Spectacolul de teatru „Vape me in”, care explorează provocările adolescenței și riscurile consumului de substanțe periculoase, se va juca la Galaţi, joi, 25 septembrie, de la ora 11,00. Reprezentaţia va avea loc în zona de food de la Shopping City, iar accesul publicului este gratuit.
Piesa spune povestea a doi frați gemeni de 14 ani, atrași într-un joc riscant de către o prietenă mai mare. În încercarea de a se integra, cei doi consumă substanțe interzise, iar decizia lor duce la consecințe devastatoare şi le pune viețile în pericol. Spectacolul „Vape me in” este scris și regizat de Oana Răsuceanu și îi are în distribuție pe Ioana Alexuc, Lavinia Pele și Vlad Crudu.
Spectacolul face parte dintr-un turneu național inițiat de Asociația Culturală pentru Educație prin Artă, care se desfășoară între 23 septembrie și 1 octombrie, în șapte orașe din România: Bucureşti, Constanța, Galați, Piatra Neamț, Craiova, Râmnicu Vâlcea şi Sibiu.
Turneul se adresează tinerilor cu vârste între 13 și 15 ani și își propune să dezbată presiunea anturajului și vulnerabilitățile specifice adolescenţei.