Antonio Gyulai, un performer al sportului tecucean

Printre cei mai recenți performeri ai Clubului Sportiv Vipguard Tecuci se află și luptătorul  Antonio Gyulai, în vârstă de 14 ani. Este elev în clasa a VII-a la Școala Gimnazială „Iorgu Iordan” Tecuci și de mic practică sportul, pentru un corp sănătos și o minte dibace. Inițial, a frecventat Clubul Școlar Sportiv, fiind antrenat de Dumitru Ghețu, apoi s-a alăturat sportivilor de la Fight Club Academy Tecuci, aparţinând CS Vipguard, coordonat de antrenor Lucian Militaru-Pădure. Antonio Gyulai face zilnic câte trei ore de pregătire la club și o oră individual, antrenament asiduu. Strădaniile lui i-au adus locul III și medalia de bronz în cadrul categoriei -48 kg la Campionatul Național de lupte U15, desfășurat luna trecută la Târgu Mureș. În luna aprilie a obținut medalia de bronz la ”Cupa României” - Under 15, iar în 2020 a fost campion la lupte pe plajă la Costinești. Împreună cu antrenorul Lucian Pădure, Antonio Gyulai a fost felicitat și premiat pentru performanța sportivă de către Asociația "Ionela Balinte". De asemenea, sportivul a fost recompensat cu o Diplomă de Excelență și o sumă de bani pentru procurarea de echipament, de societatea Vila SA Tecuci. Un gest simbolic pentru campionii care fac cunoscut numele municipiului Tecuci în toată țara, având în vedere că Clubul Sportiv Vipguard este singurul din zona Moldovei preocupat de înalta performanță.

Citit 1637 ori Ultima modificare Miercuri, 02 Iunie 2021 21:16