Echipamente medicale de 10 milioane de lei pentru secţia de cardiologie intervenţională

Echipamente medicale de 10 milioane de lei pentru secţia de cardiologie intervenţională
Evaluaţi acest articol
(9 voturi)

Potrivit datelor din portalul achiziţiilor publice, Consiliul Judeţean Galaţi tocmai a atribuit contracte în valoare totală de 10.045.837 de lei fără TVA pentru furnizarea dotărilor aferente investiției „Amenajare Secție Cardiologie Intervențională din Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sf. Apostol Andrei» Galați”.

Procedura s-a derulat pe două loturi, unul dedicat echipamentelor medicale, iar celălalt - mobilierului.

Asocierea Sante International - Dutchmed - Minimed Solutions - Sanprodmed - Kral Medical Solutions - Medical Device Store a câştigat contractul de 10.016.837 de lei fără TVA pentru furnizarea echipamentelor medicale. Între acestea amintim: aparat de radiologie tip C ARM pentru intervenții cardio-vasculare, stație centrală de monitorizare și monitoare funcții vitale, patru defibrilatoare cu funcție de stimulator extern, un ecocardiograf, două truse de intubație cu laringoscop, un ecocardiograf portabil şi un sistem de achiziție electrofiziologie stimulator cardiac care cuprinde sistem cartografiere color 3D, generator de radio frecvență şi pompă de irigare.

Cel de-al doilea lot, atribuit furnizorului Ovavinci, cuprinde: scaune pentru saloane, un pat de o persoană şi un pat special de consultaţie pentru ecografii coronariene.

Consiliul Județean Galați precizează că investește constant în cardiologie: din 2020, de la prima montare de stent, s-au realizat peste 1.700 de proceduri, între care 800 de angioplastii (peste 1.000 de stenturi) şi 150 de cardiostimulări.

Citit 4217 ori Ultima modificare Miercuri, 12 Noiembrie 2025 00:27

5 comentarii

  • postat de Von Bergovicz 24,3 cm Records
    Miercuri, 12 Noiembrie 2025 23:01
    109.166.130.***
    Și cine le folosește? Marinescu care vine din 2 in 3 pe la județ? Adu Fotea medici competenți și empatici că așa de împărțit banii din sacu plin e ușor
    5
    15
  • postat de Lulu
    Marți, 11 Noiembrie 2025 13:53
    95.76.1.***
    Cine ajunge sa le foloseasca decat smecherii. Si in Bariera,la Spitalul de boli infectioase este un aparat vai, vai, Cine l a folosit. Inteleg ca smecherul de Tatu, este mai marele. Sigur dupa Fotea
    3
    13
  • postat de Iancu
    Marți, 11 Noiembrie 2025 11:10
    109.166.129.***
    Pai daca tot ne laudam atata cine beneficiaza ,toti cardiologi din Galati trimit pacienti la Sibiu,Brasov,Bucuresti la privat de unde incaseaza si ei.
    1
    19
  • postat de Cetatean
    Marți, 11 Noiembrie 2025 10:46
    86.124.202.***
    Oare cine are parte de aceste servicii?
    Care sunt conditiile?
    4
    11
  • postat de Un oarecare, ce va votat, si nu o va mai face.
    Marți, 11 Noiembrie 2025 08:42
    82.76.59.***
    Aveti cu totii, aerul ca aceste investitii, sunt din banii vostri, din marinimia si bunavointa voastra, doar ca, toate, inclusiv nesimtitele venituri ce le aveti, sunt din banii celor ce muncesc, voi,
    8
    10

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.