Negocieri la ArcelorMittal - Sindicaliştii au anunţat revendicările salariale

Negocieri la ArcelorMittal - Sindicaliştii au anunţat revendicările salariale
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Cereri separate din partea organizaţiilor sindicale din Combinat * FSS Metarom şi Solidaritatea Metal solicită creşterea lefurilor cu 12 la sută şi acordarea unei creşteri variabile de 5 la sută * Solidaritatea Virgil Săhleanu cere mărirea fondului de salarii cu 15 la sută, astfel încât toate lefurile să urce cu 300 de lei * Oferta patronatului este aşteptată săptămâna viitoare *

Liderii sindicali din combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi i-au înaintat, marți, administraţiei companiei revendicările salariale pentru anul următor. Ele fac obiectul a două cereri separate, întrucât sindicaliştii, grupaţi în trei federaţii sindicale, nu au reuşit decât parţial să formuleze solicitări comune. Astfel, dacă Federaţia Sindicală a Siderurgiştilor Metarom şi Federaţia Naţională Sindicală Solidaridaritatea Metal au decis să meargă pe aceeaşi listă de revendicări, Federaţia Solidaritatea Virgil Săhleanu a Metalurgiştilor din România a făcut opinie separată.

Lefuri mai mari cu 12 la sută şi bonus de 5 la sută
Acestea sunt pretenţiile celor de la FSS Metarom şi de la Solidaritatea Metal. „Solicităm creşterea cu 12 la sută a salariului de bază, acordarea unui bonus variabil de 5 la sută din salariul de bază şi majorarea primelor la 200 de lei”, a declarat, la finalul întâlnirii cu patronatul, purtătorul de cuvânt al negociatorilor de la FSS Metarom, Vasile Crişan.

Acum, primele de Paşti, de Crăciun, de Ziua Metalurgistului şi de ziua de naştere pe care le încasează cei peste 8.000 de siderurgişti gălăţeni au o valoare de 120 de lei. Prima de Crăciun poate creşte, însă, la 200 de lei în anii în care unitatea este pe profit.

... sau fond de salarii mai mare cu 15 la sută
Cealaltă federaţie prezentă la negocieri, Solidaritatea Virgil Săhleanu, vrea ca procentul de creştere să se aplice la fondul de salarii, nu la salariul de bază, şi are pretenţii mai mari în privinţa primelor. „Cerem mărirea fondului de salarii cu 15 la sută şi împărţirea sumei suplimentare, în mod egal, la toţi salariaţii. După calculele noastre, fiecare angajat ar primi astfel circa 300 de lei în plus. Solicităm, de asemenea, majorarea primelor de Paşti, de Crăciun, de Ziua Metalurgistului şi de ziua de naştere la 250 de lei. În ceea ce priveşte prima de vacanţă, care acum se acordă diferenţiat, dorim creşterea ei la 1.200 de lei pentru toţi salariaţii. În prezent, ea este în valoare de 200 de lei pentru 70 la sută dintre angajaţi, restul încasând şi o subvenţie de vacanţă de 500 de lei”, a afirmat Gheorghe Tiber, de la Solidaritatea Virgil Săhleanu.

Organizaţia sa mai solicită acordarea unui bonus de 5 la sută ori de câte ori compania îşi realizează planul şi dublarea sporului de week-end, de la 25 la 50 la sută din leafă.

Patronatul face marţi prima ofertă

Administraţia ArcelorMittal Galaţi este aşteptată să răspundă cu o ofertă la revendicările sindicaliştilor marţea viitoare, pe 13 decembrie, când părţile se vor reuni la masa tratativelor.

În paralel cu negocierile pe salarii, cele două tabere vor continua atunci discuţiile pe conţinutul viitorului Contract Colectiv de Muncă al unităţii după ce în şedinţa de marți au parcurs 39 de articole din document. „Au rămas în discuţie şase-şapte articole, dintre care două sunt legate de suspendarea de drept a contractului individual de muncă. Aici dorim să protejăm cât mai bine salariaţii”, a spus Ilinca Diaconu, de la Solidaritatea Metal.

Citit 2372 ori Ultima modificare Marți, 06 Decembrie 2011 23:04

8 comentarii

  • postat de acelasi siderurgist
    Joi, 08 Decembrie 2011 08:44
    romeo cuplat cu prostia a fost tatal tau si drept dovada rezultatatul esti tu!nu trebuie multa carte ca sa observi ce s-a intamplat in combinat de la privatizare si pina azi!dar,e posibil sa fii si tu unul din cavalerii de onoare si asa ca nu am ce sa mai comentez!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de tuky
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 15:42
    Cresteri salariale de circa 300 de lei pentru fiecare muncitor??? Poate pentru cei care au categoria a VI-a sau a-VII-a, dar pentru cei care i-a prins criza cu categoria a-III-a, a-IV-a sau a-V-a, v-ati gandit ??? Au si ei copii de intretinut si fac aceeasi treaba ca si cei cu categorii mari. De ce nu se incearca sa se uniformizeze salariile in acest combinat ???? Macar atat sa faca nesimtitii astia de francezi, care se plang ca sunt intotdeauna pe zero profit ,ca de cand au venit..... numai multumiri am primit (cum ca suntem prosti si ne acceptam salariile astea de rahat )!
    0
    0
    Raportează
  • postat de tuky
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 15:41
    Cresteri salariale de circa 300 de lei pentru fiecare muncitor??? Poate pentru cei care au categoria a VI-a sau a-VII-a, dar pentru cei care i-a prins criza cu categoria a-III-a, a-IV-a sau a-V-a, v-ati gandit ??? Au si ei copii de intretinut si fac aceeasi treaba ca si cei cu categorii mari. De ce nu se incearca sa se uniformizeze salariile in acest combinat ???? Macar atat sa faca nesimtitii astia de francezi, care se plang ca sunt intotdeauna pe zero profit ,ca de cand au venit..... numai multumiri am primit (cum ca suntem prosti si ne acceptam salariile astea de rahat )!
    0
    0
    Raportează
  • postat de tuky
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 15:40
    Cresteri salariale de circa 300 de lei pentru fiecare muncitor??? Poate pentru cei care au categoria a VI-a sau a-VII-a, dar pentru cei care i-a prins criza cu categoria a-III-a, a-IV-a sau a-V-a, v-ati gandit ??? Au si ei copii de intretinut si fac aceeasi treaba ca si cei cu categorii mari. De ce nu se incearca sa se uniformizeze salariile in acest combinat ???? Macar atat sa faca nesimtitii astia de francezi, care se plang ca sunt intotdeauna pe zero profit ,ca de cand au venit..... numai multumiri am primit (cum ca suntem prosti si ne acceptam salariile astea de rahat )!
    0
    0
    Raportează
  • postat de tuky
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 15:39
    Cresteri salariale de circa 300 de lei pentru fiecare muncitor??? Poate pentru cei care au categoria a VI-a sau a-VII-a, dar pentru cei care i-a prins criza cu categoria a-III-a, a-IV-a sau a-V-a, v-ati gandit ??? Au si ei copii de intretinut si fac aceeasi treaba ca si cei cu categorii mari. De ce nu se incearca sa se uniformizeze salariile in acest combinat ???? Macar atat sa faca nesimtitii astia de francezi, care se plang ca sunt intotdeauna pe zero profit ,ca de cand au venit..... numai multumiri am primit (cum ca suntem prosti si ne acceptam salariile astea de rahat )!
    0
    0
    Raportează
  • postat de romeo
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 10:59
    ptr un siderurgist. daca ai avea materie cenusie mai ziceam dar se vede ca esty un SIDERURGIST. contaminat.daca tot vb nu ai nume sau esti cuplat si tu cu PROSTIA bineinteles.
    0
    0
    Raportează
  • postat de un siderurgist
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 10:26
    ilinca s-a cuplat cu bezman.oare cine o sa-i cunune?doamna craciun sau domnul bors?sau poate amindoi?nu va erusine ordinarilor sa veniti in fata siderurgistilor cu asemenea propuneri ?asta emarire de salariu ?eobatjocura la adresa celor care muncesc in locul vostru!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Straus Relu
    Miercuri, 07 Decembrie 2011 09:04
    Ar fi bine ca ArcelorMittal sa fie rezonabil. Salariile in combinat sunt extrem de mici si facem comparatie cu salariile de la alte companii. ArcelorMittal nu trebuie sa uite ca noi ca galateni suntem poluati masiv, baltile din jurul cobinatului sunt moarte, aerul este poluat pamantul este poluat . "Noi platim acest pret al poluarii "pentru ca o parte din galateni sunt angajati la combinat.
    Daca nu suntem tratati ca parteneri de afaceri poate ca vor trebui activate miscari de sensibilizare a opiniei publice la nivel european.
    Si in era informaticii nu va trebui sa ajungem la Bruxelles, ci sa facem o campanie sustinuta in media. Noi speram sa ne comportam ca parteneri.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.