DE UNDE are ARHIEPISCOPIA "Dunării de Jos" BANI să construiască. Cifrele vorbesc!

DE UNDE are ARHIEPISCOPIA "Dunării de Jos" BANI să construiască. Cifrele vorbesc!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Ce sume dă statul, cu cât vin enoriaşii şi care este contribuţia sponsorilor


Potrivit bilanţului activităţii Eparhiei "Dunării de Jos", în 2014 s-a lucrat pe "322 de şantiere 157 şantiere construcţii din nou (47 biserici, 31 clopotniţe, 32 case parohiale, 23 case de prăznuire, 24 alte lucrări de construcţie), 98 şantiere de reparaţii şi consolidări, 9 şantiere mănăstireşti şi 58 şantiere de pictură".

Sumele necesare susţinerii unor asemenea investiţii n-au cum să fie mici, mai ales că Biserica nu construieşte edificii şubrede, ci înalţă construcţii temeinice, care durează peste timp. Potrivit Arhiepiscopiei "Dunării de Jos", "valoarea totală a lucrărilor executate în cursul anului 2014 la toate şantierele se ridică la suma de 20.653.174 lei, ponderea procentuală a surselor de finanţare fiind următoarea: 11,80 la sută - contribuţii de la credincioşi, 0,28 la sută - ajutoare din cota de 40 la sută reţinută la Eparhie, 54,40 la sută - Ministerul Dezvoltării Regionale - Programul Operaţional Regional; 4,38 la sută - Secretariatul de Stat pentru Culte, 23,83 la sută - consilii judeţene şi primării, 5,31 la sută - sponsori".


 

Citit 16302 ori Ultima modificare Miercuri, 18 Februarie 2015 23:39

22 comentarii

  • postat de Brett
    Joi, 05 Noiembrie 2015 23:51
    5.153.237.***
    You will travel from job to job, which may embody contracts that
    take you away from house for periods of time.
    0
    0
    Raportează
  • postat de leon
    Duminică, 22 Februarie 2015 20:36
    5.13.146.***
    pentru vasile: uite, mai poti sa faci si urmatoarele comparatii: la o biserica, 20 de baruri bombe; la o biserica, 70 de garaje; la o biserica, 3 cluburi/pub-uri, la o biserica, 10 cazinouri.
    0
    0
    Raportează
  • postat de leon
    Duminică, 22 Februarie 2015 20:30
    5.13.146.***
    pentru contabilul cel sumar: ai uitat sa treci acei 11,80 la sută - contribuţii de la credincioşi.
    sa refaci socotelile pentru ca iti da cu minus
    0
    1
    Raportează
  • postat de dragos
    Duminică, 22 Februarie 2015 02:35
    82.145.219.***
    lipitori nenorocite... ATÂT!
    2
    6
    Raportează
  • postat de Contabilitate sumară
    Sâmbătă, 21 Februarie 2015 22:40
    92.80.181.***
    Deci
    - 0,28% din cota de 40 procente reținut la Eparhie și 5,31% de la sponsori = 5,59%
    - 94,41% de la plătitorii de taxe și impozite (prin ministere, prin contribuții de la primării)
    2
    3
    Raportează
  • postat de dan
    Sâmbătă, 21 Februarie 2015 12:50
    5.13.222.***
    Numai comentati atat de rautacios asupra Bisericii ca nu aveti dreptate!Scurt:NU AVETI DREPTATE! Sunteti niste comentaci habarnisti!
    13
    5
    Raportează
  • postat de nasu
    Vineri, 20 Februarie 2015 21:20
    109.103.15.***
    ar trebui sa mergeti in alte tari si sa vedeti biserici si catedrale si nu ar trebui sa mai comentam,ctitoriile religioase au dainuit peste veacuri,NE MANDRIN SI ASTAZI CU ELE .
    14
    3
    Raportează
  • postat de dan
    Vineri, 20 Februarie 2015 20:50
    5.13.253.***
    Vad aici la sectiunea de comentarii ca sunt toti mari cunoscatori ai celor bisericesti,dar se inseala!Chiar nu cunosc nimic! Cu parere de rau o spun! Toti necunoscatorii,invidiosii si frustratii comenteaza cu mare foc,dar n-au dreptate!De regula unde nu cunosti nu te baga!
    10
    7
    Raportează
  • postat de CETATEAN
    Vineri, 20 Februarie 2015 16:52
    89.137.139.***
    DIN LATUL PE CARE IL PUNE LA TOATE BISERICILE SI LA TOT CE SE INTAMPLA LA NIVELUL BISERICILOR AROGANDU/SI DREPTURI SUPREME, ABSOLUTE NU NUMAI SPIRITUALE DAR SI ADMINISTRATIVE. ASTA NU ARE NICI O LEGATURA CU ACTIVITATEA PREOTILOR , MULTI ISI VAD DE MESERIE CUM TREBUIE. CA SUNT OAMENI CARE VAD EXACT CONTRARIUL NU SEMNIFICA DECAT CA DRACUL SUNT CHIAR EI SI CA ESTE IMPOSIBIL SA NU GASESTI PREOT CARE ISI FACE TREABA BINE,ASA CUM ESTE IMPOSIBIL SA NU GASESTI UN MEDIC CARE ISI FACE TREABA BINE. PANA COMENTATI INTERESATI/VA CATI OAMENI MANANCA LA CANTINELEL SOCIALE DE LA BISERICI ,GRATUIT. DE CATE ORI ATI MANCAT GRATUIT LA PRIMARIE, CONSILIU , GUVERN SAU PARLAMENT. NU ARE NICI O LEGATURA UNA CU ALTA. EPISCOPIA ESTE O INSTITUTIE CA TOATE ALTELE ,PROST ADMINISTRATA, GRESIT ALCATUITA, ERONAT CONCEPUTA DAR CARE A INCEPUT SA SEMENE FOARTE MULT CU SRI-UL SAU SPP-UL. IN REST NU EXISTA NICI O LEGATURA INTRE ACTIVITATEA BISERICILOR SI ACTIVITATEA EPISCOPIEI. FACE/TI DIFERENTA.
    7
    3
    Raportează
  • postat de Doamne fereste
    Joi, 19 Februarie 2015 18:48
    108.245.201.***
    Biserica in Ro face parte din lantul mafiei si coruptiei , cu boaite de popi care nu stiu cum sa mai stranga averi . Si prostii pun botul ,,,Totul e praf la voi acolo . Biserica,, auzi tu ???? Deja traiti ca-n Evul Mediu ,,,se vede clar .
    1
    26
    Raportează
  • postat de ella
    Joi, 19 Februarie 2015 16:57
    89.136.186.***
    De ce nu se inpoziteaza si cistigurile bisericilor?De ce nu ajuta pe nefericitii bolnavi aceste biserici ce dai inmultit ca ciupercile dupa ploaie?
    2
    26
    Raportează
  • postat de Maria
    Joi, 19 Februarie 2015 16:38
    89.136.2.***
    As vrea sa citesc in paginile ziarului si un articol despre sumele de bani cu care Arhiepiscopia Dunarii de Jos a ajutat cazurile prezentate de Viata Libera,cazuri grave [vezi cazul studentei Vasilica Dediu] .De regula,tot oamenii simpli rup de la gura ca sa ajute pe cei in suferinta .
    1
    37
    Raportează
  • postat de toma
    Joi, 19 Februarie 2015 11:29
    5.13.190.***
    Este spaga pentru castigarea alegerilor pentru partidul la putere, calculati ca, scoala, primarii, doctor sau ceva de genul, nu exista in orice catun, sat, in schimb biserica sau biserici in sat, catun exista, Eminescu avea dreptate, multimea nu o poti indobitoci, fara un instrument credibil, secole de-a randu.
    4
    30
    Raportează
  • postat de Cristian Dimofte
    Joi, 19 Februarie 2015 10:38
    89.136.231.***
    Cel mai mare hot este biserica! Atata vreme cat vom sta sub papucul BOR vom ramane saraci si prosi ca in Evul Mediu intunecat.
    5
    37
    Raportează
  • postat de vasile
    Joi, 19 Februarie 2015 10:33
    79.116.108.***
    Mare perversitate! Observ de unde vin banii dar ce nu vad este unde-i contributia BOR-ului care face miliarde de lei profit fiind scutiti de taxe si impozite, avand monopol pe articolele de cult, mari detinatori de terenuri si cladiri, ba chiar primesc salarii de la stat pentru cler. Cu alte cuvinte dati-mi bani ca am nevoie sa-mi maresc numarul proprietatilor dar cum banii mei sunt doar ai mei doar ai vostrii trebuie sa vina in conturile noastre pentru dezvoltare. Contributia BOR-ului la societate este zero, nu am vazut o actiune de binefacere facuta cu fonduri de la BOR. Usoarele activitati pe care le mai desfasoara catre comunitate se fac tot cu bani de la enoriasi si oare cat la suta ajung pentru ce s-au donat si cati au fost deturnati catre buzunarele largi si adanci ale popilor? Nu am vazut sa se construiasca scoli, gradinite, spitale in ritmul de construire a bisericilor. La 4 biserici o scoala si la 40 de biserici un spital .............asta arata gradul de inapoiere din Romania, si ii invit pe cei spalati pe creier care sustin in continuare constructia de biserici sa nu se mai duca la spital pentru operatii cand au nevoie de asa ceva doar sa puna un acatist pentru vindecare.
    6
    47
    Raportează
  • postat de Fala din cate stiu este un pacat...dar biserica romana se faleste in continuare!
    Joi, 19 Februarie 2015 10:32
    5.13.184.***
    Ce construieste!!?? Biserica de la cimitirul catusa, zace neterminata de la revolutie!! Cea din micro 21 de langa altex , la fel! Astea care le stiu eu...dar cu siguranta sunt foarte multe care zac santiere neterminate de zeci de ani! Nu era mai logic sa termine ce s-a inceput!? SI APOI NE APUCAM DE ALTE BISERICI FARA ROST!? Ca oricum sunt enorm de multe pt un oras cum este Galatiul!

    La scoli nu sunt locuri, la gradinite este omor, crese am impresia ca nu mai exista niciuna. Spitalul este infect si plin de maidanezi, cu 4 sau 2 picioare! SI NOUA NE TREBUIE SUTE DE BISERICI!!!!!????
    3
    50
    Raportează
  • postat de Tatu T
    Joi, 19 Februarie 2015 09:46
    89.137.136.***
    Statul sustine Biserica care la randul ei sustine Statul! Asta e peste tot in lume! Intrebarile sunt urmatoarele! Plateste Biserica taxe?! Cum isi justifica veniturile?! Evaziunea fiscala este valabila si pentru Biserica, sau nu?! In cazul acesteia se aplica Codul civil si Codul penal?! Si in final! Suntem Stat laic oare?!
    2
    41
    Raportează
  • postat de mara
    Joi, 19 Februarie 2015 09:39
    82.157.218.***
    Daca s-ar da foc la citeva din aceste mastodoame fara rost, s-au protestul lumii ,poate cineva ar deschide ochii.
    in aceste locuri se ascund cele mai mari mirsavii catre populatie, cele mai spurcate lucruri in beserica se fac.

    Ma enervez ca sa mai scriu despre mafia bisericeasca. La dracu cu ei, cancerul si paralizia sa-i cuprinda pe toti dracii de sub sutane negre.
    7
    25
    Raportează
  • postat de Marius Stanica
    Joi, 19 Februarie 2015 09:20
    213.218.53.***
    "54,40 la sută - Ministerul Dezvoltării Regionale - Programul Operaţional Regional"

    ADICA MAJORITATEA BANILOR VIN DE LA MINISTER, DE LA GUVERN, deci din taxele noastre !!!

    Si ce este cel mai urat este ca vine de la Ministerul DEZVOLTARII !!!!!!!!

    Cam tipul acesta de "DEZVOLTARE" se sustine de GUVERNUL ROMANIEI prin MINISTERELE EI in Romania !!!!


    CE DRACU TARA DE PROSTI SI HANDICAPATI MAI SUNTEM cand la ministerul DEZVOLTARII noi in loc sa dezvoltam locuri de munca, ridicam biserici unde sa se duca toti betivii si toate babele !!!

    Suntem o tara de prosti condusi de oameni si mai prosti !
    5
    46
    Raportează
  • postat de maria
    Joi, 19 Februarie 2015 09:14
    188.27.74.***
    biserica are, mai intai, datoria morala de a construi un muzeu al artei contemporane. ar trebui sa opreasca lucrarile la bisericile personale timp de doi ani si sa faca gestul crestin de a construi pentru comunitate. muzeul artei cont era mult mai folositor zonei noastre. nu i-a fost rusine domnului episcop sa-si insuseasca acea cladire , fara a oferi imediat ceva echivalent, ca spatiu si amplasare. ??
    11
    29
    Raportează
  • postat de mara
    Joi, 19 Februarie 2015 08:21
    82.157.218.***
    Cei mai mari hoti si draci de pe pamant sint POPII CU SPURCATELE DE BISERICI magia si satanismul le este la putere.
    Dracii de sub sutane negre lucreaza intotdeauna cu mafia.
    11
    26
    Raportează
  • postat de gogonel
    Joi, 19 Februarie 2015 07:55
    42.119.50.***
    Aproape 55% (11 mil Roni) de la d-l Dragnea! Cati bani a dat d-l Dragnea pentru o cresa, un camin de batrani etc in judetul Galati?
    S-au transformat preotii in agenti electorali? DA. Va aduceti aminte de ultimele alegeri prezidentiale? Votati un ortodox adevarat!
    Am auzit ca se poarta devize umflate de catre "constructorii" de biserici care chipurile fac lucrari gratuite. Preotul le semneaza caci nu are nimic de pierdut. Pierde doar statul. Intrebati-l pe d-l B. (il gasiti la mititica), el stie foarte bine mecanismul prin care reuseste sa pacaleasca fiscul. Credeti ca face cineva, imbogatit in acesti ani, pomeni? Apoi ne umflam in pene la televizor ca eu am facut si am dres ... de te apuca greata nu alta.
    Mai este un aspect: la constructia unei biserici, nu prea se fura. Ia construiti un spital sau o autostrada sunt multe spagi si alte furtisaguri de au ajuns preturile cele mai mari din Europa. Preturi la aceste lucrari ce se fac cu forta de munca locala pe niste salarii de mizerie.
    Si fluieram a paguba. In scurt timp e posibil sa nu mai putem nici fluiera caci e pacat sa faci asta in biserica.
    4
    38
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.