Simona Halep, în sferturile de finală, după victoria categorică în fața tinerei Gauff

Simona Halep, locul 7 WTA, s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a învins-o, scor 6-3, 6-3, pe Cori Gauff (15 ani), revelația turneului. Într-un meci cu miză pentru ambele jucătoare, Simona și-a arătat experiența, a revenit de la 1-2 în primul set, și a reușit să neutralizeze jocul tinerei americance. ”Sunt foarte fericită că pot să joc din nou în sferturi la Wimbledon, fericită că am putut juca tenisul meu cel mai bun. Cred că pot să-mi iau revanșa în sferturi, e o provocare nouă, dar și o mare oportunitate. Voi da tot ce am mai bun și voi lupta până la capăt să câștig meciul”, a spus Simona, la interviul pentru BBC, imediat după meci.

Halep este pentru a patra oară în carieră în sferturile de finală de la Wimbledon, de teri ori în ultimii patru ani, unde o va întâlni pe Zhang Shuai, care a trecut în trei seturi de Dayana Yastremska. ”Nu m-am consumat prea tare înainte să văd rezultatul meciului dintre Halep și Gauff. Nu are sens, cât timp nu îmi cunoșteam adversara. De altfel, nu sunt obișnuită să îmi urmăresc adversarele la Wimbledon. Eu ies de obicei în turul secund. Mă voi concentra doar în momentul meciului. Acum vreau să mă bucur de victorie, să mă relaxez”, a declarat Zhang la conferinţa de presă de după meciul cu Yastremska.

Halep și Zhang s-au întâlnit de trei ori, ultimele două dispute victoriile mergând în dreptul chinezoaicei de 30 de ani. Asiatica a trecut în 2016, categoric de Simona, la Australian Open (6-4, 6-3) şi la Beijing (6-0, 6-3). Cele două vor juca marți, de la ora 15.00.

Celelalte meciuri din sferturile de finală sunt: Serena Williams - Alison Riske (care a eliminat-o pe Ashleigh Barty - liderul mondial), Barbora Strycova - Johanna Konta, iar Elina Svitolina o va întâlni pe Karolina Muchova (care a câștigat dramatic cu Pliskova, 13-11 în decisiv).

Citit 1037 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00