Primul meci fără punct luat, deși au dominat

(4 voturi)

Echipa de hochei CSM „Dunărea” Galaţi a pierdut, joi, al doilea meci din deplasarea de la Miercurea Ciuc, scor 4-2 (2-1, 0-1, 2-0). Aceasta este prima partidă din Liga Naţională pe care echipa gălăţeană îl termină fără punct luat, cu înfrângere după clasicele trei reprize.

Partida a fost una cu final frustrant pentru echipa gălăţeană, pierdută deşi a jucat foarte bine şi a dominat aproape tot timpul, aspect subliniat de raportul şuturilor înregistrat de secretarul de joc: 40 – 23 (pe reprize 17-11, 16-8, 7-4) în favoarea CSM „Dunărea”.

Echipa gălăţeană a deschis scorul în minutul 7, prin Baskov (pase Fefelov, Zabludovski), iar până la prima pauză gazdele au egalat în min. 9 şi au trecut la conducere în min. 14. La jumătatea reprizei secunde Hildebrand a făcut 2-2 (pase Zabludovski, Fefelov), iar în repriza a treia formaţia harghiteană a fost pragmatică, ,marcând de două ori din foarte puţinele ocazii avute.

Situaţia din clasament este încă neelocventă, din cauza diferenţelor mari între echipe la capitolul meciuri jucate: 1.SC Miercurea Ciuc – 71 de puncte din 28 jocuri, 2.Corona Braşov – 62 puncte din 25 jocuri, 3. CSM „Dunărea” Galaţi – 41 puncte din 16 meciuri, 4.ACSH Gheorgheni – 39 puncte din 24 partide, 5.Steaua – 18 (25), iar ACSH Marton Aron  şi Sportul Sudenţesc sunt cu zero puncte.

Pentru echipa gălăţeană urmează, sâmbătă şi duminică, două partide pe teren propriu cu Sportul Studenţesc.

Citit 956 ori Ultima modificare Vineri, 18 Ianuarie 2019 00:04