Începând de LUNI se sistează CĂLDURA! Galaţiul rămâne ÎN FRIG

Începând de LUNI se sistează CĂLDURA! Galaţiul rămâne ÎN FRIG
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Electrocentrale a anunţat, în mod oficial, prin intermediul unui comunicat de presă, că, începând de luni va diminua parametrii de furnizare a aburului ce alimentează sistemul de termoficare al Galaţiului până la punctul în care nu va mai fi posibilă decât încălzirea instituţiilor sociale, gen grădiniţe, şcoli sau spitale.

Această măsură este luată după ce, conform aceluiaşi comunicat de presă, Apaterm nu a plătit către Electrocentrale decât 145.000 de lei din datoria de 12,1 milioane de lei. "Din aceste motive, cu părere de rău, vă informăm că suntem nevoiţi să aplicăm prevederile previzului începând cu data de 15 decembrie a.c., ora 9,00, constând în reducerea temperaturii agentului termic primar pe tur la 70 de grade Celsius şi a debitului agentului termic primar la limita CET la 1770 mc/h", se arată în comunicatul remis de către cei de la Electrocentrale. Debitul necesar pentru funcţionarea în condiţii oprime a sistemului de termoficare din Galaţi este de 3.200 metri cubi/oră, la o temperatură pe tur de 88 de grade Celsius.

Pe de altă parte, Apaterm susţine că de-abia de săptămâna viitoare vor începe plăţile. "Factura emisă de către Electrocentrale Galaţi pentru luna noiembrie a ajuns în registratura Apaterm de-abia marţi, 10 decembrie. Miercuri şi joi s-a lucrat pentru defalcarea ei către asociaţiile de proprietari. Probabil că această factură va fi afişată la aviziere la începutul săptămânii viitoare. Abia apoi vor putea plăti locatarii", a declarat Mihai Costache, purtătorul de cuvânt al Apaterm.
În aceste condiţii, toţi gălăţenii racordaţi la sistemul centralizat sunt condamnaţi la frig!

Debranşarea asociaţiilor rău-platnice

Pe dea ltă parte, Apaterm a lăsat, joi, în frig 16 asociaţii rău-platnice, iar ieri a trimis somaţii către alte 11 asociaţii, ce însumează nu mai puţin de 1.298 de apartamente. Datoria celor 11 asociaţii ajunge la 2.729.467 lei, la care se adaugă penalităţi în valoare de 2.546.956 lei. Cele 11 asociaţii sunt: 212 şi 224 din cartierul Ţiglina I, 227, 302 şi 471 din cartierul Aurel Vlaicu, 509, 536 şi 534 din Micro 20, 750 din Micro 14, 371 bis din Micro 17 şi 550 bis din Micro 21.

"Demersul Apaterm de preavizare în vederea blindării acestor asociaţii vine ca urmare a faptului că, în ultimul an, atât datoriile cât şi penalităţile au crescut şi vizează nu numai recuperarea debitelor (pentru comparaţie, sumele datorate de aceste 11 asociaţii sunt mai mari decât datoriile cartierelor Mazepa I şi Mazepa II, care au 650 de scări de bloc, cu 8.000 de apartamente), ci mai ales protecţia asociaţiilor fără datorii şi a celor care au efectuat în ultimul an plăţi care nu doar că au acoperit plata consumului curent, ci au şi diminuat datoriile istorice", se arată într-un comunicat remis de Apaterm.

Citeşte şi: Cum au evoluat DATORIILE gălăţenilor către Apaterm între 2013 şi 2014

Citit 12029 ori Ultima modificare Duminică, 14 Decembrie 2014 10:59

54 comentarii

  • postat de SATAN
    Vineri, 09 Ianuarie 2015 10:27
    5.13.135.***
    Pentru toti suparatii ASTA INSEAMNA MONOPOL !!!! DACA ERAU CEL PUTIN 2 FURNIZORI DE CALDURA NU ATI FI AVUT NICI PRETURILE SI NICI FIGURILE ASTORA. ACELASI LUCRU SE VA INTAMPLA IN TRANSPORTUL LOCAL DE PERSOANE. PENTRU CA ASTA VREA STAN PENTRU NOUL GALATI.
    0
    0
    Raportează
  • postat de galatean
    Luni, 29 Decembrie 2014 07:38
    94.176.183.***
    La asc 534 primaria are un apartaament cu un miliard jumate datorii exista o hot judecatoreasca definitiva si irevocabila si-a bagat alt chirias (tot un directoras de pe la ecosal) si tineti oamenii in frig sub pretextul datoriilor???Rog autorul acestui articol sa vina sa verifice.
    1
    0
    Raportează
  • postat de ana
    Marți, 16 Decembrie 2014 08:38
    213.177.13.***
    Eu nu inteleg un lucru: daca asociatia mea NU ARE NICIUN LEU DATORIE, NICIUN LEU...de ce ne-au taiat si noua apa calda si caldura??? OK asociatiile cu datorii trebuie sa fie debransate. Oamenii care au platit dar din pacate se afla intr-o asociatie cu mari datorii...ghinion (nu pot fi debransati doar rau platnicii dintr-o asociatie, nu exista contracte individuale). Dar asociatia mea e LA ZI cu toate platile...noua de ce ne-au taiat apa calda si caldura???
    2
    2
    Raportează
  • postat de Cristina
    Luni, 15 Decembrie 2014 19:55
    5.13.141.***
    ar trebui ca toti cei care suntem corecti sa ne unim si ,sa iesim in strada , ,, nu e corect ca cei cu platile la zi sa sufere pt altii care nu au platit din diferite motive ,toti avem probleme dar unii dintre noi sunt prea ignoranti si nu le pasa iar altii platesc pt nepasarea lor .Sincer ,imi vine a plange cand ma gandesc ca stau cu 2 copii in casa si nu pot face nimic ,de una singura ,,,,cu siguranta daca merg maine la asociatie imi vor spune ca nu au ei nicio vina ,,,nimeni n-are nicio vina in tara asta ,,,m-am saturat de ignoranti care traiesc pe spatele altora ,,,sa gaseasca o solutie pt rau platnici si nu sa ne supuna pe toti la un regim de viata criminal,,,,, e o crima sa lasi oamenii in toiul iernii in frig si in preajma sarbatorilor
    2
    4
    Raportează
  • postat de Balaban
    Luni, 15 Decembrie 2014 19:51
    5.13.141.***
    celor care sunt datornici sa le fie rusine pt nesimtirea lor platim noi cei care suntem corecti ignorantilor
    1
    3
    Raportează
  • postat de xyz
    Luni, 15 Decembrie 2014 13:36
    193.231.148.***
    Intr-adevar, este culmea absurdului sa se sisteze agentul termic inainte de a se afisa facture la intretinere.
    4
    1
    Raportează
  • postat de antipsd
    Duminică, 14 Decembrie 2014 22:51
    82.137.15.***
    99% dintre voi, comentati doar sa va aflati in treaba.Cititi siteuri de specialitate,business report, si aflati ca n Occidentul vrea sa reinvie sistemul centralizat deorece polueaza mai putin si este mult mai eficient.Cititi deasemenea cat de bine e privit sistemul centralizat in tarile nordice, cu o racordare de 99% a apartamentelor in Copenhaga.In cazul unei crize a gazelor,iarna foarte geroasa, scandal cu Rusia, presiune mica CETurile o sa fie potejate,ele avand si alternative.In concluzie CET trebuie unit cu apaterm,ramasi 400-500 angajati,management si investitii private, contorizare individuala si atunci sa vedeti eficienta.Cap de minge stanica at trebui fugarit din oras, el fiind impotriva fuzionarii celor 2 societati si tot el a fugarit Romgaz, un colos financiar, sa preia CETul.
    7
    13
    Raportează
  • postat de channel
    Duminică, 14 Decembrie 2014 20:59
    94.176.183.***
    Frumos acest Luxemburg....Pentru localnici , media salariului este cam 5000 euro pe luna , si asta daca esti sofer sau frizer , caci de restul nu mai vorbesc . Prietene Adrian , cunosc ff bine Luxemburgul , zona strazii Mary Curry , spre aeroport . Explica-le oamenilor ca sistemul centralizat functioneaza si in aceasta tara ff bogata , cu diferenta ca bransamentele sunt individuale . Iar cat priveste revolta , atata timp cat avem vecini nesimtiti care nu-si platesc datoriile , ce crezi ca trebuie facut . Sa auzim numai de bine si sarbatori fericite in acea minunata tara Luxemburg si poate Dumnezeu binecuvanteaza si Romania caci o meritam cu prisosinta .
    4
    8
    Raportează
  • postat de Adrian din Galati
    Duminică, 14 Decembrie 2014 20:37
    213.233.85.***
    Fratii mei galateni,
    Numele meu este Adrian si sunt galatean ca si voi...doar ca muncesc si locuiesc in Luxembourg.
    Am o intrebare pentru voi toti, putina atentie va rog: chiar este nevoie sa ramaneti in frig ca sa intelegeti ca trebuie sa iesiti in strada, sa manifestati, sa va opuneti vehement acestui regim care va ingenuncheaza inca de la nastere? ...chiar este nevoie sa ramaneti in frig ca sa va revoltati?
    Sa nu ma intelegeti gresit, nu va instig la revolta, dar se pare ca la noi in tara fara revolta si rascularea maselor de oameni NU se obtine si NU se rezolva nimic.
    Deci, chiar este nevoie de un FRIG care sa va miste fundurile afara din casa si sa protestati?
    Nu mai stati pe ganduri!!! Acum este momentul sa actionati.
    Iar daca nu veti actiona si daca nu veti face nimic...atunci, credeti-ma, va meritati soarta fratii mei. Da, va meritati din plin soarta.
    Tot ce se intampla in orasul nostru (abuzuri, furaciuni, manarii politice) se intampla cu acordul vostru. Da, al vostru, pentru ca atata timp cat voi veti tace, ei vor continua sa va fure. Din punctul meu de vedere nu cei care va conduc sunt vinovati de situatia asta , ci VOI, pentru ca ei doar fura de la cine li se permite sa fure. Iar voi...DA - le permiteti sa va fure.
    Atat timp cat voi nu veti face nimic...ei vor continua sa va fure. Pana cand? ...pana cand veti pleca cu totii din tara...asa...ca mine.
    Eu am spus NU acestei condamnari la saracie de care avem parte inca de la nastere. Va sfatuiesc sa procedati cum doriti, in ce fel doriti, doar ca rezultatul actiunilor voastre sa fie tot "NU frigului din case".
    Voi urmari indeaproape situatia si urmarile acestei lasari in frig a orasului...deoarece sunt foarte interesat daca va veti ridica voalul de pe ochi...miresicilor - care v-ati casatorit cu hotii ce ne subjuga copiii, parintii, bunicii...
    Mult succes va urez! Din pacate nu ma pot alatura voua deoarece imi protejez patria - nu calc iarba, ma odihnesc in Luxembourg.
    Adrian.
    3
    28
    Raportează
  • postat de Inteleptul
    Duminică, 14 Decembrie 2014 20:14
    5.13.230.***
    Daca nu iesiti in Strada degeaba comentati!!!!!!!!!!!!!!
    Vorbaria multa saracia oamenilor
    Anul 2014=1989 - LIPSA CALDURII DIN CASE
    - LIPSA LOCURILOR DE MUNCA
    - SALARII MIZERABILE
    - SISTEM CAPTIV
    - AUTORITATI FARA VIZIUNE SI INTUITIE
    - OAMENI INCOMPETENTI SI INCONSTIENTI
    Daca nu sarbatoriti 25 DE ANI de la REVOLUTIA din 1989 printr-o REVOLUTIE degeaba criticati!!!!!!!!!
    1
    13
    Raportează
  • postat de Vai de mama noastra
    Duminică, 14 Decembrie 2014 19:28
    5.13.193.***
    Hai sa stam stamb si sa judecam drept.Cap de minge,care-si zice primar a dat cu piciorul privind investitia suedezilor,care doreau sa construiasca la Galati o centrala termica ab carei functionare se baza pe gunoi menajer,si prin care impusca mai multi iepuri : 1)alternativa de obtinere a energiei termice la mai putin de jumatate de pret fata de situatia actuala; 2)crea ceva locuri de munca ; 3)rezolva o problema ecologica privind gunoiul menajer,unde desi s-au facut investitii babane de milioane de euro,rezultatul este zero,dar nu conteaza jan boxeaza si cap de minge danseaza pe banii nostrii, ca si asa nu-l trage nimeni la raspundere,el face ce vrea si culmea mai vrea un mandat(curata nerusinare); 4) din zgura rezultata pute face o fabrica de BCA,si se evita poluarea si se mai creau ceva locuri de munca; Alte observatii :5)Toti nenorocitii astia care s-au perindat pe la conducerea orasului,Apaterm si Electro centrale,daca aveau minte macar mai mult decat o ceapa degerata,instituiau niste indici economici si financiari si opreu acest dezastru din timp si inchideau eventual sau eventual dezracordau nenorocitii care nu-si platesc serviciile; 6) nu mai pun la socoteala masuri de fuzionare Electrocentrale cu Apaterm si restructurare astfel incat sa se mentina pe linia de plutire; 7) nu pun la socoteala cate manarii s-au facut pe criterii politice si nu numai,si cati bani s-au tocat din banii nenorocitilor astia de contribuabili; 8)Se putea incepe o actiune de montare de cenrale termice de cartier,blocuri,scari samd... astfel incat sa nu se ajunga aici. Ne meritam soarta ,pentru ca suntem prosti si am ajuns polul saraciei in Romania.
    2
    3
    Raportează
  • postat de curiosul
    Duminică, 14 Decembrie 2014 18:58
    176.203.141.***
    Am fost curios si am aflat ca pretul de livrare al Gcaloriei la Apaterm este de 327Ron/Gcal din care populatia plateste doar 200 Ron/Gcal restul chipurile este de la bugetul local (tot banii nostri sunt) . M-am uitat putin pe manualele de fizica si am aflat ca pentru producerea unei Gcal se consuma aprox 118 mc de gaz.
    De pe factura am aflat ca 1 MWh de gaz ma costa 123 Ron cu tva ceea ce inseamna aprox 101 mc de gaz. Calculand reiese ca pretul pe care il plateste un cetatean cu centrala proprie pe Gcal este de aprox 143 Roni.

    Comparand preturile rezulta ca acest lant Electrocentrale - Apaterm face ca pretul sa fie de 2,5 ori mai mare decat ar fi normal.
    0
    10
    Raportează
  • postat de mine
    Duminică, 14 Decembrie 2014 17:11
    5.13.135.***
    De ce nu zic magarii din Primarie CLAR SI CONCIS galatenilor ca in maxim doi ani se termina total cu incalzirea centralizata in Galati???Incalzirea centralizata nu mai e de actualitate,de zeci de ani s-a sistat in tarile civilizate,iar de cativa ani si in multe orase din RO (vezi Braila,Tecuci,etc).Macar sa stie fiecare galatean in parte ca oricum Apaterm va dispare,sa-si ia masuri de pe acum.Tot il vad pe Marius Stan la emisiuni TV cum ca ce-si-cum,ca din cauza datoriilor sant probleme mari cu livrarea agentului termic,dar de ce nu spune odata PE SLEAU ca oricum va dispare Apaterm,ca nu mai e de actualitate,asa este mersul lucrurilor in toata lumea civilizata,nu din cauza datornicilor.Crede cineva ca un om normal la cap nu ar vrea sa aiba caldura in casa iarna?Normal ca toata lumea vrea,dar daca nu sant locuri de munca de unde sa aiba lumea bani sa plateasca factura la intretinere unflata???Iar daca unii au de munca,dar salariile sant in ziua de azi de 700 de lei net (in mana),de unde sa dea 800 lei lunar la intretinere?
    1
    10
    Raportează
  • postat de Loredana
    Duminică, 14 Decembrie 2014 16:16
    92.86.78.***
    Cei iesiti in strada acum vreo 1 poate ies si acum..... Iar primarul poate fi trimis acasa tot de cei cu ajutorul carora a ajuns acolo.... Mafia capuseaza tot si cetatenii nu au nici o reactie.... Cei ce conduc nu au fost in stare sa aduca investitori la Galati ca oamenii sa aiba locuri de munca si sa poata sa-si plateasca datoriile (categoria nesimtitilor au dar nu-si platesc datoriileste si ea una aparte)... Atata timp cat lumea nu o sa aiba nici o reactie, cei care conduc Galatiul (care sunt aceeasi de 25 de ani, doar culoare politica e alta) or sa jefuiasc Galatiul in continuare... I
    2
    6
    Raportează
  • postat de platitor la zi
    Duminică, 14 Decembrie 2014 16:12
    5.13.234.***
    Ce vina avem noi sutele sau miile de oameni care suntem cu plata la zi a facturilor.Desfiintati daca se poate apaterm, si sa platim exact ce consumam catre producatorul electrocentrale.Nu stiu ce cunostinte in ale Administriei are primarul ales(primarul fotbalist cap de minge cum ii spun cei de pe aici),dar cred ca ar trebui sa gaseasca de urgenta solutii la acesta problema.De ce ni se ia dreptul la viata(de a trai decent - de a avea caldura in apartamente).Cear fi daca toti bunii platnici ar da in judecata pe cei vinovati de acesta situatie si sa plateasca pt ca li se opreste caldura,mai ales acum in preajma sarbatorilor de iarna cind toti asteptam cu bucurie si caldura in suflete (inclusiv in case),venirea acestor sarbatori.Domnilor alesi,lasati sa ne bucuram si noi(ca si d-tra)de spiritul ,,sarbatorilor de iarna,,
    1
    8
    Raportează
  • postat de john
    Duminică, 14 Decembrie 2014 15:53
    5.13.188.***
    Criminalii..lasati copiii in frig...Noi care suntem la zi ce vina avem? Pe voi cine va trage la raspundere ca ne lasati in frig?
    3
    11
    Raportează
  • postat de Marius Satan
    Duminică, 14 Decembrie 2014 14:32
    84.117.42.***
    La 25 de ani de la Involutia din dcembrie 1989 am ajuns mai rau ca pe timpul lui Ceausescu + datore xterna de peste 100.000.000.000 euro. Brava PeSeDe !
    2
    17
    Raportează
  • postat de Bagam resoul in priza, printre penele de curent.
    Duminică, 14 Decembrie 2014 14:27
    5.13.192.***
    Nu avem noi zapada dar cel putin va fi frig, batai cu bulgari din chiciura de pe geam si mucegaiul din coltul camerei, hai Sarbatori Fericite si multa caldura... sufleteasca.
    0
    16
    Raportează
  • postat de Gabi
    Duminică, 14 Decembrie 2014 14:18
    5.13.236.***
    Ffff tare.......merita aceeasi soarta sa fie lasati in frig ,dar scosi afara dezbracati cu tot cu familiile lor...Nesimtiti...ce vina au cei care sunt la zi cu platile....!!!!!!!Asta nu inteleg!!!!!Avem copii ,faceti ceva cu cei rau platnici.....nu putem suferi toti pt ei.....cu parere de rau!!!!!Vine Craciunul...se spune ca trebuie sa fim mai buni,dar de unde......RUSINE...RUSINE...RUSINE...Faceti tara de ras.....
    2
    8
    Raportează
  • postat de dina
    Duminică, 14 Decembrie 2014 12:09
    109.103.134.***
    In vara am fost la Apaterm sa le cer aviz pentru debransare si nu mi-au aprobat pentru ca este zona unitara.Le-amspus ca ii dau in judecata daca nu voi avea caldura in iarna ,iar daca se va opri de tot caldura asta voi face.
    0
    23
    Raportează
  • postat de GIGEL
    Duminică, 14 Decembrie 2014 12:02
    213.233.104.***
    ALOO....SPER CA SI LA ASOCIATIA DIN MICRO 17.....NR.373 OPRITI CALDURA...SI AROGANTII CU DATORII SA-SI PLATEASCA DATORIILE !!!!!!!!!!!!!!!
    2
    8
    Raportează
  • postat de Baxter
    Duminică, 14 Decembrie 2014 11:09
    5.13.149.***
    UN ORAS DE KKT DINTR-O TARA DE KKT ...
    1
    17
    Raportează
  • postat de VESNICA LOR........SI A PARINTILOR LOR ..........POMENIRE !!!!!!!!!
    Duminică, 14 Decembrie 2014 10:38
    84.117.45.***
    E OFICIAL ........Suntem cu totii niste dobitoci !!!!!!!!!!!!!

    Dobitoci de doua categorii.

    Unii care o tin toloaca :
    - De ce nu va platiti ba datoriile ? - postaci angajati , care nici ei nu cred ca merita platit ceva .
    - Si altii care se uita in gura mincinosilor pe lefuri grase , de la primar in jos pana la tot soiul de adunati cu matura de pe la Electrocentrale si Apaterm , acesti manageri de un banut snopul , fara idei fara solutii si curaj, in a face ceva....orice ...... ca nu cumva sa-si piarda functia si castigul..

    Va sa zica - RAMANEM FARA CALDURA SI APA CALDA DE SARBATORI -
    ............................ ............................ ............................. ............................. ............................. ............................. ............................

    Cand ni se furnizeaza in bataie de joc agentul termic , luam in brate principiul comunist:

    " LASA CA MERGE SI ASA"

    Cand ni se factureaza ce ni s-a dat , in bataie de joc , ni se cere sa luam in brate capitalismul.

    " DACA NU PLATESTI CAT ITI CER ......TE DAU AFARA DIN CASA "

    IN FOND CE VRETI DE LA NOI " CIOCOI PRIBEGI ADUSI DE VANT"....................indiferent ca sunteti stransi de pe taramuri constantene ori de prin usi de deputati ?

    MULTA VREME DUPA CE VOI VETI FI OALE SI ULCELE , GALATIUL SI GALATENII VOR EXISTA SI SE VOR INCALZI , INTR-UN FEL SAU ALTUL.

    DAR VOI ? VOI VETI RASPUNDE , FIE SI MORAL IAR DE TINUT MINTE NU VA VA TINE NIMENI.

    GALATENII TIN MINTE DOAR PE CEI CARE AU FACUT CAT DE CAT , CEVA PENTRU EI.

    (pamflet)
    2
    16
    Raportează
  • postat de dorel
    Duminică, 14 Decembrie 2014 10:33
    5.13.158.***
    In sfarsit un cadou frumos de sarbatori de mult trebuia inchisa hotia asta.!!!! oameni buni penetiva centrala sau una de scara si gata am terminat cu hotia de ce sa pletesc eu teva curului care trece prin casa,sau daca o izolez platesc caldura din subsol rusine In sfarsit exista un dumnezeu al hotilor
    2
    11
    Raportează
  • postat de Sa vina IOHANNIS, NE APUCAM DE TREABA!!! ROMANIA lucrului bien facut
    Duminică, 14 Decembrie 2014 09:01
    5.13.154.***
    Asa, votati in continuare primarul fotbalist care se apleaca doar pentru cei din breasla sportiva numind in functii si angajarea in scoli a nevestelor. Unde-i DNA-ul la Galati?
    5
    10
    Raportează
  • postat de UN PLATITOR DE IMPOZIT SI DARI
    Duminică, 14 Decembrie 2014 08:54
    5.13.158.***
    MAI DANE AI DREPTATE DAR NU MAI FI ATAT DE INVERSUNAT IMPOTRIVA PSD-ului CA TOTI SANT O APA SI-UN PAMANT. TOATE PARTIDELE AU FURAT DE-AU RUPT,AU MERS PE LOZINCA; FURA TATA FUR SI EU FURA SI COPILUL MEU,IAR NOUA NU NE-A RAMAS DECAT SA VB PE LA COLTURI SA RAMANEM TOT CA PROSTII.NOROC CU COTIDIANUL NOSTRU DE SUFLET VIATA LIBERA ATAT CAT ESTE EA CA NE MAI PUTEM SPUNE PASUL.
    3
    7
    Raportează
  • postat de un contribuabil
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 21:17
    5.13.188.***
    Pt. fdfd....eu am centrala si caldura si de toate, doar ca-mi pare rau pt altii care nu au...iar pt.antivikingi: invata sa scrii corect!
    2
    11
    Raportează
  • postat de DNA
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 17:46
    78.96.252.***
    DNA-ul cand ajunge la Galati sa ne mai scape si pe noi de gasca asta de hoti si golani? Stau acolo si ne fura de 25 de ani; ne incarca facturile la apa, caldura si curent iar prostii platesc si nu cracnesc. La puscarie cu voi! Alo sa vina DNA-ul!
    5
    32
    Raportează
  • postat de dan d.
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 14:20
    89.137.221.***
    Apaterm, vacă grasă de muls pentru PSD. Dacă s-ar face o analiză atentă la tot personalul TESA , va cruciti la ce salarii nesimţite au şi veţi constata ca mai toate kurvele alea de acolo au fost angajate pe recomandare de la partid, pile si relaţii. Soluţia optimă, sa dispară această capusa intermediară ce preia agentul termic de la producător cu un preţ si îl livrează la aproape dublu. Exact ca la pieţari : cumpăra de la producători cu un preţ si vând dublu, chiar triplu la tarabe. De ce sa nu plătim la un preţ corect agentul termic, de ce această verigă intermediară care nu face decât sa umfle preţurile pentru salariile si privilegiile lor nesimţite, pentru funcţia de puşculiţă de partid ale unor golani? În afară de asta, această capuşă susţinută de mafia PSD-ista, livrează asazisele servicii fără licenţă, deci ILEGAL, ca si cum cineva ar conduce o maşină fără permis de conducere. Sper ca în ianuarie judecătorii sa pronunţe falimentul acestei vaci de muls pentru leprele de politruci care au avut si încă mai au numai interese personale în a menţine cu orice preţ în viaţa această asazisa societate.
    3
    47
    Raportează
  • postat de PNL Sucks Hard...PSD Sucks Harder
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 14:02
    5.13.243.***
    "Noul Galati" al primarului traseist si fripturist Stanica s-a redus la :mizerie,frig,lipsa apei,tei taiati aiurea prin oras,gropzile cat mai multe si cat mai mari,haite de maidanezi,caprioara sfasiat de haita de maidanezi.....trist,nu?Dar ce Stanica e vreun fraier sa se ocupe cu astfel de lucruri?NU,el se ocupa cu tunelul pe sub Dunare,cu noua sosea de centura,cu noul stadion,cu vopsitul bordurilor in alb si rosu,cu paranghelii electorale prin parcarea mall-ului si pe faleza,cu traseismul,cu fripturismul,cu torocale,- si alte alea..... :))))))))) Galatenii sunt nemultumiti?Nu face nicaieri :))) Au votat un fotbalist ratat?Atunci au un primar ratat.Din pacate,de la an la an,Galatiul e din ce in ce mai HIDOS....a devenit unul dintre cele mai urate orase din Romania,pacat.Multumim din suflet dinozaurului politic Paul Dobre care a gasit si propulsat un astfel de specimen ca Stanica la Primarie.....curat murdar bre nea Dobre! :))))))Poate a venit vremea ca Dobre,Toader,Nica sa ne mai scuteasca de prezenta lor in politica si asa nu au facut NIMIC pentru orasul asta timp de 25 de ani.Singurul lucru pe care l-au facut a fost sa se imbogateasca ei si familiile lor.
    2
    32
    Raportează
  • postat de figo
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 13:24
    89.137.220.***
    @Je Sistemul centralizat nu e mai ieftin decat cel individual Nici daca foloseste abur tehnologic de la ombinat!
    N-a fost nici cand era nou! Nu va fi niciodata!
    Sa dispara!
    4
    25
    Raportează
  • postat de Roxana
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 13:03
    62.57.145.***
    Asa e cand stai la mana unor " cacati ordinari ", fie ca e electrocentrale, fie ca e apatetm, fie ca e ista si cine mortii lor mai sunt. Centrale individuale, gaz individual, apa individuala, e solutia simpla. De ce nu se subventioneaza acestea 3 pt ca toti oamenii sa plateasca cat , consuma, si pentru a se evita pe viitor furtul. Sa mai manance si din alta parte, asociatiile, apatermul, ista, si toti fomistii astia care efectiv ne seaca de bani. Romani cautati solutii de individualizare e singura solutie ca sa le dam la ***la acesti fomisti. Scuzati-mi vocabularul dar nu ma pot abtine cand vb despre asemenea personalitati.
    4
    29
    Raportează
  • postat de JUSTITIARUL
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 13:02
    5.13.232.***
    postat de IC
    Rog respectos APATERM-ul sa analizeze situatia si sa debranseze si asociatia 435 ,nu vom plati niciodata pentru "incalzirea" inutila a subsolului .Propietarii celor 2-3 apartamente care mai sunt bransate ,din totalul de 60 ,la incalzirea de la Apaterm ,daca vor caldura sa platesca integral factura .
    PROSTI, DAR MULTI...
    Tembelule, cand ai cumparat apartamentul, ai cumparat si cota parte din partile comune, din care face parte si subsolul. Acesta este in grija asoiatiei, adica a voastra. Daca are pierderi, bagati bani si eliminati-le. Daca ai sta la casa, la tara, nu ai putea sa ridici un sopron in curte fara avizul primariei. Acum esti proprietar pe apartamentul tau si te doare in dos de legi si de spatiul comun. De aceea se duce tara de rapa!!!
    9
    16
    Raportează
  • postat de dan
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 12:26
    5.13.144.***
    FOARTE BINE SA SE OPREASCA CALDURA ,SA SE INCHIDA ACESATA SOCIATATE FALIMENTARA CARE AU SALARII COLOSALE
    BUGETARI PUTUROSI ,M-AM SATURAT SA PLATESC SI SA NU AM ,M-AM SATURAT SA PLATESC SI RAU PLATNICI SA AIBA CALDURA PE SPATELE MEU
    GATA ,PREFER SA STAU IN FRIG ,DAR SA NU LE MAI FAC PUNGA MARE HOTILOR !
    4
    46
    Raportează
  • postat de Je
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 12:15
    91.216.52.***
    Statul si primaria ar trebui sa gaseasca o solutie de reformare a apaterm, falimentul nu e o solutie.
    Atata timp cat combinatul mai functioneaza e pacat sa nu se foloseasca aburul de acolo pentru incalzirea locuintelor. E mult mai ieftin si mai eficient decat centrala termica de apartament, si in plus da de munca unor oameni.
    Haideti sa nu mai fim atat de individualisti, si sa ne gadim la binele intregii comunitati galatene si nu doar la binele proprei persoane.
    Cu ce va incalzeste pe voi ca vecinul fara CT ramane in frig?
    Pana la urma si voi aveti de suferit pentru ca pierderile de caldura sunt mult mai mari, si e posibil sa va umpleti si de mucegai de la diferenta de temperatura ce va creea condens.
    8
    15
    Raportează
  • postat de ElectroCentrale nu mai are viață odată cu sistarea alimentări cu gaz casnic subvenționat din buzunarul românilor, adică din buget.ul statului.
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 12:15
    178.138.63.***
    Electrocentrale este în insolvență, adică în faliment mascat, consumă mai mult decât produce pe banii noștri folosind gaz casnic subvenționat de la bugetul statului, adică din subvenționat din buzunarul românilor. De ce? Pentru că producția de energie electrică prin gaz este cel mai scump curent electric produs, după păcură...deci Electrocentrale folosește gaz la preț de gaz casnic în avarie pentru a nu fi lichidată, aburul livrat ApaTermului ce este distribuitor și livrează ce primește, deci aburul este sub valorile parametrilor tehnici, la mișto, abur la Electrocentrale, apă chioară în caloriferele noastre din blocuri după ce agentul termic este alergat pe sute de kilometri prin țevile de alimentare.
    5
    19
    Raportează
  • postat de bo stan
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 11:47
    94.176.183.***
    Bai scama obosita care tot comentezi la adresa angajatilor Apaterm , roaga-te sa nu ti se puna de o greva sau de o disponibilizare colectiva . Acesti oameni muncesc ca sclavii sa-ti fie tie bine , retardule . Vino si te angajeaza la Apaterm caci este criza de personal si sa te vad daca mai fluieri dupa . Nu mai da din clanta aiurea , stai pe anuswl tau si plateste-ti consumatia.
    28
    13
    Raportează
  • postat de julien
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 11:27
    5.13.207.***
    solutia este desfiintarea apaterm si a asociatiilor de locatari.electrocentrale sa se ocupe si de distributia agentului termic si sa faca ,contracte individuale nu cu asociatiile.desfiintarea apaterm inseamna inexistenta unei vaci de muls a psd-ului,care se transforma in magar si nu le mai convine sa mulga magarul.
    3
    30
    Raportează
  • postat de spirit civic la pet
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 11:22
    5.13.192.***
    @scotianul
    Se numeste sistem centralizat. Este ca si cum un membru al familiei tale este criminal si restul complici condamnati toti pentru crima.
    4
    14
    Raportează
  • postat de scotianul
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 11:11
    82.246.119.***
    ceea ce se intampla in oras este genocid!fratilor,ce vina am eu si alte familii ca locuim intr-o asociatie rau platnica?tin sa precizez ca noi suntem cu platile la zi.autoritatile sunt incompetente prin faptul ca nu sunt in stare sa ia masuri sa-i penalizeze pe rau platnici.la noi se iau masuri la gramada...este ca si cum un membru al familiei mele este criminal si suntem condamnati toti pentru crima.
    2
    25
    Raportează
  • postat de cristinel
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 10:24
    5.13.160.***
    Așa ai dreptate, frumos cadou de sărbători. .........RUȘINE CELOR RESPONSABILI CU CĂLDURĂ.
    5
    15
    Raportează
  • postat de George Soros
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 10:03
    188.241.250.***
    Daca nu faceti o Revolutie, degeaba comentati.
    3
    25
    Raportează
  • postat de Valea, Elecrocentrale sunt paraziți în astă viață, ciocoi noi pe buzunarul gălățeanului.
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 09:57
    178.138.63.***
    Uraaaa, bine că scăpăm de voi, Electrocentrale sunt pomanagii Guvernului Ponta, cerșetori, paraziți ce sunt ținuți în spate ce contribuabilii gălățeni, sărăciți de astă viață mizerabilă creată timp de 25 de ani de PSD cu același nărav chiar dacă-și schimbă sigla partidului, adică părul, sigla fiind Iliescu cu a lui ,,democrație originală'' via Moscova lui Stalin, din studenție îndoctrinat în a bolșevismului orânduială.
    5
    20
    Raportează
  • postat de Je
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 09:49
    91.216.52.***
    E bine totusi ca avem beculete de craciun mai ceva ca in Paris, dar noi suntem rupti in cur de nici caldura nu avem.
    8
    32
    Raportează
  • postat de IC
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 08:57
    5.13.132.***
    Rog respectos APATERM-ul sa analizeze situatia si sa debranseze si asociatia 435 ,nu vom plati niciodata pentru "incalzirea" inutila a subsolului .Propietarii celor 2-3 apartamente care mai sunt bransate ,din totalul de 60 ,la incalzirea de la Apaterm ,daca vor caldura sa platesca integral factura .
    5
    21
    Raportează
  • postat de micro_21
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 08:54
    91.216.52.***
    Vreti caldura?
    Platiti-va datoriile la intretinere, nu mai stati cu mana la miloaga! Asa v-ati invatat de 25 de ani, comunistilor!
    Ce treaba are primarul ca voi, galateni puturosi nu va platiti facturile la timp!

    Milogilor!
    19
    34
    Raportează
  • postat de gopo
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 08:26
    79.115.142.***
    peste tot in lume economia de tip bolsevic a ajuns la colaps.Orice om normal la cap ajunge sa urasca faptul ca trebuie sa primeasca cu forta o marfa pe care nu si-o doreste.Asta-i si motivul ptr care nimeni nu-si bate capul cu plata caldurii furnizate de apaterm.
    3
    35
    Raportează
  • postat de antivichingi
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 07:44
    5.13.155.***
    Pt Antivikingi....ce treaba au conducatorii urbei cu electrocentrale??? Ooooo un raspuns atat de simplu dar atat de simplu! Pai auzi aici: in loc gelaterie,doors si mai nou c lounge cafe , conducatorii urbei trebuiau sa faca antecamera luni intregi la ministerul economiei pt preluarea CET galati si acuuuuuum surpriza!!!!!! Nu mai erau probleme si zeci de mii de galateni nu erau in pericol sa ramana fara caldura riscandu si sanatatea si chiar viata!!! Dar stai....sunt batrani paralizati in case ingrijiti cu un blid de mancare de vecini dar caldura n su cum sa aduca vecinii iar electric n ai cum sa platesti facturile ....miroase a actiuni penale!!
    Cam asta i treaba conducatorilor urbei pe care de la C Lounge e greu sa o faci....dar greeeu!!!
    2
    36
    Raportează
  • postat de Revolutie
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 07:23
    95.76.37.***
    Asa, votati in continuare primarul fotbalist. V-a demolat chioscurile, v-a lasat fara locuri de munca, acum va taie caldura ... Din 2015 cica va taie si curentul seara... Comunism ati vrut, comunism aveti. Bogatii si bugetarii cu salarii nesimtite isi vor lua centrale , termocentrale, hidrocentrale...ca ei isi permit. Voi restul, votati.
    12
    33
    Raportează
  • postat de Antivikingi
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 06:21
    5.13.243.***
    @un contribuabil: Bai da ti-e nu ti-e rusine? Ce treaba au conducatorii urbei cu electrocentrale? Ce legatura au spectacolele cu faptul ca tu nu iti platesti ceea ce consumi. Eu sa fiu in locul lui Stan v-as scoate in frig si v-as lua la toti casele. Nesimtitilor, din cauza voastra sufera si oamenii bun platnici. Auzi la el, nu vrea spectacole vrea caldura. Din banii mei ma? Nesimtitule, vrei caldura, plateste-ti singur ceea ce consumi.
    29
    23
    Raportează
  • postat de fdfd
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 04:28
    5.13.157.***
    un contribuabil, vrei caldura, iti iei centrala, nu stai cu mana-ntinsa
    20
    30
    Raportează
  • postat de x
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 02:03
    5.13.242.***
    POATE 88 de grade la plecare din electrocentrale ca la centralele de cartier mai mult de 75 NU ajunge deci in apartemente cu atat mai putin de 75.
    2
    18
    Raportează
  • postat de Krebss
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 01:32
    82.137.12.***
    "Mandri ca suntem romani."
    5
    37
    Raportează
  • postat de un contribuabil
    Sâmbătă, 13 Decembrie 2014 00:11
    5.13.241.***
    Bun asa! Un cadou de sarbatori din partea conducatorilor urbei! Vrem spectacole si dezmat , nu caldura in case! Rusine!
    10
    62
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.