Evaluaţi acest articol
(6 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

În funcţie de specializările pe care le urmează, au fost desemnaţi cei mai buni elevi din judeţ la olimpiadele de la disciplinele tehnice, care vor reprezenta Galaţiul la fazele pe ţară.

La Industrie alimentară şi analiza produselor s-au calificat şase elevi, toţi de la Colegiul "Elena Doamna": Cristian Postu, Genina Chetreanu, Lucia Donosă, Corina Aman, Dorina Olaru şi Silviu Ioan. Ei au fost pregătiţi de profesorii: Magdalena Oprea, Ana Cristea, Camelia Grozavu, Viviana Bujeniţă, Ioana Brânzaru, Mirela Dănăilă, Dana Ion, Camelia Şaigău, Raluca Anton, Iuliana Leuştean.

La Turism şi alimentaţie vom fi reprezentaţi de patru elevi, trei de la "Dumitru Moţoc" - Sorin Budescu, Diana Griza şi Adelina Motricală (profesori Anişoara Obreja, Adela Popescu, Marilena Ivaşc, Ionica Lungu) şi unul de la "Elena Doamna" - Adriana Bunescu (profesori Mihaela Dumitru, Amalia Luca şi Florina Năforniţă).

Alina Musteaţă de la "Dumitru Moţoc" (profesori Corina Gavrilă, Adela Popescu şi Maricica Constantin) s-a calificat la Ospătari şi vânzător în alimentaţie.

Cei mai buni elevi din judeţ la Agricultor şi creşterea animalelor sunt: Claudiu Rugină, Oana Vasiliu, Mădălina Tenie şi Andra Rarinca de la Colegiul de Economie şi Agricultură din Tecuci (profesori Teodor Tănasă, Alina Datcu, Oana Gheorghe, Cristina Mîndru), dar şi Daniela Stroia de la Liceul din Cudalbi (profesori Doru Anton şi Cornelia Melinte).

Andrei Milea şi Andreea Bucur de la Colegiul Economic "V. Madgearu" (profesori Geanina Colan, Sorin Atodiresei şi Margareta Toma) şi Iulia Sava de la Agricol Tecuci  (profesori Vasile Apostu şi Nicoleta Stanciu) vor concura la naţionala de Economie, administrativ şi comerţ.

La profil Electric şi electromecanic vom fi reprezentaţi de Valentin Bratovianu de la Liceul CFR (profesoară Vasilica Răileanu), iar la Electronică şi automatizări de Cozma Damaschin de la Liceul "Paul Dimo" (profesori Vicenţiu Puşcaşu, Mihaela Suvaac, Marinela Olti).

La Industrie textilă şi pielărie vom fi reprezentaţi de elevi de la Liceul "Elena Caragiani" din Tecuci - Crina Spăşenie şi Cristina Budacu (profesori Lavinia Capmare şi Mihaela Avram).

Tot de la "Elena Caragiani" avem un elev calificat la concursul pentru mecanici auto - Alexandru Sima (profesori Vladimir Apăvăloaiei şi Ştefan Rău) şi la Mecanică - George Lăpuşneanu (profesoare Gina Trifan şi Liliana Mardare). La Mecanică s-a calificat şi un elev de la Liceul "Costachi Conachi" din Pechea (profesoare Viorica Artenie şi Doina Francisco).

La Protecţia mediului s-a calificat Ana Maria Dragomir de la Liceul "Radu Negru" (profesori Carmen Oancă şi Sorin Ionescu).

Vasilica Motea de la Liceul "Eremia Grigorescu" din Tg. Bujor (profesoară Neculia Miron) va reprezenta judeţul la concursul pentru specializarea Frizerie, coafură, manichiură.

Citit 1636 ori Ultima modificare Duminică, 14 Aprilie 2019 18:41

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro