Limită pentru salariul minim

Limită pentru salariul minim

Evaluaţi acest articol
(5 voturi)
6 comentarii

Un salariu minim net de circa 300 euro pe lună este, probabil, sustenabil pentru economia României şi contribuie la diminuarea decalajului dintre cei mai bogaţi şi cei mai săraci români, dar creşterea acestuia ar trebui să ia, deocamdată, o pauză, consideră Valentin Lazea, economistul şef al Băncii Naţionale a României (BNR).

"Creşterea sa ulterioară ar trebui să reflecte creşteri ale productivităţii muncii, care în multe domenii se lasă aşteptate. De asemenea, s-ar situa prea aproape de salariul mediu pe economie, făcând neatractivă acumularea de experienţă şi de calificări şi nu prezintă certitudinea că reprezintă salariul real, având în vedere că multe plăţi se fac suplimentar, netransparent, pentru a evita plata taxelor şi impozitelor. Chiar şi acest nivel relativ modest, 300 euro, ar putea reprezenta o barieră la intrarea pe piaţa muncii a multor şomeri şi tineri insuficient calificaţi. În concluzie, creşterea salariului minim a fost utilă şi necesară, dar ar trebui să ia, deocamdată, o pauză", a declarat Valentin Lazea.

Salariul minim brut pe ţară va creşte la 1.900 de lei de la 1 ianuarie 2018, de la 1.450 de lei în prezent.

Citit 1576 ori Ultima modificare Duminică, 12 Noiembrie 2017 18:44

6 comentarii

  • postat de Ariciul jr Joi, 16 Noiembrie 2017 21:30 83.70.252.*** Link la comentariu
    2
    0

    mare fas, nivelul salariului minim in Romania este chestie pentru care Comisia Europeana si fmi au dat binecuvantarea din 2011, dupa lobbiul facut de companiile mari prezente in Romania, aceleasi care au scos romanii la proteste in ianuarie 2017, aceleasi pentru care s-a ridicat pragul de impozitare la microintreprinderi, de la venit anual €500, la €1mil, din 2018.

    Guvernul Romaniei, are manile legate, asa cum le are in contextul altor decizii din CE referitoare, inclusiv la fondurile bagate fortat pe gat romanilor, in 2017, pentru sustinerea ind. carbunelui, cat ceilalti europeni intrerup operatiunile, la "aparare" etc..
    Intre timp populatia injura DOAR guvernul, cat sunt prinsi cu..globalizarea, macroul si macaronul in gura! lol

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Miercuri, 15 Noiembrie 2017 03:37 178.118.226.*** Link la comentariu
    2
    6

    Da benerele au dreptate. Cum trebuie calculat salariul minim intr-o tara civilizata (nu bananiera ca in colonia romania!):
    - chirie, transport, mancare, imbracaminte, chimicale, vicii minime, 200-300E bani de pusculita si neprevazut!
    Adica: 200+20+150+100+50+30+300= 850E NET. Orice suma sub aceasta reprezinta genocit si nu indica nici o motivatie!

    Si mie imi vii cu 300 e mai mult decat suficient SA CE? Sa crapi? Sa-si scoata ochilarii de cal si atutudinea parsiva!
    Daca pun la socoteala ce protectie ofera alte state suntem praff!
    - Scutire de impozit pe salariu ptr copii pana in 2 ani, alocatie 150E lunar de copil, al 13 salariu, bani de vacanta,
    bonuri de masa 150e lunar in unele firme etc etc.. Romania ce ofera? Guverne mafiote avare dupa furturi de 27 de ani! Hai scitir!

    Raportează
  • postat de Italianu Marți, 14 Noiembrie 2017 21:57 86.120.174.*** Link la comentariu
    0
    4

    De tot spune pe la televiziuni,,clasa politica,, ?Pot spune și eu ceva?Clasa muncitoare!?!?!??Punct și de la capăt, ne-am întors la sistemul comunist cel cu ,,clasele,,

    Raportează
  • postat de Siderurgistul plătit cu salariul minim Luni, 13 Noiembrie 2017 12:59 86.120.174.*** Link la comentariu
    2
    6

    Mai taie din ele dă-le dracu ! Economia poate duce salariul minim de 500 -600 euro lejer fără părerea asupra, în România există o criza a salariilor nu o criza de forță de muncă ,oamenii nu mai vor să muncească pe salariul minim care nu reflectă deloc situația socială din Romania , cu salariul minim nu poți trăi tu că individ , nu îți ajunge de necesități .

    Raportează
  • postat de HAHAHA Luni, 13 Noiembrie 2017 10:42 194.105.20.*** Link la comentariu
    4
    8

    Un amic mi-a spus- ...din 4 angajati, voi da unul afara ca sa pot creste salariul la ceilalti trei... REVOLUTIE FSCALA !!!

    Raportează
  • postat de ariciul Luni, 13 Noiembrie 2017 09:38 5.13.238.*** Link la comentariu
    4
    13

    Va mai mirati ca nu vor tinerii sa munceasca?Nici EU nu vreau sa muncesc pe un salariu minim de rahat,decat daca e dublat la negru,dar eu sunt pensionar.Imi convine.Un tanar vrea sa dea totul ,fiindca poate,vrea,dar sa fie platit jigodiilor nu sa va bateti joc de ei.

    Raportează