ArcelorMittal Galaţi, amendat cu 100.000 de lei

ArcelorMittal Galaţi, amendat cu 100.000 de lei
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi a încasat zilele trecute o amendă de un miliard de lei vechi pentru neîndeplinirea la termen a 21 de măsuri din autorizaţia integrată de mediu, după cum susţin reprezentanţii Gărzii de Mediu Galaţi.

„În urma unor verificări s-au constatat întârzieri la termenele prevăzute pentru îndeplinirea a 21 de măsuri care se regăsesc în autorizaţia integrată de mediu”.

„Pentru acest lucru, compania ArcelorMittal Galaţi a fost sancţionată de către comisarii Gărzii de Mediu Galaţi cu o amendă 100.000 de lei”, ne-a declarat Ion Avram, purtătorul de cuvânt al Gărzii de Mediu Galaţi.

Faţă de aceste lucruri, reprezentanţii companiei au refuzat să facă vreun comentariu.

Amintim faptul că ArcelorMittal Galaţi funcţionează în baza unei autorizaţii integrate de mediu care impune realizarea în diferite termene a mai multor obiective, pentru reducerea poluării generate de către combinatul siderurgic din oraşul nostru, iar discuţii legate de negocierea termenelor de realizare pentru aceste obiective au existat şi în trecut şi se pare că există şi în momentul de faţă.

Dincolo de aspectele tehnice legate de autorizaţia de mediu a ArcelorMittal Galaţi trebuie spus şi faptul că o amendă de aceeaşi valoare a fost aplicată celor de Combinat de către comisarii de mediu, la sfârşitul lunii noiembrie a anului trecut.

Motivul sancţiunii a fost atunci descoperirea în incinta combinatului siderurgic a unui depozit ilegal de şlam de furnal, de aproximativ 135 de mii de tone.

Citit 1354 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.