David Tudor

David Tudor

Elevi din Galați solicită prioritizarea educației în campania electorală

Sâmbătă, 25 Mai 2024 10:00 | Publicat în EDUCAŢIE
Consiliul Județean al Elevilor din Galați a lansat o scrisoare deschisă către toate partidele politice din județ, cu ocazia alegerilor locale programate pentru data de 9 iunie. Această inițiativă vine ca un răspuns la multiplele provocări cu care s-a confruntat sistemul educațional românesc în ultimii ani, de la trecerea bruscă la învățământul online în timpul pandemiei, la subfinanțarea cronică și până la cea mai mare grevă a profesorilor din ultimele două decenii.În ...

Unde putem face grătar, în jurul Galațiului, de 1 Mai şi Paşte

Marți, 30 Aprilie 2024 17:00 | Publicat în Prima Pagina
Am intrat deja în minivacanţa prilejuită de 1 Mai şi Paşte, iar vremea caldă este perfectă pentru un grătar în aer liber. Fie că preferați spații verzi întinse sau zone amenajate cu foișoare și grătare, județul Galați oferă o varietate de opțiuni pentru a petrece o zi relaxantă alături de familie și prieteni.Pădurea Gârboavele. Un spațiu generos situat la marginea orașului, ideal pentru cei care doresc să se bucure de natură. Aici veți găsi numeroase grătare amena ...

Sesiune de formare a elevilor reprezentanți

Joi, 11 Aprilie 2024 13:46 | Publicat în EDUCAŢIE
Consiliul Județean al Elevilor Galați a organizat o sesiune de formare a elevilor reprezentanți, o experiență educativă semnificativă care a reunit elevi din județ.Evenimentul, desfăşurat la sfârşitul lunii martie, a facilitat schimbul de experiențe și învățarea reciprocă, oferind un echilibru armonios între instruire și divertisment. Participanții și-au consolidat abilitățile necesare pentru a-și reprezenta colegii cu mai multă încredere și eficiență în cadrul con ...

Elevii reprezentanți au donat sânge

Duminică, 07 Aprilie 2024 13:30 | Publicat în SOCIETATE
Luni, 1 aprilie, fără să fi fost vreo păcăleală, membrii Biroului executiv al Consiliului Județean al Elevilor Galați împreună cu alți doritori care fac parte din consiliu s-au dus dis-de-dimineață la Centrul Regional de Transfuzie Galați, unde au făcut o faptă bună, fiecare dintre ei donând sânge pentru cei care au nevoie urgentă de acest dar al vieţii.”Ne bucurăm foarte mult că am făcut această activitate împreuna cu colegii noștri din Consiliul Elevilor. A fost p ...

Automobil Clubul Român împlinește 120 ani

Vineri, 05 Aprilie 2024 10:37 | Publicat în SOCIETATE
Automobil Clubul Român (ACR) împlineşte astăzi, 5 aprilie, 120 ani de existenţă, fiind cea mai veche structură automobilistică din țară. "Timp de 120 ani am fost alături de membrii noștri și de toți automobiliștii din România. Împreună cu oameni pasionați, am pus bazele mobilității și motorsportului din țara noastră și am contribuit la pregătirea și educarea mai multor generații de conducători auto. Am fost alături de membrii noștri atunci când au avut nevoie de n ...

Locatarii din Micro 20 solicită intervenția Ecosal

Miercuri, 13 Martie 2024 10:07 | Publicat în EVENIMENT
Mai mulți locatari din Micro 20 au sesizat Primăria Galați cu privire la starea precară a parcului situat în spatele blocurilor G3 și K. Principalele probleme semnalate sunt prezente în această locație de foarte mult timp. Gălăţenii se plâng de cantitatea mare de deșeuri care se adună în parc şi afectează astfel negativ aspectul zonei, creând un mediu insalubru. Gardul viu care împrejmuiește parcul a crescut neîngrijit, depășind înălțimea normală și blocând vizibil ...

Șofer de Uber scuipă și jignește o elevă de la CNVA

Marți, 12 Martie 2024 14:48 | Publicat în EVENIMENT
Marţi, 12 martie, în jurul orei 9.00, a avut loc un incident care ar lăsa pe oricine cu gura căscată. În fața Colegiului Național "Vasile Alecsandri" (CNVA), s-a derulat o scenă reprobabilă. Un șofer de Uber ajuns la destinație, deranjat de faptul că pasagera, elevă a colegiului, a trântit portiera mai tare decât trebuia, cu o secundă înainte închizând-o prea încet, s-a dat jos din mașină şi i-a adresat injurii adolescentei, iar la final chiar a scuipat-o. La scenă au a ...

Târg de mărţişoare la CNAIC

Sâmbătă, 09 Martie 2024 07:40 | Publicat în SOCIETATE
De Mărţişor, elevii de la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” au organizat o activitate caritabilă menită să ajute copiii cu posibilități reduse. Elevii din incintă au cumpărat mărțișoare confecționate de către copiii de la Centrul de zi "Sf. Spiridon" din Galați. Prețul unui mărțișor a fost între 5 și 10 lei, iar toți banii strânși din vânzare au fost redirecționați către copiii din sus-menționatul centru. Aceste acte caritabile sunt o tradiție a CNAIC-ul ...

În Micro 17, spaţiu verde invadat de gunoaie

Vineri, 08 Martie 2024 16:20 | Publicat în SOCIETATE
Deşi a început campania curăţeniei de primăvară prin oraş, anumite locuri sunt încă pline de gunoaie. Este şi cazul mai multor spaţii din cartierul Micro 17. În parcarea blocului G 3A de pe strada Narciselor din acest cartier, locatarii se confruntă cu o problemă neplăcută: o suprafaţă destul de mare de teren, care ar trebui să fie spaţiu verde, este invadată de gunoaie. Imaginile surprinse la fața locului arată o cantitate semnificativă de deșeuri menajere, resturi de c ...

Probleme discutate de elevii gălăţeni la Adunarea generală a CJE

Duminică, 03 Martie 2024 21:00 | Publicat în EDUCAŢIE
În continuare, lipsa hârtiei igienice şi a săpunului lichid din băile instituţiilor de învăţământ din Galați s-a aflat printre problemele menționate și discutate de elevii gălăţeni la Adunarea generală ordinară a Consiliului Județean al Elevilor (CJE) Galați, desfăşurată pe 26 februarie 2024, la Colegiul Național "Vasile Alecsandri".Totodată, elevii gălățeni au discutat, în cadrul întrunirii, despre ce dificultăți au mai întâlnit în licee, probleme de organiza ...
Pagina 1 din 21