Oficial, lucrările de punere în siguranţă a Palatului „Simion Gheorghiu” – monumentul de patrimoniu ajuns ruină de pe strada Domnească nr. 24 - s-au încheiat, am aflat de la Primăria Galaţi. Ferestrele de la parter au fost acoperite cu panouri metalice, au fost montate gratii şi un gard în zona din spatele clădirii. Mai multe panouri avertizează că accesul este strict interzis. Inclusiv parcarea maşinilor în imediate vecinătate! Reamintim că pentru lucrările de punere în siguranţă imobilului, Primăria a atribuit un contract în valoare de 43.271 de lei fără TVA firmei Deea Termo GR SRL Galaţi.
Prin aceste măsuri, imobilul nu va mai fi, teoretic, la cheremul hoţilor de materiale de construcţii, a celor fără adăpost şi a nesimţiţilor care l-au umplut de gunoaie. Din păcate, ferestrele de la etajele superioare, găurile uriaşe din ziduri şi din acoperiş nu au fost acoperite şi nici nu vor fi, cel puţin deocamdată. Ruina va fi mai departe afectată de intemperii. Se aşteaptă finalizarea litigiului deschis de persoana care a cumpărat de la Primărie o locuinţă în acest imobil şi care acum cere despăgubiri municipalităţii. În concluzie, salvarea clădirii de la pieire este iluzorie.

Gard şi panouri metalice la Palatul Gheorghiu
Vineri, 24 Ianuarie 2020 08:00
Etichetat cu

Anca Melinte
Articole recente - Anca Melinte
- Bătălie pentru zece tramvaie din fonduri europene | Contestată, suspendată, a doua licitaţie e în derulare- Nepotul lui Salam şi stoicul Epictet
- Bursele elevilor, la mâna aleşilor locali
- Alexia Eram şi „stilul” Alex Velea
- Cu cât i-a crescut primarului impozitul pe autoturism
3 comentarii
-
postat de Gurzache Fazarin
Vineri, 24 Ianuarie 2020 22:21
213.233.103.***
Link la comentariu
05
Şi vina a cui e?
Un litigiu nesfârșit prin indolența unor urlători după pensii speciale, ce amână la nesfârșit decizia finală.
Este o potențială finanțare europeană, dar nu poți obține un cent până nu rezolvi litigiul.
Anca, știi asta, nu? -
postat de Terente...de la Galati
Vineri, 24 Ianuarie 2020 21:29
89.137.231.***
Link la comentariu
16
Invatati de la Primarul Oradei, cum a facut cu cladirile de patrimoniu. Sunati-l , scrieti-i, invitati-l la Galati, D-le Pucheanu!
-
postat de Cetatean
Vineri, 24 Ianuarie 2020 20:29
84.117.41.***
Link la comentariu
05
Aproape 10.000 de euro pt cateva panouri din tabla
asta da performanta pt Primaria Galati!
Interesant este cum aceasta firma cu 6 angajati
(profil Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si aer conditionat)
a primit acest contract.