Schimbare de lider în Liga a IV-a. Zimbrul a pierdut primele puncte

(3 voturi)

Etapa a şaptea a Ligii a IV-a a fost dominată de derbiul dintre echipa de pe locul 3 - Gloria Ivești și lider, Zimbrul Slobozia Conachi, care a avut o desfășurare spectaculoasă. Pentru prima dată în aceast sezon, Zimbrul nu a reușit victoria, iar egalul, scor 3-3, i-a "costat" pe oaspeţi primul loc. Întâlnirea a fost deosebit de interesantă, evoluția scorului demonstrând pe deplin acest lucru. În minutul 21, gazdele aveau 2-0 pe tabelă (goluri Spânceană și Iordache - 11 metri), iar la pauză a fost 2-2, Zimbrul revenind prin golurile lui Tudosă. După reluare, oaspeții au trecut în avantaj (marcator Spânache), iar în minutul 60 s-a produs o nouă egalitate, 3-3 (gol Sprânceană), scor care s-a menținut până la final. Totuși, în min. 76 putea fi 3-4, dar State a irosit o lovitură de la 11 metri şi totodată ocazia echipei sale de a rămâne în fruntea clasamentului.

Corect arbitrajul lui Adrian Viorel Cojocaru, căruia i s-au aliniat formațiile:

Gloria: Coviț - I. Ion , Iordache, Alexandrescu, Lupu - Toader, Paraschiva, Nunu, Sprânceană - Batista, Cozorel. Au mai jucat: Stoica, Tiron și Cucu (antrenor Fănică Rusu).

Zimbrul: Comănescu - Moroșanu, Codreanu, Cazacu, Țârțâră - Radu, Năpârlică, Frunză, Antofe - Spânache, Tudosă. Au mai jucat: Iancu și State (antrenor Florin Anghel).

La juniori a fost 2-0 pentru gazde.

ACS Universitatea "Dunărea de Jos" a profitat de situația creată și, prin succesul cu 3-0 (1-4 la juniori) repurtat în deplasarea de la Victoria Independența, a preluat șefia clasamentului.

Situaţia din prima parte a ierarhiei este următoarea: 1. ACS Universitatea 21 p, 2. Zimbrul 19 p, 3. Braniștea 15 p, 4-5. Vânători și Ivești - câte 14 puncte.

Iată și celelalte rezultate înregistrate în această rundă: Voința Cudalbi - Quantum Club Galați 3-1 (0-10), Viitorul Costache Negri - Unirea Braniștea 2-3 (2-0), Victoria Tecuci - Avântul Drăgănești 3-2 (3-0) și Juventus Toflea - Avântul Vânători 0-3 (1-3). Meciul Agrostar Tulucești - Muncitorul Ghidigeni a fost amânat.

Situația din fruntea clasamentului juniorilor se prezintă astfel: 1. Avântul Vânători 21 p, 2-3. Drăgănești și Tecuci - câte 18 puncte.

În Liga a V-a s-au disputat numai cinci meciuri, întâlnirea Foresta Șendreni - Voința Cișmele fiind amânată. Iată rezultatele: Unirea Hanu Conachi - Prutul Vlădești 3-2, Zorile Grivița - Flacăra Pechea 2-4, Inter Tudor Vladimirescu - ACS Lascăr Schela 1-1, Avântul Valea Mărului - Viitorul Umbrărești 7-0 și Avântul Matca - Siretul Piscu 5-3. Avântul Valea Mărului a acumulat maximum de puncte (15) și un golaveraj de invidiat: 30-2. Pe locul 2 este echipa din Schela, cu 10 p, iar pe 3 - Flacăra Pechea, cu 7 puncte.

Citit 1836 ori Ultima modificare Marți, 16 Octombrie 2018 15:48