Rușii au scăpat de Tomahawkuri și reiau atacurile în Ucraina

Rușii au scăpat de Tomahawkuri și reiau atacurile în Ucraina
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Rusia își intensifică atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, în timp ce presiunea internațională asupra președintelui rus Vladimir Putin începe să se diminueze, a declarat, marți, Volodimir Zelenski, citat de Mediafax.

„Cu doar câteva săptămâni în urmă, Putin era sub o presiune reală și se confrunta cu amenințarea rachetelor Tomahawk, iar atunci a arătat imediat disponibilitatea de a reveni la diplomație. Dar, de îndată ce acea presiune s-a redus, chiar și ușor, rușii au început să se retragă din diplomație și să încerce să tergiverseze dialogul”, a spus Zelenski.

Cu mai puțin de o săptămână în urmă, speranțele că SUA vor furniza Ucrainei rachete de croazieră Tomahawk și vor exercita o presiune reală asupra Rusiei erau mari, însă acestea au fost zădărnicite de un apel telefonic al lui Putin către Casa Albă.

Zelenski a afirmat că tacticile Rusiei nu doar ucid oameni, ci și terorizează civilii prin transformarea frigului în armă. El a subliniat că menținerea presiunii asupra Moscovei este singura cale de a opri Rusia și de a avansa spre pace. „Doar o gamă suficientă de mijloace de apărare îl aduce pe Putin înapoi la realitate. Acest război trebuie să se încheie, iar doar presiunea va duce la pace”, a spus el.

Regiunile de frontieră ale Ucrainei, în special regiunea Cernihov, se numără printre cele mai grav afectate de loviturile rusești continue asupra infrastructurii energetice.

Citit 699 ori Ultima modificare Marți, 21 Octombrie 2025 17:23

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro