UPDATE. Carnagiu la Şendreni, provocat de un preot. Trei vieţi, luate de o depăşire pe linie continuă
Foto: GSDG

UPDATE. Carnagiu la Şendreni, provocat de un preot. Trei vieţi, luate de o depăşire pe linie continuă
Evaluaţi acest articol
(30 voturi)

UPDATE | Trei morţi şi şapte răniţi grav este bilanţul celui mai grav accident rutier petrecut în judeţul Galaţi în ultimii ani. Tragedia produsă în cea de-a doua zi de Paşte a fost provocată, spun anchetatorii, de un şofer care a încălcat una dintre cele mai importante reguli de circulaţie: depăşirea în coloană, pe linie continuă.

DN 25 şi-a luat încă o dată recolta de morţi, în cea de-a doua zi de Paşte, prin manevra imprudentă a unui şofer care avea în maşină încă patru persoane. Şoseaua, aglomerată la orele amiezii, s-a transformat într-o scenă sângeoasă între Movileni şi Şendreni, în momentul în care Volkswagenul Passat, la volanul căruia se afla Florin Şerbu (48 ani), preot la Independenţa, a ieşit din coloană şi a pătruns pe contrasens, ca să depăşească maşinile din faţă. Nu a mai apucat să revină pe sensul de mers, pentru că dinspre Tecuci venau alte maşini. A ratat la mustaţă un Audi, a cărei şoferiţă, despre care poliţiştii spun că avea permis de doar două luni, a avut inspiraţia să tragă de volan şi să evite impactul frontal. Maşina care venea din spate, un Volkswagen Golf, s-a ciocnit însă în plin cu Passatul preotului. Impactul deosebit de violent s-a soldat cu rănirea a zece persoane, printre care şi trei coii cu vârste de 12, 13 şi, respectiv, 16 ani. Pentru trei dintre răniţi, o femeie şi doi bărbaţi, medicii de la SMURD şi cei de la Ambulanţă nu au mai putut face nimic.

"La locul accidentului s-au găsit doi decedaţi, iar restul victimelor au fost transportate spre spital. Unul dintre răniţi, în stare foarte gravă, a făcut un stop cardio-respirator în timpul transportului. Manevrele de resuscitare au continuat în camera de stabilizare, fără succes. Ceilalţi răniţi sunt internaţi, trei în secţia de Chirurgie Toracică, unul în Chirurgie generală, sub observaţie, iar o pacientă este în Ortopedie. La Pediatrie au mai rămas doi copii. Toţi cei aflaţi la Spitalul de Urgenţă sunt stabili, viaţa nu le este pusă în pericol. Cel mai grav dintre cei rămaşi este cel de la Chirurgie, dar dacă nu s-a intervenit până acum chirurgical, înseamnă că este bine", ne-a declarat dr. Lidia Şandru, medic în cadrul UPU Galaţi.

Şi-a ucis socrii

Printre cei răniţi, aflaţi sub supravegherea medicilor, se află şi preotul care a provocat accidentul, soţia sa şi fiica lor. Din nefericire, socrii bărbatului, pe care abia îi luaseră de la gară, din Galaţi, şi cu care se duceau spre Independenţa, şi-au pierdut viaţa în accident, la fel ca un alt bărbat, din Volkswagenul Golf. Totul, au concluzionat anchetatorii, din pricina unei depăşiri riscante.

"Accidentul s-a produs pe fondul unei depăşiri neregulamentare, efectuate de către conducătorul unui vehicul marca Volkswagen Passat. În urma analizelor de laborator, s-a stabilit că niciunul dintre cei trei conducători auto nu consumase băuturi alcoolice. A fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă", a precizat cms. şef Bogdan Carp, şeful Serviciului Poliţiei Rutiere Galaţi.

Acesta este al doilea accident grav de circulaţie provocat de un slujitor al Bisericii din Galaţi, în ultima jumătate de an. Pe 13 noiembrie 2017, Dănuţ Hohotă, preot la biserica din Negrea, comuna Schela, aflat într-o avansată stare de ebrietate, a lovit mortal un pieton şi a fugit de la locul accidentului. El a fost suspendat de Arhiepiscopie până la finalizarea anchetei, măsură ce ar putea fi adoptatată şi în cazul de faţă.


UPDATE, ora 18.25. Accident cu zece răniţi în apropiere de Galaţi. Trei victime au murit | O a treia victimă, care fusese transportată în stare critică la UPU Galaţi, a decedat în ciuda efoturilor medicilor de o menţine în viaţă. Bilanţul accidentului de la Şendreni devine astfel şi mai dramatic: trei persoane au murit şi şapte, dintre care trei copii, au fost rănite. Impactul fatal a avut loc din cauza şoferului unui Volkswagen Passat, care a pătruns pe contrasens pentru a face o depăşire, a lovit în plin in VW Golf, care mai apoi a ricoşat într-un Audi. Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.  

UPDATE ora 17.35: Cele două victime aflate în stare foarte gravă nu au răspuns manevrelor de resuscitare făcute de medici şi au fost declarate decedate în urmă cu puţin timp. Potrivit lt. col. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi, o altă victimă, aflată în stare gravă, a fost dusă în Cod Roşu la UPU Galaţi. Printre victime se numără şi trei copii, aflaţi acum în afara oricărui pericol, la Spitalul de Pediatrie din Galaţi.


Trafic blocat pe DN 25, între Șendreni și Movileni, din cauza unui grav accident rutier petrecut luni după-amiază. Potrivit primelor informații, cauza impactului care a antrenat trei autoturisme a fost o depășire neregulamentară făcută de unul dintre șoferi. Ciocnirea violentă s-a soldat cu rănirea a zece persoane, potrivit polițiștilor, mai mulți răniți rămânând încarcerați în mașinile avariate. Conform ISU Galați, la fața locului au intervenit o autospecială de stingere,  una de descarcerare, două ambulanțe SMURD și o salvare a SAJ Galați, primele informații indicând trei vitime încarcerate.

”Din datele pe care le avem, dintre cele zece persoane rănite, două sunt inconștiente și se fac manevre de resuscitare la fața locului. Ceilalți răniți au fost transportați la spital. Se fac cercetări pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor în care a avut loc impactul”, ne-a declarat cms. Gabriela Costin, purtătorul de cuvânt al IPJ Galați.

Citit 66497 ori Ultima modificare Miercuri, 11 Aprilie 2018 12:39

28 comentarii

  • postat de Marius
    Miercuri, 11 Aprilie 2018 09:15
    109.166.128.***
    Pentru toti cei care isi gasesc ca scuza, graba@
    Chiar considerati ca se merita sa incalci reguli de circulatie, sa iti pui tie si altora viata in pericol pentru a ajunge cu cateva minute mai devreme la destinație?
    Considerati ca cei care merg in coloana regulamentar si isi păstrează distanta fata de masina din fata o fac ca sa aiba unul mai cu moț loc sa intre după o depășire? Nu, își păstrează distanta regulamentara ca sa poata frana in caz ca se intampla ceva in fata lui...voi astia cu moț ii obligați să franeze că sa isi pastreze in continuare distanța, pentru că vedeti locul lui de frânare în siguranță este ocupat acum de masina unuia cu moț
    0
    21
    Raportează
  • postat de eugen
    Marți, 10 Aprilie 2018 22:17
    89.137.30.***
    Dumnezeu să-i ierte pe cei care au trecut pe „tărâmul celălalt” și să le dea răbdare și putere celor care au rămas pe acest pământ, încă! :(
    3
    8
    Raportează
  • postat de Jiorji
    Marți, 10 Aprilie 2018 22:10
    46.214.202.***
    Un drum pe care il cunosc cu ochii inchisi.O portiune de drum unde este un asfalt foarte bun este linie continua semnalizata si usor mascata sa zicem cocoasa drumului.Vizibilitatea este foarte scazuta daca ai un Passat cu multi cai.Eu cred ca este bine venita o restricitie de viteza dupa acest accident la aceasta portine de drum.Sa nu mai dam vina unii pe altii ca toti participam la aceasta Jungla nebuna.Sa fim mai raspunzatori pentru colegii din trafic.Drumuri bune si VIATA ARE PRIORITATE.
    1
    9
    Raportează
  • postat de Galatean
    Marți, 10 Aprilie 2018 18:52
    82.78.126.***
    Şoferul (vinovat) este preot

    Asta înseamnă că este al treilea caz cu accident provocat de preot şofer cu victime (decedaţi) în judeţul Galaţi, în ultimul an, dacă am înţeles bine

    La celelalte şoferul (preotul) a fugit de la locul accidentului, dar la acest accident nu (este în viaţă)
    0
    10
    Raportează
  • postat de IonV
    Marți, 10 Aprilie 2018 16:46
    100.117.12.***
    Ei, iata, dragilot, Romania Tv spune ca "bizonul" de care vorbiti era preot la Independenta ! O fi asa, poate confirma cineva ???
    0
    6
    Raportează
  • postat de Ion
    Marți, 10 Aprilie 2018 13:06
    100.117.9.***
    @Victor, idiotii de care toata lumea vorbeste (si care sunt in mod eronat denumiti bizoni) nu au suficienta inteligenta incat sa poata realiza cele spuse de tine.
    Un astfel de idiot pur si simplu nu a ajuns suficient de sus pe scara evolutiei astfel incat sa constientizeze ca intr-o societate trebuie resepctate reguli, trebuie sa existe respect pentru ceilalt indivizi si ca pentru greseli trebuie sa raspunzi nu sa le contesti in instanta pe motive fictive.
    1
    48
    Raportează
  • postat de Victor
    Marți, 10 Aprilie 2018 10:12
    86.35.180.***
    Am fost ieri acolo la locul accidentului si am incercat sa dau o mana de ajutor salvatorilor.
    M-au frapat strigatele de durere ale victimelor si fetele crispate ale decedatilor plini de sange
    Cei trei copii speriati si cu multa durere fizica si sufleteasca auzeau in jurul lor ca toti vorbeau despre cei decedati: poate le erau parinti/bunici
    Groaznic intr-un cuvant
    Si pentru ce???
    Exact pentru motivul pe care l-au invocat toti aici.
    E adevarat dragi cititori
    Drumurile noastre sunt pline de acei "bizoni", oameni mandri de masinile lor si de statutul lor de oameni care s-au "descurcat" in viata si datorita lipsei unei minime educatii civice, ii desconsidera pe "fraierii" care merg regulamentar
    Soferul de pe VW Passat era foarte grabit...o sicana de ceva timp prin semnale acustice/luminoase pe soferita din fata lui care mergea regulamentar in fata lui. Intr-un final acesta nervos rau probabil ca merg "fraierii" prea regulamentar a depasit bazandu-se pe masina...si a provocat prapadul asta. Doamna care a fost depasita era ingrozita de ceea ce a vazut....numai table si bucati de plastic si cioburi zburand in toate directiile din cele doua masini care s-au ciocnit.
    Nu stiu de soarta soferului...eu cand am ajuns la fata locului era pasagera din dreapta inconstienta prinsa intre fiarele contorsionate...care nu cred ca mai avea vreo sansa la viata...poate ii era mama/sotie
    Si eu mai sunt tentat sa apas pedala acceleratiei mai mult decat nu este cazul (desi masina nu ma ajuta)...ieri am stat si am reflectat auzind in jurul meu acele tipete de durere si atata sange....nu se merita dragilor sa ne nenorocim unii pe altii pentru cateva secunde/minute in plus
    Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei decedati! Condoleante familiilor!
    2
    99
    Raportează
  • postat de Actele dvs, va rog!
    Marți, 10 Aprilie 2018 10:05
    109.166.129.***
    As zice ca o vina a o are MILITIA, si o spun peiorativ. Nu doreste si nu face nimic sa EXTRAGA din trafic acest tip de soferi. Sa vezi bilant de sarbatori, de weekend... Mii si mii de amenzi, permise susp. etc. EFECT ZERO ! De ce? Ne gaseste pe unii, cu 63 km/h, cu 71 km/h in localitate, cu siretul unui pieton atarnand pe zebra, cu o parcare fugara, cu o centura, cu nimicuri! Iar pe adevaratii potentiali CRIMINALI din trafic nu-i deranjeaza, dimpotriva. Si stim cu totii. E o vorba la romani, aflarea-n treaba. Asa e si cu Politia Rutiera, in opinia mea!
    8
    61
    Raportează
  • postat de Cetateanul
    Marți, 10 Aprilie 2018 09:54
    80.96.3.***
    Ar fi bine ptr toata lumea daca politia si-ar deschide un site unde cetatenii sa poata posta imagini cu bizonii care incalca flagrant normele de circulatie (viteza excesiva, crosetare in trafic, neacordare de prioritate etc.). Aceasta baza de date ar fi ca un cazier rutier si in momentul cand un astfel de individ ar fi oprit ptr oarece neregula, sa fie sanctionat la maxim pe baza acestui asa zis cazier. Atunci cred ca s-ar mai domoli acesti bizoni.Si la ora actuala oricine are o camera auto , nu e un capat de tara. Eu am venit doar cu ideea care poate fi imbunatatita si pusa in practica, vointa sa fie. La ora actuala politia actioneaza numai la facut planul la amenzi si nu la prevenirea accidentelor
    2
    46
    Raportează
  • postat de Galatean
    Marți, 10 Aprilie 2018 02:53
    82.78.126.***
    Poate înţelegem că
    TOŢI SUNTEM FRAŢI (DE SÂNGE) ÎN TRAFIC !

    pentru că a circula pe drumurile rutiere cu autoturismul reprezintă un risc de moarte (chiar şi fără să greşească cineva, explozie cauciuc de la un cui pe stradă )
    atunci toţi jucăm ÎMPREUNĂ o horă a vieţii şi a morţii, pe şosele.

    De aceea, suntem toţi fraţi în trafic şi trebuie să avem grijă de noi (între noi).

    Întotdeauna am lăsat să fiu depăşit şi să las să reintre în bandă pe cel care mă depăşeşte, chiar dacă câteodată l-am înjurat

    dar să nu îl laşi, înseamnă să vrei să îl omori pe fratele tău, ceea ce este foarte grav


    Paste fericit gălăţeni.
    5
    30
    Raportează
  • postat de maurice
    Marți, 10 Aprilie 2018 00:41
    100.117.35.***
    Adi tu esti unul dintre dobitocii aia care pe motiv ca se grabesc considera ca regulile nu se mai aplica. Poate te va lua dracu intr-o zi, doar pe tine, fara altii nevinovati. Sunt prea multi ca tine si nu avem nevoie.
    3
    70
    Raportează
  • postat de Alina
    Marți, 10 Aprilie 2018 00:30
    5.13.250.***
    Inconstienta la volan, atat am de spus.

    Grupul Soferilor Din Galati mereu la fata locului :))
    6
    40
    Raportează
  • postat de Marian
    Marți, 10 Aprilie 2018 00:27
    82.158.28.***
    Nerespectarea regurilor de circulatie duce la moarte si dezastre ,asta nu e bine , Eu mi-am scos permisul de conducere in afara si aici te instruesc altfel si educatia si respectul in tradic e diferit fata de la noi . La noi nu se respecta nimic nici cand esti depasit, aici esti obligat sa reduci viteza si sa tragi de volan dreapta in caz de nu se poate duce la bun sfarsit depasirea sa incapa 3 masini , doar ca la noi in țara drumurile naționale sunt si inguste . Si teribilisti la volan sunt in crestere .
    4
    39
    Raportează
  • postat de Mihnea
    Marți, 10 Aprilie 2018 00:01
    92.246.106.***
    De viná sunt figurile...traim intr-o tarà de figuranti si cocalari .....sincere condoleante famililor celor decedati!!!
    3
    86
    Raportează
  • postat de Catavencu
    Luni, 09 Aprilie 2018 23:04
    93.122.250.***
    Întrebarea e cine urmează acum? E clar că victimele rutiere nu se vor opri iar noi nu prea suntem conștienți de pericole. E adevărat că dacă erau două benzi pe sens nu era impact frontal dar educația șoferilor gălățeni și nu numai lasa de dorit. Așa că mare atenție, păstrați distanta cat mai mare fata de cel din fata, nu depășiți viteza înscrisă pe indicator, și nu depășiți daca mașina din contrasens nu e suficient de departe!
    2
    60
    Raportează
  • postat de mmmm37
    Luni, 09 Aprilie 2018 22:30
    5.13.131.***
    La noi domneste Spaga la instructor, spaga la politaiul are testeaza, spaga la examinare, spaga la IML, paga la rudele victimelor, spaga la ITP, spaga la RCA, spaga spaga spaga....mai vezi si un huidu cum scapa dupa ce nenorocire a facut, ca deh avocatii sunt foamea de bani si de aici multe rele....
    De asemenea am scos taxa de prima inmatriculare, deci avem masini de orice fel, vechi, cu cauciucuri la sarma, cu frana la disc , ca doar daca ala a dat 500 de euro pe o rabla cu volan pe dreapta nu o sa isi permita vreodata cauciucuri noi ori revize la timp....,
    merita sa te bucuri ca totul e cu spaga???
    7
    61
    Raportează
  • postat de maurice
    Luni, 09 Aprilie 2018 21:30
    100.117.35.***
    Nu mai dati vina pe infrastructura si chestii e genul. Astea sunt drumurile la noi, pe astea le folosim. Trebuie sa ne adaptam mersul la conditiile de drum.
    In primul rand trebuiesc respectate, de toata lumea, regulile de circulatie.
    Daca ai impresia ca detii o masina puternica si ai capul mare, dar cu peretii grosi, vei fi temptat sa incalci des regulile si prin urmare riscul de a face accident creste. Nu ar fi mare problema daca nu ar muri si oameni nevinovati.
    Multi ar numi asta inconstienta, teribilism, dar e 100% prostie si asta e cel mai grav. Prea multi prosti printre noi, prea multi.
    3
    84
    Raportează
  • postat de aladdin
    Luni, 09 Aprilie 2018 21:00
    188.24.193.***
    @Adi, de vina sunt figurantii care depasesc orice si oricand, fara sa se asigure ca au timp suficient sa faca depasirea sau ca au unde reveni. Ei se bazeaza pe faptul ca cei pe care ii depasesc vor frana ca sa le faca loc cand de fapt singura obligatie legala a celui depasit e sa nu accelereze. Spatiul de siguranta dintre masini nu este pentru a facilita depasirile smecherilor iar unii, de acord cu tine, satui de atata smecherie cand se circula in coloana, reactioneaza asa cum ai spus tu, accelerand. Si ei incalca legea si ar trebui pedepsiti, dar in primul rand sunt vinovati cei care depasesc la limita, de multe ori urcandu-se peste cel depasit.
    Cei care se grabesc sa plece cu 10 minute mai devreme de acasa, ca nu castiga mai mult de 10 minute la un traseu de 20-30 km.
    PS: Total de acord cu U A: ai provocat un accident foarte grav incalcand legea, ai si antecedente (amenzi rutiere pentru viteza, neacordare de prioritate, etc) - gata cu volanul, lasi sotia sau iei taxiul, tu sa intri la inchisoare daca mai conduci.
    4
    65
    Raportează
  • postat de Vania
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:58
    100.117.9.***
    Daca te grabesti ia avionul bai nene. Nesimtitii care depasesc coloana (ca ei e smecheri si se grabesc nu sunt fraieri sa astepte in coloana) nu trbuie lasati sa intre inapoi in coloană. Si daca le vine tirul din fata n-au decat sa se duca in camp.
    Nu e ceva rau ca politistii stau cu etilotestul. Betivii la volan sunt la fel de periculosi ca si cei care merg cu viteza mare si depasesc ca nebunii.
    3
    66
    Raportează
  • postat de Didi
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:56
    92.83.34.***
    Adi, ai facut limba română cu curca intre lemne??
    De vina sunt bezmeticii care se grăbesc la cimitir!! Si mai omoară si alti nevinovați.
    2
    52
    Raportează
  • postat de Victoria
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:55
    5.2.239.***
    Re Florin 1
    Ai dreptate. Din nefericire politia rutiera are consemn sa dea amenzi doar ptr viteza excesiva si condus sub influenta alcoolului.
    Chiar am intrebat cate amenzi s-au dat ptr
    - depasiri periculoase,
    - nesemnalizarea schimbarii directiei de mers
    - blocarea benzilor de circulatie - eu am patit-o cu o coloana de nuntasi care nu m-au lasat sa-i depasesc
    - fortarea semafoarelor
    - parcarea in statii de autobuz, pe treceri de pietoni ori in dreptul indicatorului oprirea interzisa - ex.chiar visavis de tribunal.
    - samd

    Re Florin 2
    Problema nu sunt politicienii ci noi cei care votam mereu aceeasi oameni sau aceleasi partide.
    De ce?
    Ptr ca nu ne invatam minte ori ptr ca nu mergem sa votam si lasam pe altii sa decida in locul nostru.
    Aia e!!!
    2
    59
    Raportează
  • postat de La strada
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:55
    79.116.104.***
    Cand vom avea drumuri civilizate, cu benzi de mers separate, asemenea tragedii nu se vor mai repeta. Cum avem la conducere o oligarhie infractionala, care ne fura pana si banii de pensii (Pilon II) nu avem ce astepta in urmatorii 20-30 de ani, ne vom vedea in continuare copiii zdrobiti pe asfalt. Alternativa o stiti: revolta totala si fara compromisuri impotriva coruptiei si a penalilor !
    14
    48
    Raportează
  • postat de george
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:40
    185.45.177.***
    @Adi, da fuga la Politie si preda permisul auto pana nu provoci un accident chiar tu.. Esti unul dintre bizoni, grabeste-te cat vrei cand esti singur pe drum, nu te hazarda in depasiri.
    3
    76
    Raportează
  • postat de Adi
    Luni, 09 Aprilie 2018 20:12
    151.42.4.***
    De vină sant de cele mai multe ori șoferii mașinilor care le depășești ptr ca sant niște figuranți când văd că sant depășiți accelerează și inchid spațiul dintre masini ceea ce nu te mai poți intra in coloană.
    Nu este corect sa depășești coloană dar mai sant persoane care se grăbesc.
    203
    12
    Raportează
  • postat de florin
    Luni, 09 Aprilie 2018 19:18
    188.24.237.***
    Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au murit si sa-i ajute sa treaca peste aceste momente grele pe cei raniti!Si in acelasi timp Dumnezeu sa-i nu ierte pe politicienii galateni care nu au facut absolut nimic pentru ca asa zisele drumuri sa fie mordenizate !Am ramas un oras de izbeliste care nu are nici o legatura normala cu restul tarii!!!Nu mai drumuri nenorocite,aglomerate,stricate ,ingramadite!!!!!!!!!!!
    16
    92
    Raportează
  • postat de Florin
    Luni, 09 Aprilie 2018 19:14
    86.124.200.***
    Nu surprind asemenea accidente deoarece pe acest sector de drum Politia are un singur scop si acela este testul pentru alcool dimineata. Stau cu etilotestul iar in spatele lor nebunii depasesc cu nesimtire. Politia sa stapneasca asrfel de evenimente. Suntem sute de masini care ne ducem copii la scoala in fiecare zi si care suntem expusi la dementa unora. Vrem radare pe strazi.....
    17
    78
    Raportează
  • postat de U A
    Luni, 09 Aprilie 2018 18:51
    78.96.82.***
    Doamne fereste..cand o sa se respecte si la noi regulile de circulatie. Te inspaimanti cand vezi ce se intampla pe sosele din cauza teribilismului la volan , a nerespectarii regulilor de circulatie, si a inconstientei unor soferi care pun in pericol si viata celorlati soferi nevinovati!
    Eu as vrea sa nu li se mai permita NICIODATA sa conduca daca au provocat un accident grav
    1
    107
    Raportează
  • postat de Vasile
    Luni, 09 Aprilie 2018 17:16
    82.137.10.***
    Daca merge ca nebuni
    24
    32
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.