Să vină Cupa la Galați! Oțelul - “U” Cluj 2-1 (VIDEO)

(72 voturi)

Oțelul a reușit să se califice în finala "Cupei României", la 20 de ani de la precedenta ispravă de acest gen, după ce a învins-o pe “U” Cluj, joi seară, la Galați, cu scorul de 2-1.

Golul victoriei a venit în minutul 90, când Chipciu, presat de Malle, a deviat în propria poartă, după un corner foarte bine executat de Cisotti.

Prima repriză a început cu un scenariu perfect. Presiunea pe faza de atac a Oțelului a fost concretizată după doar 10 minute, când Cisse a marcat cu capul, la capătul unei centrări foarte bune a lui Bodișteanu, din lovitură liberă. O dată cu trecerea timpului, clujenii s-au instalat în jumătatea de teren a gălățenilor. Ocaziile au început să apară, în special cu șuturi de la distanță, pe fondul unei lipse de agresivitate din partea gazdelor. În ultimul minut al primei reprize, centralul Radu Petrescu a dictat penalti pentru clujeni, după o intervenție imprudentă a lui Cisotti în propriul careu. Nistor a transformat și s-a intrat la cabine cu 1-1.

Partea a doua a revenit în controlul gălățenilor, iar ocaziile au început să apară, prin Yabre și Rus. Oaspeții au ripostat prin contraatacuri încheiate cu șuturi de la distanță ale lui Popa. Cu publicul în picioare, cântând pentru echipa favorită, ultimele minute le-au aparținut în totalitate echipei ros-alb-albastre. A venit și golul pe care-l putem atribui lui Malle, dar și un penalti obținut de acesta și ratat tot de el, la chiar ultima fază din minutele suplimentare.

Oțelul a început în formula: Pap - Adǎscǎliței, Yabre, Cisse, Jelev - Cisotti, Zivulici, Lameira - Maciel, Pop, Bodișteanu. Au mai intrat: Miguel, Malle, Rus, Teles.

În finala "Cupei României" de pe 15 mai, Oțelul va juca împotriva celor de la Corvinul Hunedoara (Liga a II-a), la Sibiu.

În campionat, următoarea partidă a gălăţenilor va fi tot cu “U” Cluj, pe teren propriu, duminică, de la ora 16:00.

Citit 6473 ori Ultima modificare Vineri, 19 Aprilie 2024 21:26