REPLICA arhitectului Dan Ujeuca la criticile privind ”cozorocul” noii Primării: ”Nu are nimeni dreptul să-mi spună cum să construiesc”
Foto: Foto ”Viața liberă”

REPLICA arhitectului Dan Ujeuca la criticile privind ”cozorocul” noii Primării: ”Nu are nimeni dreptul să-mi spună cum să construiesc”
Evaluaţi acest articol
(17 voturi)


Lucrările la noul sediu al administraţiei locale ar putea fi sistate săptămâna aceasta, după ce Direcţia Judeţeană pentru Cultură Galaţi a notificat Primăria Galaţi că nu s-au respectat planşele vizate de Comisia Zonală a Monumentelor Istorice. Aşa cum se precizează şi în adresa trimisă Primăriei, verificarea s-a făcut în urma articolului publicat de ziarul „Viaţa liberă”. Proiectantul de specialitate al Noii Primării, arhitectul Dan Ujeuca, a venit la redacţie pentru a-şi spune punctul de vedere.

„Cozorocul” e marchiză


„Mie îmi place foarte mult cum evoluează construcţia. Nu dau doi bani pe opiniile de pe Facebook. Dacă am construi oraşul acesta după toate prostiile care umblă pe Facebook, am arunca Galaţiul în aer. Mă indignează opinia colegului meu, arhitectul Porumboiu!”, ne-a declarat arhitectul Dan Ujeuca. Ceea ce am numit noi „cozoroc” este, de fapt, o marchiză, iar în documentele de avizare prezentate de arhitect nu se precizează decât că ea trebuie să fie „discretă, să nu afecteze imaginea faţadei!” „Este o copertină sau o marchiză, element arhitectural! Marchiza este mai degrabă caracteristică stilului deco. Copertina asta are ca un scop definit în DEX: un acoperiş deasupra intrării. Eu stabilesc ce şi cum se face această marchiză şi de ce are dimensiunile acelea. Nu are nimeni de pe planetă niciun drept să-mi spună cum să construiesc!”, ne-a spus arhitectul Ujeuca.

„Nu e un moft”


„Copertina nu e un moft, că i-a venit arhitectului s-o facă! În relaţiile impuse de protocolul de primire, de plecare din Primărie, când e ploaie, soare sau vânt, ea apare dintr-o necesitate obiectivă. Dimensiunile ei sunt date de faptul că aici trebuie să vină o maşină, să coboare din ea o personalitate. Nu se poate să fac o aplecătoare! Are nişte dimensiuni studiate! Este o intrare monumentală, pentru o locaţie de o astfel de importanţă, nu e o scară meschină! Este Primăria, o instituţie care rămâne aici 200 de ani!”, a explicat arhitectul. Acesta a admis că, iniţial, copertina se întindea până în stradă, dar i-a redus dimensiunile la minimum, în raport cu balconul Casei Serfioti.

„Ea pare mare, dar luaţi-o în context!”


Arhitectul Ujeuca susţine că s-au respectat toate avizele şi nu e cazul să scurteze ori să elimine nimic. „Eu am tratat-o ca pe o copertină care să se vadă în lungul străzii, să marcheze că acolo este un obiectiv! Din cauza pomilor nu se vede! Vi se par elementele astea robuste? Nu sunt deloc! Ea va fi îmbrăcată în sticlă, într-o structură pe care nu v-o imaginaţi, o structură de tip spider, sunt nişte elemente pe care stă geamul fără ramă, fără nimic! Eu încerc să vin cu nişte elemente din arhitectura contemporană europeană, să fim şi noi cu un pas în Europa! Aşteptaţi să fie finalizată construcţia! Să vedeţi soluţia tehnică! Nu are dreptul nimeni să aducă atingere unei lucrări care este opera unui autor. Cei care nu ştiu văd comparaţia cu "cozorocul", cei care ştiu văd diferenţa - că nu e un cozoroc acolo, e o treabă mai profundă! Sper să avem înţelepciunea asta, să nu ne batem joc de oraşul acesta, pentru că nu ştiu cine vrea să arate ce muşchi are”, a conchis arhitectul Dan Ujeuca.

Cu tot respectul, noi nu putem adăuga decât că gălăţenii au tot dreptul să-şi spună părerea despre noua Primărie, pentru că din banii lor este plătit atât proiectul, cât şi construcţia. Iar ziarul, în calitatea sa de purtător de cuvânt al comunităţii, are dreptul să semnaleze aspecte care oamenilor li se par nelalocul lor. Dincolo de asta, evident, specialiştii trebuie să-şi spună cuvântul, acum, cât construcţia nu este finalizată, pentru a nu trezi apoi cu o aberaţie pe care să nu o mai putem modifica.

CITEȘTE ȘI: Autorităţile gălățene, OBLIGATE să scurteze ”cozorocul” noii Primării

Citit 7455 ori Ultima modificare Duminică, 10 Iulie 2016 17:56

21 comentarii

 • postat de Popescu Ionica
  Luni, 11 Iulie 2016 21:17
  89.137.227.***
  Nu intelegeti ca lumea asta-i prea mica si proasta pt asa "geniu"?Astfel de comportament si limbaj denota clar micimea ta,mare hahalera de arhitect.Daca ai reusit sa furi din ideile si munca altora incearca macar sa faci o deosebire intre asociere\integrare de stiluri arhitectonice!Valea la pensie expiratule!
  3
  7
  Raportează
 • postat de Geanina
  Luni, 11 Iulie 2016 17:06
  81.12.149.***
  Daca prin fata Primariei trebuie sa vina anumite personalitati, prin exceptie, cu limuzine de lux, se poate face un COZOROC telescopic care să se întindă ocazional până la stradă şi să îi protejeze pe înalţii oficiali de ploaie sau soare!
  Dar sub nicio formă el nu trebuie să atârne permanent deasupra trotuarului de acces permanent pentru cetăţeni, spaţiu care face parte din domeniul public.
  În al 2-lea rând cred că mai toată lumea care vine cu maşina va intra prin spatele sediului în parcările subterane. Intrarea din faţă este pentru pietoni, salariaţi sau contribuabilii acestui oraş!
  8
  2
  Raportează
 • postat de stefanescu
  Luni, 11 Iulie 2016 17:03
  86.123.139.***
  Domnul ujeuca pare sa fie un dobitoc cu apucaturi totalitariste. Ma intreb ,CUM sa opresti masinile pe trotuar? Dar nici in strada nu poti opri, acest lucri fiind interzis, semaforul si trecerea de pietoni fiind exact in zona oistii, iesita prin gard. Pentru a putea opri si a utilitate acea copertina, trebuia sa avem un scuar. Dar pana acolo..., nu-ti permite legea, dobitocule.Primaria are arhitect sef? Stiu ca acum cativa ani era o anorexica, inclusiv in gandire. Ce masuri pugnitive ia primaria ? Inca se mai informeaza? Dar ce tupeu de jigodie are uratul asta! Ce portofoliu de lucrari de patrimoniu are nesuferitul asta? Cumva, proiectul a fost incredintat fara licitatie? De cate ori s-a suplimentat costul proiectului?
  15
  4
  Raportează
 • postat de furculision
  Luni, 11 Iulie 2016 16:44
  79.116.102.***
  Revin cu cateva remarci.

  Ceea ce scriel @UN FOST GALATEAN, e adevarat. Numai ca se refera la ... ARHITECTII scoliti dupa alte sabloane, conceptul de integrare a unui modul nou, intr-un ansamblu de "corpuri vechi", fiind de fapt studiu in sine!
  Ceea ce nu se regaseste si in "cazul" nostru.

  In "cel mai bun caz" e doar o tentativa de "echilibrare" pe diagonala a spatiului dintre blocul de locuinte, pe care tovarasii l-au lipit cu devotament, de cladirea veche a Teatrului Dramatic...

  O astfel de cladire, cu o astfel de destinatie, are nevoie de Spatiu, sa respire sa poata fi vazuta si nu descoperita "dupa colt", "prima la stanga", pe o strada f. ingusta care nu va permite parcarea masinilor "personalitatilor", in fata "maretei" intrari, decat prin blocarea acesteia. ( a strazii).

  La fel se intampla tot in acest oras, pe faleza, unde gasim un hotel de cateva stele, cu intrarea despartita de un gard, de ghena de gunoi a blocului P12...
  4
  5
  Raportează
 • postat de Adrian
  Luni, 11 Iulie 2016 14:11
  5.2.205.***
  Orasul Galati un momnument al prostiei. Constructii peste constructii la misto. Case langa case fara verdeata intre ele. Boala prostului de a construi in buricul targului. Boala parvenitului de a construi la km zeor. Ce numai Versace dă Bucuresti. Nu am sa inteleg niciodata de ce nu ne dezvoltam pe orizontala. Ne inghisuim cu cotete si primarii pe langa case istorice si centru istoric. Dam autorizatii la tot felul de dezaxati sa construiasca blocuri printre case monumente istorice. Nu iteleg de ce suntem atat de tampiti si retardati. Construiti primaria si prefectura la iesire din oras pe un teren viran. Apoi dezvoltati orasu de acolo. Incepeti si largiti orasul. Zbateti-va pt oras la guvern. Aduceti un cacat de autostrada sau macar un drum expres. Aliati-va cu Braila pentru un aeroport intre cele doua orase. Treziti-va bai sobolanilor la realitate. Nu mai stati ca prostii prin bordeie. WAKE UP Galati. A doua zona in ce priveste densitatea populatiei cu cca 500k de locuitori si sunteti la coada vacii. Sa va fie rusine ca ati permis golanilor sa isi bata joc de oras. Tuturor galatenilor sa va fie rusine ca nu iesiti in strada sa spuneti ce doriti si stati ca fricosii prin case. Nu politicienii au distrus orasul. VOI. Galateni lasi, care ati lasat sa isi bata joc de oras tot felul de needucati care nu au nimic in cap decat capatuiala. Nu va pasa de viitorul copiilor vostri. Nu va pasa de nimic. Va meritati soarta.
  7
  35
  Raportează
 • postat de ss
  Luni, 11 Iulie 2016 13:49
  82.76.8.***
  Asta e arhitectul care a proiectat struto-camila aia? Cum naiba sa apara o asemenea cladire in acel spatiu care se preteaza la cu totul alt tip de constructie.....de cozoroc nu stiu insa imi inchipui ca e bomboana pusa pe coliva comemorarii orasului Galati!
  11
  17
  Raportează
 • postat de UN FOST GALATEAN
  Luni, 11 Iulie 2016 12:55
  5.13.230.***
  AM ALES CATEVA EXEMPLE DE INSERTII DE CLADIRI MODERNE IN CONTEXTE ISTORICE. TOATE LOCATIILE SUNT CU DESCHIDERE LA APA, LA FEL CU GALATIUL, DIFERENTA ESTE CA DESPRE ACESTE ORASE SPUNEM CA SUNT LA UN ALT NIVEL, NIVEL LA CARE NOI NICI NU CUTEZAM SA NE GANDIM CA O SA AJUNGEM, ORASE DEZVOLTATE CARE AU ALES SA RESPECTE ISTORIA NU COPIIND-O CI DEMONSTRAND O EVOLUTIE DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE NU DOAR A MATERIALELOR DE EXECUTIE SAU A TEHNICII...DEMONSTRAND O EVOLUTIE IN GANDIRE SI IN MENTALITATE.

  SPER SA FIE FOARTE CLARE ACESTE CATEVA EXEMPLE. ( POT FI CAUTATE PE GOOGLE IMAGINI, EU NU AM REUSIT SA ATASEZ AICI PENTRU O MAI BUNA EXEMPLIFICARE).

  1. IN COPENHAGA IN 1999 SE FINALIZEAZA UN NOU CORP DE CLADIRE A BIBLIOTECII REGALE, LIPIT DE CLADIREA VECHE A BIBLIOTECII CONSTRUITA IN 1906. NOUA CLADIRE ESTE FINISATA CU STICLA SI GRANIT NEGRU ASTFEL INTRA IN CONTRAST CU VECHEA CLADIRE EVIDENTIIND-O PE CEA VECHE.

  2. HAMBURG, GERMANIA, IN VECHIUL DOC SE MODERNIZAREA, REBILITAREA RECONVERTESTE O CLADIRE INDUSTRIALA IN FILARMONICA DIN HAMBURG, CU ALTE CUVINTE BAZA CLADIRII O REPREZINTA VECHEA HALA INDUSTRIALA PESTE CARE SE ADAUGA UN VOLUM COMPLET DIN STICLA, MODERN. REZULTATUL ESTE UNUL SURPRINZATOR.

  TOT IN GERMANIA DAR DE DATA ACEASTA IN BERLIN SE POATE GASICLADIREA AMBASADEI OLANDEI SITUATA SI EA INTR-UN CONTEXT URBAN CU ISTORIE.

  3. CENTRU DE STIINTA DIN AMSTERDAM, OLANDA SITUAT INTR-UN CONTEXT URBAN CU CARACTERISTICI TRADITIONALE. CLADIREA NOUA ARE FORMA DE VAPOR CU O CULOARE VERDE (CUPRU) CE CONTRASTEAZA CU CULOARE ROSIE A CARAMIZIOLOR CARACTERISTICE ARHITECTURII OLANDEZE. BONUS: AUTOSTRADA TRECE PRIN INTERIORUL CLADIRII.

  4. ST KATERINE DOCK, LONDRA, DOC CARE ESTE INCONJURAT DEOPOTRIVA DE CLADIRI ISTORICE CAT SI DE MODERNE SI DACA TOT AM AJUNS IN LONDRA DE MENTIONAT ESTE SI MUZEUL TATE MODERN UNDE NOUL SI VECHIUL SE IMBINA PERFECT.
  5. PORTUL GENOVA, ITALIA UNDE O FOSTRA FABRICA DE BUMBAC SE ALATURA UNOR CLADIRI MODERNE FOARTE BINE SI FRUMOS.

  6. FORTUL SAINT-JEAN, FRANTA CONSTRUIT IN 1660 ISI ALATURA MUZEUL CIVILIZATIEI EUROPENE SI MEDITERANEI FINALIZAT IN 2013. CLADIREA NOUA ESTE DIN STICLA, APARENT FARA NICI O LEGATURA CU FORTUL VECHI DIN PIATRA. CEEA CE MARCHEAZA ESTE DIFERENTA DINTRE VECHI SI NOU, EVOLUTIA MATERIALELOR.
  4
  15
  Raportează
 • postat de furculision
  Luni, 11 Iulie 2016 12:40
  5.13.146.***
  Domnule Ujeuca.

  In alte tari, in alte orase, alti oameni (ARHITECTI), au hotarat sa creeze asa numita "Zona Rosie".
  Adica acele zone din centrele vechi al oraselor respective, zone unde...ati ghicit?!? Nu se poate construi NIMIC, conservandu-se astfel stilul vechi arhitectural al urbei.

  Orasul nostru e o ruina, lucru pe care dvs. ca arhitect ar fi trebuit sa-l observati cu mult inaintea "plebei", si sa luati masurile impuse. Ma refer la putinele cladiri vechi, ce necesita URGENT a fi RESTAURATE.

  Nu comentez nimic referitor la proiectul realizat de dvs. doar remarc faptul ca, daca ati fi fost in pas cu timpurile traite, ati fi fost obligat sa cereti o alta locatie pt acesta.
  Atunci aceasta cladire inclusiv marchiza, n-ar mai fi deranjat pe nimeni.

  Daca nu dati doi bani pe comentariile de pe Facebook, ar fi trebuit sa dati ceva mai multa atentie la modul cum colegii de breasla, trateaza acest subiect.

  Se pare insa ca orasul nostru nu reuseste sa se descotoroseasca de trecutul sau rosu, si a ramas in continuare la stadiul de borduri varuite...
  10
  15
  Raportează
 • postat de Iancu Jianul
  Luni, 11 Iulie 2016 11:52
  5.13.183.***
  Este arhitectul planetei! Sa nu deranjam geniul la lucru. Eu daca fac un proiect, intai supun dezbaterii publice schitele, daca majoritatea este de acord trec la treaba, nu fac dupa cum vrea muschii mei, si apoi ne trezim ca, cu teii fasonati ca-ntr-un film horror pentru ca ecosal este o societate cu practice rudimentare si nepregatita ethnic si esthetic pentru lucrari pomicole! (motorul de autocorectare viata-libera se asorteaza cu articolele banate deranjante pentru unele partide) Logic ar fi fost ca primaria sa reconditioneze cladirea dincolo de fostul Modern I-l scuturati bine pe evreul ala presupus care s-a trezit peste noapte propietar si iesea o primarie super! Dar cum primaria se ocupa cu impartirea banilor stransi din taxe si impozite intre studii de fezabilitate fanteziste si pasarele pe hartie... cum poti pretinde unor vulpi sa fie paznici la oi!???
  12
  28
  Raportează
 • postat de suparatu`
  Luni, 11 Iulie 2016 10:40
  79.116.111.***
  Bai da` ce mare se da nenea asta !
  10
  19
  Raportează
 • postat de gopo
  Luni, 11 Iulie 2016 10:34
  82.208.137.***
  Un cunoscut spunea in gluma despre domnul arhitect Ujeuca ca orice tema de proiectare ar avea, tot vapor ii iese in final. Sincer: decat sa avem niste fiare ruginite cum s-a intamplat pana acum, mai bine o cladire noua, fie ea si in stil comunist. Oricum in stilul de acum 100 de ani nu mai putem construi (din motive de rezistenta, materiale, mesteri).
  Daca ne place stilul arhitectural vechi, sunt o gramada de cladiri in suferinta, cu putini bani se poate reabilita fatada ca odinioara.
  8
  21
  Raportează
 • postat de Mickey Mouse
  Luni, 11 Iulie 2016 10:27
  5.13.160.***
  Omul are perfecta dreptate1 Cum am spus,daca deranjeaza pe cineva acea marchiza ar fi trebuit sa-l deranjeze intreaga constructie inca din faza de proiect pentru sala aplaudacilor si sa impuna niste reguli arhitecturale! Vin acum cei de la Directia pentru Cultura si se pun de-a curmezisul de dorul de a fi bagati in seama! Am mai intrebat,dar blocul acela neterminat plantat intre doua case monument de arhitectura nu e vizibil? Ca e langa sediul ziarului!Sau s-a mancat o spaga grasa de la constructor si acum aia tac precum diversele materii in iarba?
  Una peste alta la noi exista obiceiul sa ne dam singuri la gioale,modificam proiecte sau sistam lucrari pe banii publici ca nu ne afecteaza,zicem unii dintre noi! De fapt ideea e sa nu fie niciodata terminata acea constructie sa nu fie nevoiti pesedistii sa-i aroge vreun termen laudativ fostului primar. Adica se platesc polite politice pe contributiile fraierului platitor de impozite!
  8
  19
  Raportează
 • postat de Pro Ujeuca
  Luni, 11 Iulie 2016 09:38
  78.97.62.***
  Are dreptate Ujeuca.Nu sunt printre amicii sau colaboratorii săi dar in acest caz Ujeuca are dreptate!
  18
  15
  Raportează
 • postat de Basca
  Luni, 11 Iulie 2016 09:13
  109.103.134.***
  Eu ca om prost si din popor nu am nicio treaba cu cozorocul. Am o treaba cum ca intrarea aia somptuoasa va incurca traficul si asa sugrumat in acea zona daca vor opri masini oficiale acolo.
  8
  16
  Raportează
 • postat de Misu
  Luni, 11 Iulie 2016 08:05
  193.230.156.***
  Si Florin Salam se considera mare artist. Domnule Ujeuca, poti sa spui ca nu are nimeni dreptul sa-ti spuna cum sa construiesti, atunci cand faci un proiect pe banii dumitale. Cand te platesc eu si ceilalti galateni, atunci faci ceea ce iti cerem noi, cei care te platim.
  9
  27
  Raportează
 • postat de Erdbeben
  Luni, 11 Iulie 2016 07:43
  5.13.146.***
  Construcția în sine nu își are loc în peisaj,o clădire modernă între clădirile mai vechi strică tot aspectul străzii Domnească,nu o să vedeți așa ceva nicăieri în Germania sau în alte țări din vest,acești arhitecți sunt asasini urbani.
  9
  24
  Raportează
 • postat de Sina
  Luni, 11 Iulie 2016 07:25
  109.98.102.***
  E suficient sa ne uitam ce "casa" frumoasa are dl Ujeuca si cum isi parcheaza masina calare pe trotuar ca sa dam seama de gusturile elevate ale domniei sale si de ceea ce poate face pentru oras.
  4
  23
  Raportează
 • postat de Nelu Carbid
  Luni, 11 Iulie 2016 07:15
  5.13.190.***
  Asa e bai maistre (s-a umplut orasul asta de maistri), nimeni nu iti poate spune cum sa construiesti.
  Problema e unde pui ceea ce construiesti.
  Ca daca vii cu idei noi din secolul 21 si le pui langa cladiri de inceput de secol 20 ai marea sansa sa transformi zona intr-un monumental kitsch.
  Unora le mai iese ce vrei tu sa faci, da sa ma ierti te rog nu esti nici Michelangelo si nici Gaudi!
  Stim foarte bine ca copertina ( marchiza poftim!) e acolo ca sa nu-l ploua pe primar cand vine la munca ( personalitatile in general vin la prefectura nu la primarie), da' mai taie dãn ea da-o dreq! Da daaaaaaaaa!
  3
  23
  Raportează
 • postat de un galatean
  Luni, 11 Iulie 2016 06:47
  5.13.158.***
  Domnule Ujeuca, in afara de rea credinta mai dati dovada si de o aroganta comparabila doar cu a fostului primar fotbalist. Iar asta v-o spune cineva care va cunoaste inca de pe vremea cand erati un tanar pasionat de ambarcatiunile cu vele. Imi pare rau de evolutia dvs. si de obtuzitatea pe care o afisati, si cred ca prestigiul dvs. va avea mult de suferit in urma acestei interventii in ziar.

  Ce trebuie sa intelegeti dvs. din "criticile de pe facebook" sau din Viata Libera este ca opinia publica are tot dreptul sa se pronunte asupra unui subiect precum cel de fata. Cum au fost organizate anii trecuti dezbateri despre planuri urbanistice, se putea organiza si o dezbatere vizavi de proiectul primariei, ca sa nu se mai ajunga din nou in fata faptului implinit. Acum culegeti ce ati semanat alaturi de Marius Stan, si sper ca reactia galatenilor sa va sanctioneze drastic in primul rand aroganta si in al 2-lea rand lipsa de simt estetic elementar.

  Cu respect, o cunostinta.
  12
  27
  Raportează
 • postat de IC
  Luni, 11 Iulie 2016 05:27
  5.13.170.***
  Zice domnul arhitect :Copertina (cozorocul ) nu-i un moft .este necesara pentru protocolul primire-plecare ... bla .bla.Cine mama dracului vine in fundatura asa de oras rosu ..... poate vreo delegatie din Nord Coreea ,sau prieteni de ai lui Ponta si PSD ,din China ,cred ca nici asta.Necesara ,sau nu , da de ce nu ati lasat tevile alea sa fie utilizate acolo unde trebuie .... retele edilitare ,irigatii... ? Birocratii din Primaria Galati ,in numar mai mult decat dublu ,fata de normal , nu poate functiona decat in cladire cu cozoroc la Republicii (pardon Domneasca) ce se mai bucura ,acolo unde este.. tov prim secretar, vazand ca , sala aplaudacilor ,la care a pus piatra de temelie ,va fin finalizata maret si va fi populata cu demnii urmasi ai activistilor pcr de odinioara .
  13
  14
  Raportează
 • postat de Costica
  Luni, 11 Iulie 2016 04:13
  5.13.162.***
  Discutam in autobuz,dupa ce am vazut "cozorocul" de la noua Primaria .Am zis:"E normal cand vi pe aici pe aici cu probleme,sa ai un adapost deasupra capului".Toata lumea a fost de acord CU ZISA mea.Desigur,noi oameni simpli nu avem dreptate!Doar ca ne-am dat cu parerea!O zi frumoasa" VIATA LIBERA"!
  11
  19
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.