Combinatul ia energie de la Nuclearelectrica până în septembrie 2014
Foto: Foto: Bogdan Codrescu

Combinatul ia energie de la Nuclearelectrica până în septembrie 2014
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Societatea Naţională Nuclearelectrica a devenit noul furnizor de energie electrică al combinatului siderurgic ArcelorMittal Galaţi, în urma unei tranzacţii de 76 de milioane de euro derulate joi pe bursa de energie OPCOM de la Bucureşti. Producătorul de oţel cumpără de la Nuclearelectrica, la preţul de 181 de lei/MWh, o cantitate de energie de 1.862.865 MWh, care îi va fi livrată din martie 2013 până în septembrie 2014.

Preţul la care a avut loc tranzacţia, 181 de lei/MWh, este un preţ de bază, la care se adaugă costuri suplimentare importante, care par să nemulţumească gigantul ArcelorMittal. "Fiind o companie intens consumatoare de energie şi printre cele mai mari unităţi industriale din România, ArcelorMittal Galaţi este, în continuare, îngrijorată de preţul final al energiei, cu toate costurile adiţionale: transport, distribuţie, certificate verzi, taxe de cogenerare, costuri de echilibrare şi accize. Suntem extrem de îngrijoraţi de creşterea explozivă a costurilor cu energia, din cauza măsurilor de acordare de subvenţii pentru energia regenerabilă şi de liberalizare a preţului gazului din producţia internă. Pentru noi, aceste evoluţii necesită o re-echilibrare urgentă, pentru a nu pierde sustenabilitatea activităţilor noastre industriale din România", avertizează producătorul de oţel într-o declaraţie emisă joi seară.

Amintim că ArcelorMittal Galaţi a rămas fără un furnizor stabil de energie în ianuarie 2012, când contractul avantajos pe care îl avea cu Hidroelectrica, o altă societate energetică naţională, a expirat. Deşi a lansat mai multe proceduri de licitaţie pe OPCOM pentru a-şi găsi un nou furnizor, combinatul nu a reuşit, fiind nevoit să cumpere energie de pe o zi pe alta, uneori la preţuri mai ridicate decât preţul mediu de pe piaţă. De-a lungul ultimelor luni, conducerea companiei a declarat în repetate rânduri că situaţia pune în pericol stabilitatea afacerii, încercând să sensibilizeze statul român să-i faciliteze combinatului accesul la energie ieftină.

Citit 2877 ori Ultima modificare Joi, 21 Februarie 2013 19:28

21 comentarii

  • postat de cucu
    Sâmbătă, 02 Martie 2013 01:08
    Hotiii!
    0
    0
    Raportează
  • postat de ALEX
    Joi, 28 Februarie 2013 22:08
    PATRONUL, BOIERUL, EXPLOATATORUL NU DA SALARII DECENTE CA DACA AR DA NU AR MAI AVEA EL PROFIT SI BURTA MARE DE LACOM CE E! TREBUIE SA AIBA EL CAT MAI MULT SI PE NOI SA NE TINA SCALVI DAR NE PLACE ASA CA DACA NU NE PLACEA IESEAM LA GREVA SI LUPTAM SA II DAM JOS PE NEMERNICI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de arceloruptincurmittal comp. care se arde in c.u.r deca s-a puna 10 lei in plus la salariul de kkt al muncitorilor
    Miercuri, 27 Februarie 2013 21:56
    13, doamne ,da ce atatia spagari la neg. lui peste prajit ?,de parca nu se stia rezultatele, jeguri de kkt , davas la trambita....si cui nui convine ce postez....cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia
    0
    0
    Raportează
  • postat de liviu
    Miercuri, 27 Februarie 2013 20:17
    Meseriasii si profesionistii au plecat din combinat! au ramas incompetentii si care nu stiu nimic sa faca! Am plecat si eu ca nu e de stat aici!
    0
    0
    Raportează
  • postat de formatia celor 13 maimute
    Miercuri, 27 Februarie 2013 11:14
    cei13 sunt o formatie de lautari in voga de cativa ani la arcelor-mittal ,canta numai ce vrea administratia comb., concertul principal fiind neg. ccm de sarbatori ,unde ,s-a fim seriosi , se castiga bine, dimineata cand trebuie s-a stranga sculele au multi bani lipiti pe frunte ca manelistii,repertoriul il face administratia ,ea il compune pt a prinde la public
    0
    0
    Raportează
  • postat de ovidiu
    Marți, 26 Februarie 2013 21:53
    Imi place la arcelormittal galati! cea mai tare firma! muncesc doar pentru mancare si facturi! Iarna nic facturile nu reusesc sa le achit la caldura pt ca platesc 250-300 lei lunar la caldura si avansul e de 400 lei. Iarna tine cam 5 luni de frig asa ca faceti socoteala! raman cu zero lei! Nu am voie sa ma imbolnavesc niciodata ca sa nu dau spagi la docori, nu am voie sa imi cumpar haine, incaltaminte, nu am voie sa ies in oras, nu am voie sa se strice nimic in casa desi imi cade varul de pe pereti si nu imi permit sa renovez, umblu atat la munca cat si la serviciu cu bocancii de la combinat, nu am voie sa mananc decat hrana ieftina plina de e-uri ceea ce duce la boala pt ca nu imi permit sa mananc bio si mai sanatos ca sefii arcelormittal, nu am voie sa ies la cinema ca nu imi permit, nu am voie sa fac sport la o sala ca nu imi permit, nu am voie sa plec in concediu ca nu imi mai raman bani si deci sunt sclav in compania arcelormittal! Asa ne respecta conducerea arcelormittal pe noi cei necajiti si in nevoi! Asta e compania arcelormittal! La munca stau in frig si vin acasa si stau tot in frig pt ca am inchis caldura ca sa nu mai platesc 250 lei lunar ca sa pot sa imi cumpar o pereche de adidasi si mancare! Asta e viata unui siderurgist! Damen plateste mai bine! Va fi si mai greu la arcelormittal in anii ce vor urma! Dar la prima ordonanta m-am decis! plec fara sa ma uit in urma! Ceausescu respecta siderurgistii si oamenii muncii! Capitalistii lacomi si pusi pe jaf si distrugere nu!
    0
    0
    Raportează
  • postat de KHITRA
    Marți, 26 Februarie 2013 17:50
    O ADUNATURA DE ANALFABETI SI IDIOTI CARE HABAR NU AU CUM DE AU AJUNS PE ACEASTA LUME SCRIU COMENTARII DE 2 LEI
    PANARAMELOR DACA ATI SI MUNCI CAT SCRIETI AR DUCE O TARA ASTA MAI BINE
    0
    0
    Raportează
  • postat de jegurilor
    Luni, 25 Februarie 2013 18:41
    bn. ca faceti voi mai mult ,retardati jegosi,labagii de kkt
    0
    0
    Raportează
  • postat de jivinelor
    Duminică, 24 Februarie 2013 19:00
    muncirtori,lista celor 13 este perfect valabila,ce?nu mai stiti pe cine ati mandatat?ei ,aia s-a va dea bani in plus,dar trebuie cautati pe acasa sau la munte unde sunt la recreiere,tradatorii,au jucat 3 luni cum a cantat patronul,un fel de lautari,da pe bani multi dimineata
    0
    0
    Raportează
  • postat de Sarpele ajuns din patron,sluga lui cap de porc
    Duminică, 24 Februarie 2013 13:24
    Atat mai poate face Cobra.Sa posteze liste pe internet.Daca era destept era in continuare patron de magazin satesc la Grindu dar cum e prost facut gramada a falimentat dupa ce a vandut eugenii pe datorie la 13 copii din sat.A ramas probabil marcat de la lista aceea si acum repeta ca un papagal.LISTA CELOR 13! LISTA CELOR 13!
    0
    0
    Raportează
  • postat de gica
    Duminică, 24 Februarie 2013 01:28
    COMBINATUL SE VA INCHIDE! cAUTATI SA SCAPATI DE RATE LA BANCI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de CAFELUTA SOLIDARA-COBRA GALATI-PROSTUL SATULUI DIN GRINDU
    Duminică, 24 Februarie 2013 00:07
    AM SERVIT SI EU 2 CAFELE CAND AM FOST PATRON DE MAGAZIN SATESC LA GRINDU.DE PROST CE SUNT AM FALIMENTAT IN PRIMA ZI.
    0
    0
    Raportează
  • postat de SV
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 23:36
    BUCURATI-VA DE EI! Tradatorii CCM 2012

    1.CAP DE PORC
    2.FECIORUL LUI CAP DE PORC ZIS SI @CAP DE VITA SAU NEPRICEPUTUL
    3.TRAVESTITUL COBRA ZIS SI MELINTE FARA MINTE,ZIS SI LACHE,BOUL BALTII

    NOTA:Acest tabel va fi publicat pina in data de 31.decembrie.2013 in articolele
    despre combinat pentru a nu uita tradatorii CCM 2012
    0
    0
    Raportează
  • postat de radu nelu
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 17:39
    nu am inteles nimic ,in 2012 in combinat s-a raportat un consum de curent de 10 mil de euro ,in doi ani estimat 20 mil euro,ce face combinatul cu restul curentului pina la 76 mil?il livreaza altora?a devenit un intermediar,un fel de baiat destept din energie?de ce s-a cumperi de 76 mil cand tu consumi de 20-25 mil pe doi ani?
    0
    0
    Raportează
  • postat de COMISARUL MICLOVAN
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 14:43
    Poate sa ia energia cea mai ieftina din lume ca gigantul "p___i" ArcelorMittal Galati ghidonat de Ionica "taranul"care nu a apucat sa faca parnaie nici macar cat mentorul lui in smecherii(Nastase Adrian-Bombonel), cat va trai nu va da mariri de salarii.Sa inchida fratilor sandramaua care otraveste orasul Galati ca sa putem si noi sa ne punem mintea la contributie si sa ne descurcam precum vecinii nostri de la Braila care ne-au dat lectii si pe vremea comunistilor.
    0
    0
    Raportează
  • postat de CAFELUTA SOLIDARA
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 07:09
    MINTI DELIRANTE AU TRADAT UN NOU CONTRACT COLECTIV DE MUNCA


    13 PENTRU 2013

    1.Bezman
    2.Eftimie
    3.Crişan
    4.Postolache
    5.Onica
    6.Drăgan
    7.Toma
    8.Macovei
    9.Harnagea
    10.Cerbu
    11.Berigic
    12.Modiga
    13.Diaconu

    NOTA:Acest tabel va fi publicat
    pina in data de
    31.decembrie.2013 in articolele
    despre combinat pentru a nu ii
    uita tradatorii ultimului
    CCM,girati de cei tradati!

    P.s.- 311 zile au mai ramas pt publicat lista rusinii,si nu se stie cite zile pt existenta acestui combinat!
    0
    0
    Raportează
  • postat de eu
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 06:49
    bine ca ati obtinut un pret bun la energie, pentru marirea salariilor la sclavi nu au fost bani, salariile se negociaza iarna cand nu sunt contracte, vara cand au contracte si profit nu isi aduc aminte si de noi, au dat bonus 2 % sa avem cu ce ne plati impozitul la apartamentele mostenite de la parinrtii care au construit combinatul, Dumnezeu sa-i ierte, si ne mai da 2 % in iulie sa avem cu ce lua caiete la copii, in decembrie nici sa nu aventi de gand sa sperati ca va da ceva. Apropo, marti de ce au inchis portile la ora 14?
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA- BASINOASA
    Sâmbătă, 23 Februarie 2013 00:22
    3 comentarii produse de aceeasi minte deliranta
    0
    0
    Raportează
  • postat de Trasnetul
    Vineri, 22 Februarie 2013 11:49
    Si uite asa mai punem de o marire a kw pt consumatorii casnici!Misto nu!Suportam pieile tuciurii sa ne fure curentul pt a il folosi la DEMOLAREA COMBINATULUI!Pai sa nu facem mai rau decit bulgarii!Sa facem dar cu cine!Bine ne-a mai zis fotbalistul Stoicikov :"MAMALIGARILOR".Ori poate aducem citeva autocare cu bulgare sa protesteze pentru noi!
    Sint Cobra si va invit sa reflectati!
    0
    0
    Raportează
  • postat de CAFELUTA SOLIDARA
    Vineri, 22 Februarie 2013 10:43
    ENERGIE CORECTA PENTRU DEMOLARI LA FEL DE CORECTE!
    -Dragi metalurgisti ma adreses in special voua pt a va transmite o veste noua de care sa va tot bucurati!Am reusit,am invins avem energie electrica la un pret corect.Pe aceasta cale tin sa va anunt ca TINTA NOASTRA -ZERO SECTII SI UZINE TINDE SA DEVINA SUCCES!Acum nu ne ramine decit sa trecem la treaba,avem de taiat fier la un pret corect.Combinatul de la Galati se taie cu energie autohtona!Pentru urmatorii 2-3 ani cit au mai ramas sa sedem pe aceste plaiuri mioritice avem cu ce sa va platim salariile voastre minuscule,plus salariile noastre goliatice!Va multumesc,la treaba dragi galateni!

    semnat
    RIBBO BRUNO si MIHA CRACIUN.
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Vineri, 22 Februarie 2013 10:33
    #1 BUCURATI-VA DE EI! — COBRA-GALATI 22-02-2013 08:31
    13 PENTRU 2013

    1.Bezman
    2.Eftimie
    3.Crişan
    4.Postolache
    5.Onica
    6.Drăgan
    7.Toma
    8.Macovei
    9.Harnagea
    10.Cerbu
    11.Berigic
    12.Modiga
    13.Diaconu

    NOTA:Acest tabel va fi publicat
    pina in data de
    31.decembrie.2013 in articolele
    despre combinat pentru a nu ii
    uita tradatorii ultimului
    CCM,girati de cei tradati!
    P.s.-312 zile au mai ramas pt publicat lista rusinii,si nu se stie cite zile de existenta a acestui combinat!
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.