Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
8 comentarii

Liberalizarea accelerată a preţului la gaze naturale ameninţă direct combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi. Este concluzia care se desprinde din studiul "Evaluarea strategică a impactului liberalizării pieţei gazelor naturale asupra consumatorilor industriali din România", realizat de compania de consultanţă Deloitte, la cererea Confederaţiei Patronale din Industrie, Agricultură, Construcţii şi Servicii din România (CONPIROM), din care face parte şi ArcelorMittal Galaţi. "O aşa-zisă liberalizare a pieţei gazelor naturale din România va avea ca efect imediat reducerea la jumătate a contribuţiei industriei la Produsul Intern Brut, prin închideri de companii sau relocări în ţări cu o legislaţie care sprijină activitatea economică", a declarat Mihai Ivascu, secretar general al CONPIROM. Oficialii confederaţiei susţin că, dacă se analizează numai efectul combinat asupra a trei industrii (între care şi cea a fabricării de produse din metal), care au cel mai mare risc de a fi mutate în străinătate, într-un scenariu de reducere a activităţii cu 50 la sută, impactul va fi o reducere a contribuţiei la PIB de 3,5 miliarde de euro şi o scădere a numărului locurilor de muncă de 222.000. Punctul de vedere al CONPIROM este împărtăşit în totalitate de conducerea ArcelorMittal Galaţi.

Citit 2793 ori Ultima modificare Miercuri, 19 Martie 2014 17:04

8 comentarii

  • postat de Ceausescu Luni, 24 Martie 2014 01:26 70.198.5.*** Link la comentariu
    0
    0

    Asta s-a dorit si urmarit de la inceputul marei privatizari, sa-l puna pe butuci...ba chiar sa il demoleze complet sa ramana teren nearabil, sa-si vada baietii opera din satelit si sa isi frece palmele satisfacuti, ca ne-au distrus total industria ...sa nu mai avem vreodata tupeul sa ne punem cu cei mari pe piata otelului in special.

    Raportează
  • postat de sandu Duminică, 23 Martie 2014 21:07 84.117.42.*** Link la comentariu
    1
    0

    COMBINATUL NU SE INCHIDE NICIODATA! dIN SURSE SIGURE VA SPUN PT CA AM VAZUT CONTRACTUL SECRET!

    Raportează
  • postat de Antonica Iovita72 Sâmbătă, 22 Martie 2014 11:04 92.80.131.*** Link la comentariu
    2
    3

    Fresnescule, ce mai face mamica ta??? Artista emerita pe Dorobanti in Braila... Stie sa cante la flaut, la fluier, la ocarina...Le are. Artista adevarata. Se vede ce poama a fatat: Frenescu Ionel, mic, prost si vai de el!
    Baaaai, baiatule...esti dus rau cu debla...Degeaba o mai tii pe umeri...

    Raportează
  • postat de f.r. Joi, 20 Martie 2014 22:37 84.117.42.*** Link la comentariu
    5
    2

    Nu se inchide nici daca se scumpesc gazele!

    Raportează
  • postat de je Joi, 20 Martie 2014 10:43 109.102.62.*** Link la comentariu
    3
    10

    fresenescule, tu ai probleme mari ma baiatule; esti frustrat rau; cred ca ai fost siluit de vreun galatean in trecut de ai prins atata ura pe ei
    incearca sa treci pe la psiholog; poate ajuta

    Raportează
  • postat de dan Joi, 20 Martie 2014 09:03 79.116.97.*** Link la comentariu
    2
    10

    Ionel ,din nou nu ti-ai luat medicamentele!!!!!!

    Raportează
  • postat de dan Joi, 20 Martie 2014 09:03 79.116.97.*** Link la comentariu
    2
    8

    Ionel ,din nou nu ti-ai luat medicamentele!!!!!!

    Raportează
  • postat de fresnescu ionel Joi, 20 Martie 2014 08:38 79.117.168.*** Link la comentariu
    12
    7

    Vreau sa aud acest basm care sa inceapa cu clasicul :a fost odata c-an povesti,a fost ca niciodata , un combinat cu otelari , cu o gandire proasta , aveau pe umeri un capsor , mare ca o galeata , dar fara creer in interior , cum ii sta bine unui galatean, un idiot si basta. Galateni , vor sa faca zona metropolitana cu Zaclau,Vanatori,Tulucesti,Garboavele,Barbosiul,si alte mari asezari umanoide preistorice , cum sunt si ei niste relicve preistorice. Gazeta " Pacaliciul galatean ", cande va aparea d-le primar al metropolei SARMA DE JOS , Marius Stan Patitu ?????.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.