Preţul carburanţilor la pompă dublează inflaţia

Preţul carburanţilor la pompă dublează inflaţia

Foto: Bogdan Codrescu
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
9 comentarii

Preţurile tuturor producătorilor de combustibili au crescut la pompă cu 7 până la 12 bani pe litru. Concomitent, toţi cei cinci actori de pe piaţă au scumpit atât benzina cât şi motorina, chiar şi sortimentele Petrom sărind acum de 6 lei. Mai jos, găsiţi preţurile actuale şi anterioare la staţii din Galaţi ale celor cinci producători, aşa cum ne-au fost ele comunicate de personalul din staţii.

De la începutul anului şi până în prezent, combustibilii s-au scumpit de trei ori, cea de-a patra, de acum, ducând creşterea de preţuri până la 6,5%, în medie. De reamintit că ţinta de inflaţie avansată de Banca Naţională pentru 2012 este de 3 la sută. De asemenea, în urma unei investigaţii întinse pe aproape trei ani, Consiliul Concurenţei a stabilit o amendă de 3 la sută din cifra de afaceri pentru fiecare din diviziile de distribuţie ale celor cinci producători, sancţiune aflată în prezent în dispută în instanţă. Pe de altă parte, numai în decursul anului 2011, benzina şi motorina s-au scumpit în România în medie cu 30 la sută, în mod constant, indiferent de fluctuaţiile de pe pieţele internaţionale.

Producător

Sortiment

Preţ nou

Preţ anterior

Creştere

Petrom

 

Euro 95

5,70 lei

5,58 lei

12 bani

Euro 99

6,07 lei

5,95 lei

Euro 5

5,87 lei

5,78 lei

9 bani

Top Nordic

6,05 lei

5,96 lei

Rompetrol

Efix 95

5,77 lei

5,67 lei

10 bani

Alto 101

6,41 lei

6,31 lei

Euro 5

5, 96 lei

5,89 lei

7 bani

Alto 55

6,26 lei

6,19 lei

MOL

Tempo 95

5,79 lei

5,67 lei

12 bani

Tempo 98

6,40 lei

6,28 lei

Tempo Diesel

5,98 lei

5,89 lei

9 bani

Evo Diesel

6,26 lei

6,17 lei

Lukoil

EuroLuk 95

5,70 lei

5,59 lei

11 bani

Ecto 98

6,19 lei

6,07 lei

12 bani

EuroDiesel

5,87 lei

5,78 lei

9 bani

EctoDiesel

6,04 lei

5,95 lei

OMV

MaxxMotion 95

5,78 lei

5,66 lei

12 bani

MaxxMotion 100

6,42 lei

6,30 lei

Euro 5

5,97 lei

5,85 lei

MaxMotion Diesel

6,26 lei

6,14 lei

Citit 3160 ori Ultima modificare Vineri, 24 Februarie 2012 18:36

9 comentarii

  • postat de Galatean Miercuri, 29 Februarie 2012 14:10 Link la comentariu
    0
    0

    @Geo20

    Lasa MOL-ul ca-i scump. Eu bag doar de la Lukoil (si ro si md) si benzina e buna la ei, iar pretul la fel ca la Petrom.

    @Platitorul de taxe

    Tinand cont ca pana la Reni sunt 2 vami, nu cred ca renteaza.

    Raportează
  • postat de Geo 20 Marți, 28 Februarie 2012 22:44 Link la comentariu
    0
    0

    @ Platitor de taxe si impozite in Rommania

    De ce nu. trebuie doar sa-mi fac pasaport, initial alimentam acum ceva timp de la Petrom-ul de pe Saturn, dar nu se cunoaste ca bagi de x suma la pompa, am eu fixul ca te fura si nu numai eu, e fluxul prea mare acolo asa ca m-am dat pe MOL de ceva timp si sunt multumit de cat bagi atata parca si este plus ca e curat combistibilul la ei, vom vedeam ce va mai fi dar asta pana cand o sa iasa pasaportul , vreau sa-l fac ca nu mai tine vrajeala cu t@mpitii astea.

    Raportează
  • postat de Platitor de taxe si impozite in Rommania Marți, 28 Februarie 2012 15:25 Link la comentariu
    0
    0

    @ Geo20

    Sincer sa fiu eu cred ca toata tara au vandut-o pe 2 kg de ceapa si aia degerata, nu doar petromu' ca sa nu mai zic ca mai avem un pic si vom fi cu totul pe chituci

    Ms de urare da la drumurile ce le avem, ca dupa bombardament, e cam greu sa faci multi km fara probleme asa ca bafta si tie la alimentari peste granita si poate ne vedem la pompa, eu unu am zis ca o sa incerc candva si un drum la Reni sa vad daca merita sau nu(da la cat stai prin vama.....)

    Raportează
  • postat de Geo20 Marți, 28 Februarie 2012 12:37 Link la comentariu
    0
    0

    @ Platitor de taxe si impozite in Rommania

    Asta sa fie problema publicitate la o firma anume, cand te gandesti ce profit au Petrom - Omv te doare capu', dar l-am vandut pe 2 kg de ceapa, nu conteaza publicitatea, sa fie daca e :). Ms, multi km fara probleme. Cele bune !

    Raportează
  • postat de Platitor de taxe si impozite in Rommania Marți, 28 Februarie 2012 11:15 Link la comentariu
    0
    0

    La Lukoil, da nu voiam sa spun numele sa nu se creada cumva ca le fac reclama

    Raportează
  • postat de Geo 20 Luni, 27 Februarie 2012 22:40 Link la comentariu
    0
    0

    @ Platitor de taxe si impozite in Rommania

    De la ce firma alimentezi combusitbil , Lukoil sau Bemol :) ?! Ma bate gandul si pe mine sa urmez traseul. Numai bine !

    Raportează
  • postat de Platitor de taxe si impozite in Rommania Luni, 27 Februarie 2012 12:11 Link la comentariu
    0
    0

    @Ciprian
    La Reni nu stiu cum e ca inca nu am ajuns, dar la Giurgiulesti benzina 95 e 4,7 lei litru si ar fi fost si mai bine dar cum leul nostru a cazut in cap fata de cel moldovenesc trage-ti concluzia, iar motorina e tot pe aici pana in max. 5 lei(nu stiu exact pretul ca sunt benzinar si m-am uitat mai rar la pretul motorinei)
    Ideea e ca in cateva drumuri iti scoti banii pe pasaport si apoi mergi pe profit, iar in ceea ce priveste calitatea combustibilului lor, ca am auzit multe comentarii si vis a vis de asta, sa stiti ca e ok(testata in laborator) si n-am interesul sa le fac reclama ca nu-mi dau nimik moca. Eu de mai bine de un an si juma nu mai stiu cum arata o statie peco de pe la noi asa ca spor la alimentat sau la facut pasapoarte cei care nu au, iar statu roman si cei cu benzinariile sa-si ia lumanari si tamaie din banii pe care-i strang

    Raportează
  • postat de costy Duminică, 26 Februarie 2012 11:45 Link la comentariu
    0
    0

    Cum e posibil asa ceva?Noi avem resurse proprii de apr.50% din consum si culmea ei aliniaza preturile cu cele din UE,cind cei de acolo importa tot ! Unde vor sa ajunga cei din compania PETROM? Cine-i controleaza pe ei si de ce nu iau masuri impotriva lor? Eu un singur lucru va sugerez.Merge-ti in afara tarii,aici la Reni,sau Giurgiulesti si alimentati,ca e f.ieftin.Merg acolo de circa un an si prefer sa indur abuzurile celor de la vama moldoveana si ukraieniana,decit sa cumpar carburant de la noi.Recent am fost de citeva zile si va pot spune ca un litru de motorina la Ukraina costa circa 3,80 de bani RON si la Moldova costa in jur de 4,45 de lei RON,dar ai si reducere daca cumperi mai mult de 40 de litrii la moldoveni.

    Raportează
  • postat de Ciprian Duminică, 26 Februarie 2012 11:12 Link la comentariu
    0
    0

    Ar trebui sa afisati si tarifele de la Giurgiulesti si de la Reni . Sunt curios ce preturi mai au si ei .

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.