Cum îşi caută gălăţenii de muncă

Cum îşi caută gălăţenii de muncă
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Mulţi dintre gălăţenii ajunşi în şomaj se obişnuiesc repede cu lipsa locului de muncă şi nu mai fac aproape nimic pentru a-şi găsi un serviciu. Potrivit unui studiu realizat de Centrul de Cercetare şi Dezvoltare Socială „Solidaritatea”, aproape 25 la sută dintre şomerii din judeţele Galaţi şi Brăila au declarat că nu au mişcat un deget pentru a se reangaja, odată ce s-au văzut şomeri. Cei mai mulţi dintre înscrişii în bazele de date ale Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) care au încercat, totuşi, să îşi găsească un loc de muncă, au făcut-o apelând la rude, prieteni şi cunoştinţe. Statistic, potrivit studiului efectuat de „Solidaritatea”, peste 28 la sută dintre şomeri au procedat astfel. Alţi aproape 21 la sută dintre gălăţenii aflaţi în şomaj au monitorizat piaţa muncii prin intermediul anunţurilor din ziare şi de pe site-uri de profil ca BestJobs sau eJobs. Doar 5 la sută dintre ei au dat, însă, şi anunţuri prin care să îşi anunţe disponibilitatea de a munci într-un domeniu sau altul. În paralel, aproape 11 la sută dintre şomeri au declarat că au depus CV-uri la diverse firme şi instituţii, în vederea obţinerii unui nou serviciu.

Citit 2715 ori Ultima modificare Duminică, 14 Octombrie 2012 17:58

10 comentarii

  • postat de MARIUS STAN
    Marți, 16 Octombrie 2012 12:48
    dece cautati servici urmare pregatirii incercati si va faceti intreprinzatori practicandu-va profesia
    0
    0
    Raportează
  • postat de un somer masterand
    Marți, 16 Octombrie 2012 10:18
    Eu am aproape 2 ani de cand caut de munca. Toti angajatorii cer experienta. Daca nu cer experienta, cer sa NU am studii, ca daca am o facultate terminata, platesc ei mai mult la impozit si trebuie sa ma plateasca cu mai mult decat salariul minim.
    Eu in prezent fac un masterat (iau bursa ca sa am bani) apoi plec din tara daca nu gasesc de munca pana termin. ASTA E SINGURA SOLUTIE pe care o vedem noi tinerii; si nu numai noi... sa plecam din tara.
    0
    0
    Raportează
  • postat de tina
    Marți, 16 Octombrie 2012 08:56
    ce articol de 2 lei....nu mai zicem ca daca esti femei te intreaba daca esti insarcinata....mai au un pic si te duc la medic sa iti faca control sa vada daca nu minti!! e foate greu sa iti gasesti de lucru intr-un oras mic in care totul merge pe pile, neamuri, cunostinte si prieteni....sunt destule firme la care angajatii lucreaza 12-15 ore pe zi si au salarii de mizerie...e o mare bataie de joc....
    0
    0
    Raportează
  • postat de tina
    Marți, 16 Octombrie 2012 08:55
    ce articol de 2 lei....nu mai zicem ca daca esti femei te intreaba daca esti insarcinata....mai au un pic si te duc la medic sa iti faca control sa vada daca nu minti!! e foate greu sa iti gasesti de lucru intr-un oras mic in care totul merge pe pile, neamuri, cunostinte si prieteni....sunt destule firme la care angajatii lucreaza 12-15 ore pe zi si au salarii de mizerie...e o mare bataie de joc....
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ana
    Marți, 16 Octombrie 2012 07:55
    Articolul e scris pentru a umple pagina ziarului si pentru ca ziaristul sa-si justifice banii! Realitatea e foarte dura . somdajele sunt facute in dorul lelii! AJOFM minte de ingheata apele, cursurile facute prin intermediul lor nu folosesc la nimic! Cei de la AJOFM asteapta sa treaca luna sa-si ia banii , nu ajuta cu nimic somerii! Galatiul ocupa unul din primele 6 locuri PE TARA LA SOMAJ! Patronii din Galati vor oameni care sa lucreze la negru si sa nu -i plateasca! E o mare cracatita la Galati in ceea ce priveste locurile de munca iar AJOFM e in fruntea clasamentului la prostie si incompetenta! Nota 0 cu 5 de plus pentru articol!
    0
    0
    Raportează
  • postat de lili
    Marți, 16 Octombrie 2012 07:24
    nici macar multinationalele nu mai fac recrutari corecte de multa vreme, pe baza de competenta si aici trebuie sa existe o nasa, o fina, o cumatra , etc, tara fara viitor
    0
    0
    Raportează
  • postat de Bobo
    Luni, 15 Octombrie 2012 23:02
    FRATILOR, HAIDETI SA VA LAMURESC...ACESTE TESTE, ACESTE STUDII REALIZATE DE CENTRE CU NUME, CU FIGURI, SUNT NISTE VRAJLEI. OAMENI BUNI, MAJORITATEA PATRONILOR, INFECTI LA CARACTER SI BURTOSI, ISI BAT LA GREU JOC DE TINERI, ABSOLVENTI, STUDENTI, LICEENI, SI ALTE CATEGORII DE OAMENI. PROFITA DE CRIZA SI ITI DAU SALARIU EXTREM DE MIC. CHIAR DACA AU BANI , EI TOT SALARIU DE MIZERIE ITI DAU, DEOARECE PROFITA DE CRIZA SI TI O M AI BAGA, CA ESTI LA INCEPUT SI NU AI EXPERIENTZA, OK.........DAR NICI PE SALARIU DE MIZERIE ...............AU DE UNDE ALEGE, MULTI OAMENI FIIND DISPERATI DEOARECE NU AU NICIUN SPRIJIN...SI DEPIND DE ACEST SALARII DE RUSINE.........NUMAI CONTEAZA CE TERMINI, ESTI SOMER PE LOC, IMEDIAT DUPA CE ITI IEI DIPLOMA, DACA AI RELATII SI PILE SI CEVA BANI, MAI AI SANSE, DACA NU, AI SA AJUNGI CU TOT CU FACULTATE, LA IMPARTIT PLIANTE, IN CEL MAI BUN CAZ, DACA NU, AGENT DE PAZA, SAU MUNCITOR NECALIFICAT! TOTUL E TERMINAT, TOT SISTEMUL..............AJOFM E O INSTITUTIE INCOMPETENTA, MULTI FREACA MENTA ACOLO, O DUC BINE SI SUB PRETEXTUL CA AJUTA TINERII SA SE ANGAJEZE, PRIMESC BANI SI DE LA GUVENRUL TARII , DAR SI DE LA MIZERIA DE UNIUNE EUROPEANA., AU UN LOC LA CALDURA, DESTUL DE SIGUR, SI INTR-O ZONA LINISTITA A ORASULUI, NU?..........CONCLUZIA, PREGATITI-VA TARE PSIHIC, CA AVETI DE INFRUNTAT UN ADEVARAT EXAMEN DUR, AL VIETII, SUCCES, SI SA NE INTALNIM LA UN SAH, IN PARC CU PENSII DECENTE! BAFTA!
    0
    0
    Raportează
  • postat de AS
    Luni, 15 Octombrie 2012 21:30
    mai gabi..tu habar n-ai despre ce vorbesti- adica scrii..cine mama naibi te-a informat pe tine ca oamenii nu cauta?? Ai scris acest articol la comanda celor de la AJOFM, ? Pai astia nu ajuta oamnii cu nimic, dar cu absolut nimic oamenii sa-si gasesca de munca, inafara de acele indemnizatii pe care le dau oamenilor, nu-i ajuta cu nimic, si mai e un astp, de ce nu se acorda ajutoare europene cu acelora care au terminat cu peroada de somaj dar care nu si-au gasit de munca?? De ce..pt ca nu mai aveti evidenta lor, pt ca cei de la somaj o data ce ai terminat cu somajul ai iesit din evidenta lor, ca si cum ti-ai fi gasit servici..o amare porcarie!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Aurel
    Luni, 15 Octombrie 2012 19:03
    FOARTE MULTA DREPTATE ARE ARICIUL...
    0
    0
    Raportează
  • postat de ariciul
    Luni, 15 Octombrie 2012 15:58
    bai frate?ce dracu parca traiti pe marte.domnule gabriel kolbay?fostai sa te angajezi perrsonal?sa faci o ancheta timp de o luna?sa lasi cv-uri,sa muncesti de proba,,sa muncesti la negru cu doar promisiunea unei carti de munca?sa vezi la ce recurg patronii in privinta unor oameni de bunacredinta cand pot sa-si bata joc de ei?sa nu fii platit,sa ti se amane cu o zi ,doua trei,salarul si daca intrebi sau iti ceri dreptul sa fii pus pe liber?sa ai profgram de 8 ore,dar sa muncesti mult mai mult ?platit tot 8 ore?sa fii incredintat ca programul e de 8 ore dar sa fii chemat sambata si dumineca la lucru?sa fii tras in piept macar cu o ora doua peste tura colegului fiindca patronul to cere si poate?fratioare?nu ma mira ceia ce scrii.fiindca o faci din informatii de la organele deja platite sa tina socoteala.si chiar o tin,.in mana prin birouri.pleaca la drum si macar o luna ,te vei lehameti de un loc de munca.mai bine stai degeaba decat sa muncesti degeaba.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.