nivel național, orașul Galați era în topul celor mai poluate orașe din România. Acest fapt se datorează fostelor instalații de la combinatul siderurgic, care evacuau în atmosferă tone de praf zilnic. Mai mult decât atât, cele două uzine de cocsificare care au funcționat în zonă au lăsat, la rândul lor, sechele grave asupra sănătății populației. Consider, așadar, că adoptarea acestui amendament reprezintă un gest necesar și reparatoriu pentru gălățeni", precizează Victor Paul Dobre.

În urma adoptării acestui amendament, de pensionarea cu doi ani mai devreme beneficiază cetăţenii din localităţile: Baia Mare, Călăraşi, Copșa Mică, Drobeta Turnu Severin, Slatina, Târgu Mureș, Târnăveni, Turnu Măgurele, Aninoasa, Baia de Criș, Băița, Brad, Călan, Certej, Criscior, Deva, Ghelari, Hunedoara, Lupeni, Orăștie, Făgăraș, Victoria, Petrila, Petroșani, Șoimuș, Teliuc, Uricani, Vețel, Vulcan, Abrud, Baia de Arieş, Lupşa, Roşia Montană, Zlatna, Galaţi, Ciulniţa, Slobozia, Brazi, Ploiești, Iacobeni, Vatra Dornei, Margina, Nădrag, Tomeşti, Berbeşti şi Râmnicu Vâlcea.

Citit 20865 ori Ultima modificare Vineri, 28 August 2020 01:59

26 comentarii

  • postat de grigore Luni, 14 Septembrie 2020 17:22 188.24.204.*** Link la comentariu
    4
    0

    legea 201/2020 nu are inclus amendamentul dlui Dobre. Deci, galatenii mai au de asteptat. Pacat.

    Raportează
  • postat de Stan Joi, 10 Septembrie 2020 23:12 89.136.5.*** Link la comentariu
    8
    1

    Alta minciuna penelista...azi a fost promulgata da presedinte si surpriza...Galati nu apare. Multumim domnule Dobre.

    Raportează
  • postat de Frectii la picior de lemn Joi, 10 Septembrie 2020 22:35 109.166.134.*** Link la comentariu
    2
    2

    Cei cu grupa de munca, nu beneficiaza de cei 2 ani... daca depasesc cei 5 ani de iesit la pensie anticipata. Nu se cumuleaza grupa cu cei 2 ani...

    Raportează
  • postat de Irina Miercuri, 09 Septembrie 2020 07:31 194.105.20.*** Link la comentariu
    0
    5

    @Munteanu Toader

    http://www.cdep.ro/comisii/munca/pdf/2020/rs064_19.pdf

    Raportează
  • postat de Munteanu Toader Duminică, 06 Septembrie 2020 19:06 46.97.170.*** Link la comentariu
    5
    3

    Se poate vedea clar de pe pagina Camerei deputaților că nici în varianta aprobată de Cameră în 19.08.2020 și nici în varianta transmisă la promulgare Președintelui, Galațiul nu apare în lista localităților din modificarea legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=16515).
    Un alt aspect rușinos este acela că dl deputat Dobre, care și-a făcut din acestă funție politică o profesie, susține că este inițiatorul respectivei modificări; veți constata că la adresa indicată mai sus este nominalizată ca inițiator d-na senator Eleonora-Carmen HĂRĂU din circumscripția electorală Hunedoara.
    Ruține d-lui deputat care face campanie electrorală cu orice preț!

    Raportează
  • postat de Emil Vineri, 04 Septembrie 2020 10:42 82.137.13.*** Link la comentariu
    2
    1

    Buna ziua! Doamna Melinte,stiti daca presedintele a semnat legea si a fost publicata in MO.? VA multumesc.

    Raportează
  • postat de Irina Duminică, 30 August 2020 07:31 86.125.62.*** Link la comentariu
    4
    10

    @MELINTE Florin Manuel

    Varsta standard de pensionare este de 65 de ani la barbati.
    Reducerile se cumuleaza, insa nu pot depasi 13 ani.

    Raspuns la intrebarea ta: DA! Beneficiaza si muncitorii din Combinat, dar varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 52 de ani!

    Raportează
  • postat de MELINTE Florin Manuel Sâmbătă, 29 August 2020 21:59 82.137.13.*** Link la comentariu
    10
    6

    De aceasta lege vor beneficia și muncitorii din combinat? Adică in loc sa ieși la 52 sa poți ieși la 50? Întrebarea i se adresează doamnei Anca Melinte! Mulțumesc anticipat!

    Raportează
  • postat de O intrebare Vineri, 28 August 2020 14:24 77.111.245.*** Link la comentariu
    9
    7

    Pe site-ul Casa Nationala de Pensii Publice avem:
    LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (consolidată la 25.08.2020)
    https://www.cnpp.ro/web/guest/legi
    Mai actual de atat ce poate fi? Nici pomeneala de orajul Galati, din judetul Galati!
    ...
    Se poate ca cineva sa fi facut o confuzie cu localitatea Galati din jud. Alba, aflata pe raza celor 8km fata de Zlatna care e trecuta in lege?

    Raportează
  • postat de Akbar Vineri, 28 August 2020 13:51 136.255.153.*** Link la comentariu
    8
    2

    Materialul este:
    Raport asupra proiectului de Lege privind sistemul public de pensii.
    Bucuresti, 12 decembrie 2018, Nr. 4c-9/1003
    Parlamentul României Camera Deputaţilor
    Comisia pentru muncă şi protecţie socială
    pct. 85 (pag. 234 din Raport): Art 59, text nou, alin. (4) (text propus de Senator PNL Carmen Hărău
    Deputaţi PNL Dumitru Oprea, Mara Calista, Claudiu Răcuci, Dan Vîlceanu şi Florin Roman).
    Insa, amendamentul a fost respins, conform ANEXA NR.2 AMENDAMENTE RESPINSE (pag. 176).

    Raportează
  • postat de Emil Vineri, 28 August 2020 08:13 82.137.15.*** Link la comentariu
    6
    11

    Acesta nu este titlu corect. Poate vroiați sa spuneți "Gălățenii ar putea ieși cu 2 ani mai devreme la pensie" pentru ca legea nu este aprobata, deci încă nu este în vigoare.

    Raportează
  • postat de Sorin Vineri, 28 August 2020 07:37 5.13.237.*** Link la comentariu
    7
    8

    Din pacate legea pensiilor nu permite celor ce beneficiaza de grupa speciala sa mai benificieze de alt amendament.....mai clar,siderurgistii cu grupa speciala nu pot beneficia de acesti doi ani!
    A se citi legea pensiilor.......

    Raportează
  • postat de Adevar Vineri, 28 August 2020 05:41 84.117.41.*** Link la comentariu
    3
    8

    Scrie destul de clar...,,Modificare legislativa''

    http://www.cdep.ro/comisii/munca/pdf/2020/rs064_19.pdf

    Raportează
  • postat de Marian Vineri, 28 August 2020 02:32 213.233.85.*** Link la comentariu
    2
    9

    Articolul e corect. Au fost votate mai multe legi in zile diferite: 3, 17 si 25 august. Ultimele inca nu au fost promulgate de presedinte si vor intra in vigoate dupa publicarea in MO.

    Raportează
  • postat de Danutz Joi, 27 August 2020 15:59 109.166.133.*** Link la comentariu
    3
    9

    M-am uitat si eu pe legea mai sus mentionata(163/3.08.2020) si nu am regasit numele orasului Galati. Daca este asa cum spuneti poate ar trebui sa ne aratati d-voastra unde apar aceste modificari.....

    Raportează
  • postat de ”Ora adevărului” Joi, 27 August 2020 15:29 79.116.110.*** Link la comentariu
    4
    14

    A trebuit să treacă peste 30 de ani ca să aflăm oficial că ,gălățenii au fost otrăviți și intoxicații zi de zi , zeci de ani datorită „poluării remanente din extracție și prelucrare a minereurilor cu conținut bogat din diferite minereuri neferoase” enumerate ceva mai sus iar ca răsplată veșnicul deputat Paul Dobre s-a gândit poate, la apogeul carierei de parlamentar că,cetățenii acestei urbe merită un mic cadou din partea oficialităților constând în acestă reducere cu doi ani la nivelul vârstei de pensionare,dar nu spune ce cadou vor primi familiile celor care nu mai sunt în viață poate datorită acestei poluări sau celor care au ieșit deja de ceva ani și sunt în viață dar nu au beneficiat de acestă lege care nu face altceva decât să îngroașe rândurile pensionarilor fără a asigura și sursa de finanțare necesară sistemului ,Categorisesc acestă schismă ca un cadou adus cetățenilor gălățeni în prag de alegeri din necesitate pur electorală.,numai că în viitorul apropiat nu întrevăd cine va acoperi sumele necesare la sistemul de pensii când situația economică din țară este în colaps și tinde să intre în recesiune ,șomajul a crescut,forța de muncă a migrat,infrastructura lipsește ,investitorii sunt din ce în ce mai puțini și asta se datorează și dezinteresului din partea oficialilor gălățeni.

    Raportează
  • postat de ADYtza74 Joi, 27 August 2020 13:48 188.24.255.*** Link la comentariu
    2
    19

    @cititor. Galatiul acum o sa intre si el pe lista

    Raportează
  • postat de Tudor Joi, 27 August 2020 12:47 77.81.24.*** Link la comentariu
    2
    29

    Nu minte nimeni, intrati pe Camera Deputatilor si o sa gasiti legea cu amendamentul respectiv votata marti, 25 august. Este trimisa spre promulgare. Da, apare si municipiul Galati.

    Raportează
  • postat de Junior Joi, 27 August 2020 12:33 194.105.20.*** Link la comentariu
    27
    2

    este o minciuna sfruntata
    La articolul 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010
    Localitatile Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, Targu Mures, Drobeta-Turnu Severin, Tarnaveni, Slatina, Turnu Magurele, Ramnicu Valcea, Petrosani, Vulcan, Lupeni, Petrila, Aninoasa, Uricani, Hunedoara, Calan, Brad, Criscior, Vetel, Soimus, Baia de Cris, Ghelari, Teliuc, Certej, Baita, Orastie, Deva din judetul Hunedoara

    Raportează
  • postat de Eu Joi, 27 August 2020 11:51 81.12.239.*** Link la comentariu
    12
    10

    @N-am pe cine vota Ai dreptate, nu apare Galati asa cum nu apare nici alte orase precum Slobozia, Ploiesti, Vatra Dornei ... Poate inca nu a fost publicat in MO. Sa fie stirea prea proaspata?
    Eu zic sa mai asteptam cateva zile, poate se publica!

    Raportează
  • postat de un cetatean Joi, 27 August 2020 11:42 5.2.209.*** Link la comentariu
    2
    17

    Lista in care Galati nu apare este anterioara datei de 25 august 2020 cand s-a votat includerea orasului nostru in aceasta lista. Este usor de inteles ca noi intram pe aceasta lista abia dupa ce se publica modificarea in monitorul oficial.

    Raportează
  • postat de Ss Joi, 27 August 2020 10:43 82.137.12.*** Link la comentariu
    14
    10

    Vrajeli electorale!

    Raportează
  • postat de cititor Joi, 27 August 2020 10:07 78.96.59.*** Link la comentariu
    11
    27

    Ceva nu e in regula . ,,N-am pe cine vota,, are dreptate. In actele oficiale votate nu apare Galati. Deci care e adevarul ?????? Cine minte ?????

    Raportează
  • postat de UN SENIOR Joi, 27 August 2020 10:03 5.13.238.*** Link la comentariu
    29
    15

    Ce se intampla cu cei care s-au pensionat pana la aplicarea acestui amendament care prevede reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani ?

    Raportează
  • postat de N-am pe cine vota Joi, 27 August 2020 01:07 5.13.159.*** Link la comentariu
    14
    37

    Lege nr.163 din 3 august 2020 pentru modificarea art. 65 alin. (5) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
    ...
    Cititi legea sa vedeti lista localitatilor si s-ar putea sa aveti o surpriza.
    Daca n-am vazut bine - imi cer scuze.

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Joi, 27 August 2020 00:04 5.13.224.*** Link la comentariu
    28
    46

    Cine va plati pensiile? Smecherii cu masini tunate intre doua injungheri? Curvele tatute statute din UE sau cei cu iarba de nemare??? TREZIREA! Pe salariul minim daca mai aduc unul de acasa nu mori de foame!

    Iii pup pe patronetii ce te amenintau ca daca, mai comentezi asteapta 100 in locul tau! Hai PA!

    Raportează