Bilanţul zilei: satisfacții previzibile şi finaluri dramatice, unele superbe, altele cu dezamăgire

(9 voturi)

Una dintre cele mai încărcate zile din istoria sportului gălăţean a început la ora 11.00, cu meciul de rugby dintre CSM Galaţi şi RCM Bârlad (scor 21-21) şi s-a încheiat la 22.17, cu dramatica înfrângere a voleibaliştilor de la CSM Arcada, în derbiul cu SCM U Craiova, scor 2-3, cu 20-22 în prelungirile din tie-break.

La sala „Dunărea”, ziua a fost deschisă perfect de handbaliştii de la CSU, care au învins categoric, cu 32-20, pe CSU CNOT  Braşov în derbiul pentru locul doi, care duce la barajul de promovare.

A urmat meciul în care fotbaliştii de la SC Oţelul au confirmat că sunt pe drumul cel bun, spre promovarea în liga secundă, câştigat cu 3-1 în faţa celor de la Metalul Buzău, scor înregistrat de la pauză cu un hattrick al atacantului Andrei Antohi. În acelaşi timp, Sporting Lieşti a ajuns la al optulea meci fără înfrângere, câştigând categoric în deplasare, scor 3-0, partida cu CSM Rm. Sărat, prin golurile marcate de Ţicămuca, Maftei şi Bahnaşu. Ce derbi vom avea în etapa următoare, Sporting Lieşti – Oţelul!

Revenind la sala „Dunărea”, am asistat la dezamăgirea zllei: handbalistele  de la CSM Galaţi au pierdut pe teren propriu în faţa ultimei clasate. U. Cluj, cu 21-27, după ce la pauză conduceau cu 13-12.

Parţial simultan, la patinoar a avut loc al doilea meci dintre CSM „Dunărea” şi ASCH Gheorgheni, în care echipa gălăţeană a confirmat victoria de vineri, câştigând din nou, cu 4-3, într-un mod superb: golul victorie a fost marcat când mai erau doar opt secunde de joc, cu „fineţuri” ale lui Zabludovski  prin care a obligat portarul să facă pasul în faţă şi puc împins în poarta goală!

Din păcate, meciul de hochei a fost umbrit de momente jenante cauzate de o gafă a administratorilor patinoarului, Fundaţia Sportului Gălăţean. „Rolba”, maşina de făcut gheaţa, s-a defectat, astfel că a fost nevoie de cea de rezervă. Una primită gratis în vară cu rezervorul de apă spart, problemă care nu a fost remediată în atâtea luni. Mai mult, „rezerva” a intrat să radă gheaţa cu pană la una din roţi.

A nu se uita, urmează prelungirile: duminică, de la ora 10.00, echipa feminină de fotbal AFC Universitatea Galaţi va juca ultimul meci de pe teren propriu din turul Ligii I, cu Fair Play Bucureşti, la stadionul "Siderurgistul".

Citit 2625 ori Ultima modificare Duminică, 11 Noiembrie 2018 12:53